Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/303

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

1656 r., pod którym się sędzią ziemskim trockim podpisał, dobra swe Dowgierdziszki, Wieliczkowo, Bołbiany i Żyguciszki legował synowi Krzysztofowi Kazimierzowi, Rajpole zaś z Migliniszkami i Bakiszkami czyli Strawinniki, w równy dział dwom synom drugim Samuelowi i Konstantemu Grotowskim przeznaczył. Dnia 8 lipca 1662 r. Krzysztof Kazimierz Grotowski wraz z żoną Konstancyą Ordzianką sprzedają B. za 4000 zł. braciom Izdebskim. Roku 1702 paźdz. 26 Wojciech Izdebski, biskup rauleński, testamentem całe swoje mienie zapisuje synowcom swym: Mikołajowi i Kazimierzowi Izdebskim, synom Mikołaja-Kazimierza. Roku 1748, 1 lutego, Kazimierz Izdebski zrzeka się części B. na rzecz Tadeusza i Katarzyny z Izdebskich Ibiańskich, od których ją za 200 talarów bitych nabywa 26 czerw. 1751 r. Stefan Dominik Römer, pisarz grodzki trocki. Odtąd cała Roudomańska okolica przechodzi kolejno na własność Römera. W r. 1756 lutego 6, nabywa on za 8250 złp. same B. od Kazimierza i Katarzyny z Wirpszów Izdebskich, w latach zaś 1766, 1779, 1780, 1783, kupuje jeszcze 6 udziałów okolicy Roudomańce od odwiecznych jej właścicieli roudomańskich. Po śmierci Stefana Dominika Römera, podkomorzego trockiego, zaszłej w r. 1792, Bołbiany jako folw. do dóbr Dowgierdziszek należący odziedziczył syn jego Michał Römer, marszałek szlach. gub. litewsko-wileńskiej; po nim zaś jego potomkowie, z rąk których w skutek sprzedaży ukazem z d. 10 grudn. 1865 spowodowanej, B. wraz z Dowgierdziszkami i Granopolem przeszły na własność Józefa hr. Tyszkiewicza. K. R.

Bołchów, m. pow., gub. orłowska, 20453 mk., o 9295 wiorst od Petersburga, a 54 od Orła odległe. Bank, stacya pocztowa.

Bołderaa, ob. Bolderaa.

Bołdurka, potok, ob. Suchowolka.

Bołdury (z Wojtowcami), wieś, pow. brodzki, nad potokiem Bołdurka, o 1½ mili na północny zachód od Brodów a o 1 milę od granicy rossyjskiej. Okolica lesista, błotnista i piaszczysta. Przestrzeni obszar dworski posiada roli ornej 82, łąk i ogr. 48, past. 127, lasu 2017; pos. mniej. roli orn. 190, ląk i ogr. 891, past. 300, lasu 6 morg austr. Ludność rzym. kat. 401, gr. kat. 382, izrael. 9: razem 792. Należy do rzym. kat. parafii w Leszniówce, gr. kat. parafii w Bielawcach. Właściciel większej posiadłości Kazimierz Młodecki.

Bołdynka, rz. w gub. smoleńskiej, pow. drohobuski.

Bołdyno, wś, pow. pokrowski, gub. władymirska, st. p. w pobl. t. n. st. dr. żel. moskiewsko-niżegorodzkiej.

Bołdzieje, stare i nowe, folw., pow. trocki, nad rzeczkami Bołdziejką i Obełgą, o mil 5 i pół od st. Koszedar.

Bołgowicze, wś, na południonym krańcu pow. ihumeńskiego, niedaleko drogi wiodącej ze Starzycy do Hrozowa z prawej strony, w gm. pukowskiej, w 1-szym stanie policyjnym (uździeńskim), w 4-tym okręgu sądowym. Miejscowość lesista, w glebie dosyć urodzajnej. Folwark tegoż nazwiska, mający obszaru 420 mor., należy dziś do Duklińskich i Kozakiewiczów w skutek sukcesyi. Al. Jel.

Bołdy, ob Bałdy.

Bołgrad, miasto w gub. bessarabskiej, 9616 mieszkańców. Stacya pocztowa.

Bołhan, wieś, pow. olhopolski, 411 dusz męz., 835 dz. ziemi włościan, a 1,507 dwors.; należy do Zyg. Jaroszyńskiego.

Bołnyr, jez. w pow. horodeckim gub. witebskiej, otoczone błotami.

Bołochów, wieś rządowa, pow. kałuski, nad rzeką Siwką, dopływem Dniestru, oddalona od Kałusza o 2 mile na półn. zachód, w okolicy podkarpackiej; ziemia tu tylko na trawy pastewne urodzajna, okolica leśna. Przestrzeń posiadłości większej roli ornej 41, łąk i ogr. 106, past. 1, lasu 3368 morg.; posiadłość mniej. roli or. 344, łąk i ogrod. 306, pastw. 68 morg. Ludność gr. kat. 1016, izr. 27: razem 1043. Należy do rzym. kat. parafii w Kałuszu, gr. kat. parafią ma w miejscu, dekanatu kałuskiego.

Bołochowce, ob. Bolechowice.

Bołochówka, Bołochowica albo Nigówka, strumień, nastaje we wsi Bołochowie, z połączenia potoków Siwki i Wielkiego (Wełyki), na zachodniej granicy tejże gminy z Turzą wielką, pod karczmą, przy drodze wiodącej z Bołochowa do Turzy wielkiej (328 m.). Płynie w kierunku wschodnio-północno-wschodnim przez Bołochów, Żawadkę, Humenów, Nigowce, Tomaszowce i pod Wojniłowem wpada z lew. brz. do Siwki, dopływu Dniestru. Długość biegu od. połączenia się potoków 32 kil. Łożysko bardzo kręte. Między Nigowcami i Tomaszowcami rozgałęzia się, tworząc liczne kolana; poniżej Tomaszowiec płynie pojedyńczem łożyskiem. Dopływy z praw. brz. są: Głęboki z Kamienną, Czarny z Kalinowym, Kamienny czyli Parowy; z lew. zaś brz. Kamienny, Żydów, Zbora, Wielopuniec, Stankówka, potoki z pod Dołhy, Perekosów i Protesów.

Bołocianka, Bołoczanka, wś., pow. ihumeński, w gm. puchowickiej, w 2-m stanie policyjnym śmiłowickim, w 3-m okręgu sądowym. Miejscowość bardzo zapadła, głucha, poloska.

Bołocianka, Bołoczanka, Bołotczanka, rzeka, pow. ihumeński, bierze początek w okolicach Ihumenia, niedaleko wsi Prośniszcze, płynie w kierunku połud.-zachod. i ubiegłszy mil parę, w pobliżu wsi Bołocianki, o milę poniżej