Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/332

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

opatowski, gm. Ruda-kościelna, par. Bałtów; ziemi dwor. 2009, włośc. 453 m. W 1827 r. było tu 16 dm. i 104 mk., obecnie 30 dm. i 234 mk.

Borychów, wś i dobra, pow. sokołowski, gm. i par. Wyrozęby, leży między wsiami: Rzepki i Wyrozęby, ma 18 dm. Należał niegdyś do klucza szkopowskiego Mleczków i w tej rodzinie do 1862 zostawał. Dziś Szańkowskich własność.

Borycz, niem. Boritsch, wś, pow. wielkostrzelecki, par. Raszowa, nad rz. Wodą Jemielnicką, z kolonią Zawadką.

Boryczówka, wś, pow. trembowelski, o 7 kilometrów na północny wschód od Trembowli, nad potokiem Boryczówką, dopływem Seretu, wieś podolska, w urodzajnej ziemi położona. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 150, ląk i ogrodów 24, pastwisk 38 m.; posiadłość mniejsza: roli ornej 486, łąk i ogr. 34, pastw. 86 m. Ludn. rz. kat. 642, gr. kat. 236, izrael. 48: razem 926. Należy do par. obudwu obrządków w Trembowli. Posiada szkołę filialną. Właściciel posiadłości większej: Konwent oo. karmelitów w Trembowli.

Boryczówka, potoczek nastający w obr. gm. tej samej nazwy. Płynie w kierunku północno-zachodnim łączkami i parowami przez Boryczówkę i we wsi Łoszniowie uchodzi z lewego brz. do Gniezny (ob.), dopływu Seretu. Br. G.

Borynia, wś, pow. Turka, nad rz. Stryjem i kilku potokami (między temi jeden zwany Namasterski), wpadającemi w tej wsi i pod nią do Stryja, oddalona o 1 i pół mili na południe od Turki, a o 22 mile od granicy węgierskiej, śród gór, lasów i potoków. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 288, łąk i ogrodów 82, pastwisk 63, lasu 2502; posiadłość mniej.: roli ornej 2380, łąk i ogrodów 388, pastwisk 479, lasu 34 m. Ludności rz. kat. 252, gr. kat. 885, izrael. 86: razem 1323. Należy do rz. kat. par. w Turce; gr. kat. parafią ma w miejscu, należącą do dek. wysoczańskiego. W 1879 roku poświęcony został kościół murowany rz. kat. obrządku świeżo postawiony z funduszów zebranych w drodze składek, na który to cel cesarz austr. ofiarował z własnej szkatuły 300 złr., wydział kraj. we Lwowie również 300 złr., a rady powiatowe i inni mieszkańy Galicyi każdy wedle możności. W pobliżu B. na wierzchołku wysokiej góry „Pikul“ nazwanej przebywała kilka dni polowaniem się bawiąc, królowa Bona, żona króla Zygmunta I, które to podanie potwierdza starożytny napis na kamieniu tam wykuty. Dawniej B. była mkiem powiatowem. Przed paru wiekami wszyscy mieszczanie B. zostali wyniesieni do godności szlacheckiej za wysługi wojenne. W B. jest st. poczt. Właściciel większej posiadłości: towarzystwo przemysłowe dla leśnych płodów w Wiedniu. B. R.

Borynia, potok górski w obr. gm. Boryni, pow. Turka, powstaje w Beskidzie lesistym z dwu strug, jednej wypływającej po północnej, drugiej po południowej stronie przy Chomowcu (780 m.). Łączą się w Boryni, pod Wełyką Kiczerką (722 m.). Zasilany licznemi potokami górskiemi, jak Krywulą, Namasterskim potokiem, wpada do Stryja z prawego brzegu. Długość biegu niespełna mila.

Borynicze, wś, pow. Bóbrka, przy kolei żelaznej lwowsko-czerniowieckiej, której stacya w tej wsi się znajduje (między Wybranówką a Chodorowem, o 50 kil. od Lwowa), nad rzeczką Ług, o 2 mile na południe od Bóbrki. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 572, łąk i ogrodów 126, pastwisk 86, lasu 831; posiadłość mniejsza: roli ornej 844, łąk i ogrodów 149, pastwisk 79, lasu 6 morg. Ludności rz. kat. 74, gr. kat. 626, izraelitów 63: razem 763. Należy do rz. kat. par. w Brzozdowcach, stacyą telegraficzną i urząd pocztowy ma w miejscu; również gr. kat. parafią, do której należy wieś Drohowicze z 322 dusz; cała parafia liczy 948 gr. kat. dusz i należy do dekanatu chodorowskiego. Wieś ta posiada szkołę filialną i kasę pozyczkową z funduszem zakł. 940 złr. Właściciel większej posiadłości Borkowski hr. Włodzimierz.

Borys, ob. Borysław.

Borysin, wś, pow. chełmski, gm. Cyców, par. Wereszczyn.

Boryskowicze, 1.) wś, pow. dziśnieński, należy do Doboszyńskich. Tu niedawno był las sosnowy, najlepszy w powiecie. Filia parafii katolickiej Zadoroże. 2.) B., wś, pow. mozyrski, niedaleko Mozyrza, w okolicy obfitującej w głazy erratyczne.

Boryskowo, wś, pow. i gub. twerska, st. p. o 26 w. od Tweru.

Borysław, dawne imię, zarówno w tej formie jak i skróconej Borys, źródłosłów nazw takich jak Borysławice, Borysów, Boryszew. Br. Ch.

Borysław, wś, pow. skierniewicki, gm. Głuchów, par. Janisławice. W 1827 r. było tu 16 dm. i 200 mk.

Borysław, wieś, pow. drohobycki, nad rzeczką Tyśmienicą, o 1 milę na południowy zachód od Drohobycza, 343 metry nad powierz. morza. Kolej żelazna idzie z Drohobycza do Borysławia, jako gałaź kolei żelaznej naddniestrzańskiej (11 kil. dług .), umyślnie tylko do Borysławia poprowadzona; w tej wsi bowiem znajdują się nadzwyczajnie obfite kopalnie nafty; ogromna ilość przedsiębierców kopie wosk ziemny i olej kamienny w kilku tysiącach szybów: 1870 roku było w Borysławiu i poblizkich wsiach: Tustanowice, Wolanka, Mroźnica, Schodnica, Orów i Nahujowice 4338 szybów, któ-