Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Bobryk

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Bobryk


[ 266 ]Bobryk, Bobrzyk, 1.) wś i dobra, pow. piński, przy gościńcu pocztowym, idącym z [ 267 ]Nieświeża do Pińska, nad rz. Bobrykiem, w gm. dobrosławskiej, w 1-m stanie polic. (łohiszyńskim), w 1-okręgu sądowym (Pohost-zahorodny). Dobra B. mają obszaru 6670 dzies., w glebie bardzo piaszczystej ale sianożęci są obfite. Była tu stacya pocztowa byłego traktu poczt. Mińsk–Pińsk, o 19 w. od st. p. Chotynicze. Własność dziedziczna Bortnowskich.

2.) B., mała wioska, pow. radomyski, o 30 w. od Czarnobyla. Mieszk. 12; należą do maksymowieckiej parafii, trudnią się węglarstwem. Zarząd gminny w Maksimowiczach, policyjny w Czarnobylu. Kl. Przed.

3.) B. wielki, wś rządowa i gmina, pow. bałcki, ma dusz męz. 458. Ziemi włośc. 1824 dz. W r. 1816 wraz z Bobrykiem małym i Kuraczemi łozami nadany był na 12 lat generałowi Bystremu; obecnie zaś 1373 dz. ziemi używal. oddano radcy Warandzie.

4.) B. mały, wś, pow. bałcki, gm. B. wielki, należała do rządu, obecnie 1355 dz. należy do kupca Popowicza i Rusowa; dusz 214; ziemi włośc. 280 dzies.

Bobryk, st. dr. żel. kursko–kijow., między Broworami a Bobrowicami, o 47 w. od Kijowa.

Bobryk, 1.) Bobrzyk, rz. w pow. pińskim, lewy dopływ Prypeci. Bierze początek w błotach zwanych Ruda, w północnej stronie pow. pińskiego, przepływa najbłotnistsze i bezludne miejscowości pińszczyzny środkowej, w pobliżu jeziora pohoskiego; dalej zwraca się bardziej na wschód i o milę poniżej wsi Berezcy wpada do Prypeci poniżej Jasiołdy i Styru. Jak i wszystkie rz. pińskie, B. jest bardzo rybną. Ma około 75 w. dł., przyjmuje z prawej strony Wiślicę i wody jez. Pohost. Al. Jel.

2.) B., rz., dopływ prawy rz. Uszy, ma źródło w Wołczkowie, odlewa stawy z wsi Korolówka, Maksymowice i B. w radomyskiem.

3.) B., rz., lewy dopływ Teterowa, uchodzi naprzeciw Tryhor.

Zobacz też[edit]


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false