Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/397

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Folwark, przys., ob. Szczutek.

Folwark, wś i domin., pow. gnieźnieński; domin. 334 mr. rozl.; 26 dm., 248 mk.; ewang. 10, kat. 238, analf. 97. St. poczt. w Witkowie o 3 kil.; st. kolei żel. w Gnieźnie o 12 kilom.

Folwark, niem. Follwark, wś na lew. brzegu Odry, pow. opolski, par. Chrząszczyce, przy trakcie opolsko-krapkowickim, o 0.9 mil od Opola, ma 590 m. rozl., 14 osad. F. S.

Folwark, węg Folyvark, wioska na Spiżu (Węgr.), od północy przytyka do granicy galicyjskiej; od zachodu graniczy z Lipnikiem, od południa z Drużbakami, a od wschodu z Kamionką. Leży przy drodze wiodącej z Czerwonego Klasztoru przez Kamionkę do Gniazd (Kniesen). Od Czerwonego Klasztoru 10 kil. na wschód, a od Gniazd również 10 kil. na płn. zach. W północnej stronie wsi na granicy Galicyi wznoszą się Wysokie Skałki (1052 m.), wschodnie i najwysze kończyny pasma Pienin. Wieś wznosi się 648 m. (cerkiew). Droga z Folwarku wiodąca do Kamionki wznosi się znacznie i dochodzi na samej granicy obszaru Folwarku z Kamionką najwyższego wzniesienia 731 m. Genersich w Bredetzky's Neue Beiträge (str. 329) podaje, iż na gruncie tej wsi znajduje się łupek węglowy, a na wzgórzach między Lipnikiem a Folwarkiem piryt czyli iskrzyk żelazny. W obrębie tej wsi wytryska silny Lipnicki potok, uchodzący pod Czerwonym Klasztorem do Dunajca. W południowej stronie tej wsi wznoszą się na granicy z Kamionką szczyty Horbalowa (828 m.) i Łysina (1010 m.); na zachód od tego Ubocz (957 m.); na południowej granicy wierch „Na Łazach“ (1086 m.) w paśmie Widernego wierchu, należącego do Magóry spiskiej. Ludność ruska liczy 602 dusz obrz. greckiego; oprócz tego 5 wyzn. rz. kat., należących do par. łac. w Haligowcach. Parafia ruska w miejscu; cerkiew murowana w r. 1857 postawiona. Ostatnia poczta Stara Wieś. Br. G.

Folwarki 1.), wś, pow. wileński, 2 okr. polic., mk kat. 70, dm. 6 (1866). 2.) F. (Wielkie), wś w pow. bielskim, gub. grodzieńskiej, u źródeł Supraśli 3.) F. polskie i ruskie, ob. Kamieniec.

Folwarki 1.) przysiołek Bolechowa, pow. doliński. 2.) F.-wielkie i małe, wś, pow. brodzki, oddalona o 2 kil. na północ od stac. w Brodach; przestrzeń pos. więk. 2977 mr. austr., w tem lasu 2501 a ornej ziemi 147 mr. austr.; posiadł. mniej. 1672 m. a. Ludność 1458, z tego gr. kat. 753, reszta rzym. kat. i izrael. W Folwarkach małych jest kasa pożyczkowa gm. z kap. 100 zł. aw., w Folwarkach wielkich z kapit. 600 zł. aw.; jest tu piec dworski do wypalania wapna, jeden handlarz mąką i jeden przedsiębierca transportów. Wioska ta jest właściwie przedmieściem brodzkiem i należy do klucza brodzkiego, którego właścicielem był Kazimierz Stefan Mołodecki; drogą kupna i sprzedaży na publicznej przymusowej licytacyi przeszła wraz z całą Brodczyzną na własność Banku hypotecznego galicyjskiego we Lwowie. 3.) F., wś, pow. buczacki, leży wzdłuż zachodniego brzegu stawu manasterzyskiego i jest właściwie przedmieściem miasteczka Manasterzysk, od którego ją tylko grobla dzieli; oddaloną jest od Manasterzysk o 1 kil. na zachód, od starost. powiat w Buczaczu o 18 kil. na zachód. Przestrzeń pos. więk. 693 mr. austr., w tem 512 mr. austr. lasu; posiad. mniej. 1310 mr. austr. Ludność 887, wtem 603 gr. katol. obrządku. 4.) F., wś, pow. złoczowski, położona o 2 kil. na płd. wschód od tego miasta. Ludność rzym. kat. 273, gr. kat. wliczona do ludności Złoczowa, którego ta włość jest przedmieściem. Mieszkańcy tutejsi trudnią się sadownictwem, ogrodnictwem i gospodarstwem nabiałowem, które to przedmioty mają znaczny odbyt w Złoczowie, jako mieście będącem siedzibą rozmaitych władz rządowych, tak administracyjnych jako też sądowych i autonomicznych; szczególniej gimnazyum i sąd kolegialny, w którym kilka razy do roku odbywają się sądy przysięgłych, trwające po kilka tygodni każdą razą, przyczyniają się do zwiększenia ludności i konsumcyi. Sławne są w Folwarkach wiśnie duże łutowe, zwane tu morelami. Właściciel więk. posiadł. Frankowski Stanisław. 5.) F., przys., ob. Żydaczów. B. R.

Folwarki, niem. Vorbriegen, wś i folw., pow. rybnicki, par. Boguszowice, o 1.30 mil na płn. wschód od Rybnika, w poprzecznej dolince doliny rzeki Rudy. Folw. F. z attynencyą Wygoda ma 1159 m. rozl. a wś 29 osad, 147 mk. Młyn. F. S.

Folyvark (węg.), ob. Folwark.

Fominkowska st. poczt., ob. Tominki.

Fontenica albo Słobodzie i Komarestie, wieś, pow. radowiecki na Bukowinie, o 11 kil. od Solki, ma cerkiew paraf. gr. nieunicką. F. S.

Fontina, ob. Białokiernica.

Fontówka, ob. Lubiczówka.

Forbach 1) wś, pow. inowrocławski, ob. Zagajewiczki; 2) wś, pow. średzki, ob. Polska wieś.

Forbasyn, węg. Forbasz, wś w hr. spiskiem (Węg.), nad rz. Popradem, kościół kat. filialny, 488 mk. H. M.

Forberg, osada niemiecka w hr. spiskiem (Węgr.), w dystrykcie kiezmarskim, nad potokiem Landseifen, także forberskim zwanym, u stóp Tatr bielskich; południowo-wschod. ścianą przytyka do obszarów m. Kezmarku, od płn. wsch. do gm. Rokus, a od płd. zach. graniczy z Małym Sławkowem. Mieszkańców 310; co do religii jest 53 dusz rzym. kat., 44 prot., 8 gr. kat.., 5 żydów (Szem. dyec. spiskiej 1878).