Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Bóbr

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Bóbr


[ 258 ]Bóbr, 1.) mko, pow. sieński, nad rz. t. n., przy drodze z Borysowa do Orszy, o 100 w. od Sienna, ma duży murowany kościół katol., 1760 fundowany przez Ign. Ogińskiego. Tenże Ogiński wyjednał dla. B. u Augusta III prawo magdeburskie: przywilej z r. 1762. R. 1857 było tu 1151 mk., wtem 721 izr. Jarmark jeden do roku. Parafia katol. dekanatu sieńskiego, liczy 157 dusz. Kościół pod wezw. Imienia N. P. M. Czyt. „Tyg. Ill.“ z roku 1873, Nr. 273.

2.) B., wś, pow. radomyski, nad rz. t. n., o 27 w. od Czarnobyla. Mieszk. 266 prawosł., należą do maksymowieckiej parafii. Ziemi 1411 dzies., zupełnie pokrytej lasem i błotem. Mieszkańcy trudnią się leśnym przemysłem. Własność rządowa; zarząd gminny we wsi Maksymowicach, policyjny w Czarnobylu. Kl. Przed.

Bóbr, rz., ob. Biebrza. (W Enc. Org. myłnie podana III 822 poraz drugi, krótko i błędami, jakby odrębna rzeka).

Bóbr, 1.) rzeka, lewy dopływ Berezyny, wypływa z błota otoczonego wzgórzami niedaleko wsi: Wołożnicy i Harliki, w pow. sieńskim, przebiega około 100 wiorst i naprzeciw folwarku Murawka wpada do Berezyny. Dolina B. nizka i w niektórych miejscach trzęsawiska, zawiera w sobie grube pokłady rudy żelaznej. W dawniejszych latach bylo nad tą rzeką wiele bobrów, od których otrzymała swe nazwisko. Stuckenberg w dziele „Hydrographie des russischen Reiches“ wspomina o bobrach nad rz. Bóbr; dzisiaj zaś prawie nigdzie się nie napotykają. W miasteczku Krupce gub. mohylewskiej na Bobrze są młyny, w których się pytluje najdelikatniejsza mąka pszenna i pod nazwiskiem krupeckiej lub krupczatki rozwozi się do główniejszych miast. Przy ujściu B. do Berezyny jest fabryka żelaza Czerniawka. Bóbr spławny dopiero na wiosnę; przyjmuje Możę z lewej strony i Naczę z prawej.

2.) B., czyli Bobryk, rzeka, dopływ rzeki Uszy z prawej strony, w powiecie radomyskim.

Bóbr, rzeczka w wielkiem księstwie poznańskiem, płynie w całej swojej długości przez powiat odolanowski i wpada do Prosny.

Bóbr, ob. Bobrawa.

Zobacz też[edit]


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false