Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/476

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

tarzyska takie zawierają między innemi następujące wioski (tylko na Mazurach): Węgobork, Węgielsztyn, Przerwanki, Sorkwity, Głodowo, Miłuki, Kamionki, Gieląd, Warpun, Sterławki, Lec, Bystry, Wilkasy, Rozogi, Czarci ostrów w Śniardowem jeziorze (Spirding See), Tuchliny, Guty itd. Także obronne zamki i grody nader liczne były u Galindów, i następujące miejscowości okazują po nich niejakie ślady, jak to: Grodzisko, Gołdapska góra, Pietrasze, Węgielsztyn, Gilm wyspa przy Lecu, na której prawdopodobnie ów wódz pierwszy Yzegups mieszkał, Janowo, Jedwabno, Straduny, Wierzbowo i wiele innych. Przy mieście Nidborku wspominają górę, która się zwała: góra galindzka, o której pisze Grunau, że na niej jakiś Galindus, syn króla Widewuta mieszkał. Monety stare, osobliwie rzymskich cesarzów pogańskich bardzo często się natrafiają na tej ziemi, niemniej różne zbroje starożytne, nąrzędzia kamienne itd. Co się wreszcie dotyczy narodowości i pochodzenia starych Galindów, rzecz jeszcze niezupełnie rozstrzygnięta. Ogólne zdanie przemawia za tem, że byli litewskiego czy pruskiego pochodzenia. Ale i przeciwne mniemanie, że byli szczepu słowiańskiego, osobliwie sąsiednim mazowieckim ludom w mowie i pochodzeniu bliscy, ma za sobą niejakie powody. I tak widać, że właśnie Galindya przez cały ciąg czasów, o ile zapamiętać z historyi, aż dotąd jest polska. Potem w połowie XIII wieku krzyżacy, gdy przybyli zająć ten kraik, Polacy jakoby o swoję własność także się mocno o niego upominali. Porównaj Dr. Toeppen Geschichte Masurens, 1–50. Kś. F.

Galinie, wś rząd., pow. władysławowski, gm. i par. Gryszkabuda. W 1827 r. było tu 10 dm. i 85 mk., obecnie liczy 10 dm., 111 mk.; odl. od Władysławowa 18 w.

Galinie, wś rząd. nad rz. Porudominą, pow. wileński, 6 okr. adm., o 21 w. od Wilna, 4 dm., 57 mk., z tego 25 prawosł., 32 kat. (1866).

Galiniszki, dwór, pow. święciański, par. Kukuciszki, nad rz. Tołłą o 51 w. od Święcian, 2 okr. adm., miał w r. 1666 dm. 3, mk. katol. 31; od lat kilkudziesięciu własność Mikoszów.

Galinki, wś i folw., pow. skierniewicki, gm. Grzymkowice, par. Wilków, o 7 w. od Biały. W 1827 r. było tu 18 dm. i 100 mk., obecnie folw. ma 300 m. rozl., płodozmian 4-polowy, wś zaś 3 osady i 3 morgi gruntu.

Galino, folw. szl., pow. wileński, 1 okr. adm, o 16 w. od Wilna, 1 dom, 59 mk., z tego 57 kat., 2 żydów (1866).

Galinowo, niem. Gallnau, rycers. dobra, pow. kwidzyński, w części południowo-wschodniej, przy granicy pow. suskiego, nad jeziorem zwanem po niem. Krobenest, przez które rzeczka Gardęga przechodzi, ½ m. od Kisielca. Obszaru ziemi zawiera mórg 1438, budynk. 12, dm. mieszk. 5, kat. 3, ewang. 105. Parafia Szynwałd, szkoła Trąbki (Gr. Tromnau), poczta Kisielec. Kś. F.

Galińskie, pustkowie, pow. częstochowski. gm. i par. Przystajnie, blisko kol. Górki.

Galintany, zaśc. szlach., pow. trocki, 4 okr. adm., 80 w. od Trok, 2 domy, 30 mk., z tego 25 kat., 5 żydów (1866).

Galiny, wś, pow. skierniewicki, gm. Grzymkowice, par. Biała.

Galipy, zaśc. szl., pow. oszmiański, 1 okr. adm., o 10 w. od Oszmiany, 1 dom, 10 mk. katol. (1866).

Galiszewo, kol., pow. słupecki, gm. Skulska wieś, par. Skulsk.

Galitten (niem.), dobra., pow. licbarski, st. p. Siegfriedswalde.

Gality, ob. Gajlity.

Galitz (niem.), ob. Galicya.

Galitza (niem.) al. Rakarnia, ob. Galica.

Galkiemie, ws, pow. wyłkowyski, gmina Kopsodzie, par. Wisztyniec: liczy 7 dm., 78 mk., odl. 28 w. od Wyłkowyszek.

Galkowen (niem.), ob. Gałkowo.

Gallehnen (niem.), dobra, pow. iławski, st. p. Iława Pruska.

Gallen-See (niem.), jez. w Kurlandyi, w par. dyneburskiej, pół wiorsty długie, pól wiorsty szerokie, łączy się z jeziorami Steinsee i Luxtasee.

Gallenau (niem.), w r. 1323 Gallenow, wś, pow. ząbkowicki na Szląsku, par. Alt-Altmannsdorf.

Gallensow, ob. Gałązka.

Gallgarben (niem.), wś, dobra ryc., powiat królewiecki, st. p. Liska-Schaaken.

Gallhoefen (niem.), dobra, pow. fyszhuski, st. p. Królewiec.

Gallinden (niem.) 1.), wś, pow. ostródzki, st. p. Reichau. 2.) G., folw., pow. morąski, st. p. Maldeuten. Zarański zowie jednę z tych wsi Ględy.

Gallingen (niem.) 1.), wś, dobra i folw., pow. frydlądzki, ma stacyą pocztową, 521 mk., kościół ewang., starożytny pałac z r. 1589 z parkiem; leży w okolicy żyznej i lesistej nad Pisią, o 12 kil. od Bartoszyc. Cegielnia. 2.) G., wś, pow. świętosiekierski, st. p. Eisenberg. 3.) G., folw., pow. iławski, st. p. Rositten. J. B.

Gallitten (niem.), wś i folw., pow. frydlądzki, st. p. Domnau.

Gallkehmen (niem.), wś, pow. stołupiański, st. p. Pillupoenen. Może Galkiemie.

Gallkitten (niem.), dobra, pow. hazenpocki w Kurlandyi, par. Amboten.

Gallnau (niem.), pow. kwidzyński, ob. Galinowo.

Gallonek, Lelonek (niem.), zapewne Jelonek.

Gallów, ob. Galów.