Rzeczpospolita Babińska

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
>>> Dane tekstu >>>
Autor Jan Lechoń
Tytuł Rzeczpospolita Babińska
Data wydania 1922
Wydawnictwo Towarzystwo Wydawnicze „Ignis“
Drukarz Straszewiczowie
Miejsce wyd. Warszawa, Lwów, Poznań, Toruń
Źródło Skany na Wikisource
Inne Cały zbiór
page=
Indeks stron
[ 5 ]

RZECZPOSPOLITA

BABIŃSKA


ŚPIEWY HISTORYCZNE


NAPISAŁ

JAN LECHOŃ
TOW. WYDAWNICZE „IGNIS“

WARSZAWA — E. WENDE i S-ka. LWÓW — H. ALTENBERG.
POZNAŃ — M. NIEMIERKIEWICZ.
TORUŃ — TOW. KSIĘGARŃ KRESOWYCH.[ 6 ]

Druk Straszewiczów, ul. Czackiego № 3/5[ 7 ]

Najlepszym przyjaciołom:

Mieczysławowi Grydzewskiemu

Wilamowi Horzycy

Kazimierzowi Wierzyńskiemu[ 9 ]Ta książeczka, czytelniku — to trzy lata najcięższej niewoli polskiej, od Tymczasowej Rady Stanu do pani Paderewskiej, — w wierszach i piosenkach, rozrzuconych dotąd po czasopismach i broszurkach.

Niektóre z tych utworów tyczą się wypadków i ludzi zaledwie co zapomnianych, inne – trzeba to przyznać — wiele straciły na aktualności.

Autor jest jednak zdania, że niema tak kompromitującej sytuacji, aby szanujący się polityk nie mógł się z niej wygrzebać, i dlatego niektóre figury, dzisiaj ukryte w cieniu, mogą się jutro pokazać na widowni.

To właśnie, — a także przeświadczenie, że wspominając przeszłość, można się czasem czegoś nauczyć, skłoniło autora do zebrania tych pamfletów.

Oddaje je do rąk Twoich, pewien, że „dobrze zasłużył się Ojczyźnie“.

 

Listopad, 1920Przypisy[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 Przypis własny Wikiźródeł Pozycja spisu treści dodana przez Wikiźródła.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1928. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1952 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1928 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1928 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false