Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/271

From Wikisource
This page has been proofread.

zach. od Ostroga o 40 w. w połowie należała niegdyś do ks. Czetwertyńskich a w połowie do Lenkiewiczów, obecnie jest w posiadaniu Oktawii z Lenkiewiczów Walewskiej. Z pałacem i murowanemi folwarcznemi zabudowaniami. Ziemia urodzajna pszenna, kilka kurhanów na polu. Okolica wzgórkowata, pokład ziemi glinkowaty; doliny, poprzerzynane rzeczułkami, pod samą wsią formują staw. Ma cerkiew i szkółkę włościańską. Z. Róż.

Boczejków, mko, pow. lepelski, przy trakcie z Bieszenkowicz do Lepla, nad rz. Ułłą i Ułanką. Wielkie dobra, własność Pawła Ciechanowskiego.

Boczel, ob. Boczniel.

Boczenka, rzeka, bierze początek pod wsią Krzymowskie, w powiecie konstantynowskim, płynie kręto przez folwark Woroniec i minąwszy wieś Sycynę, wpada do Krzny. Długa 7 wiorst. L. W.

Boczki, 1.) wś i folw. rządowy, pow. łowicki, gm. Jeziorka, par. Łowicz, odl. o 6 w. od Łowicza. Przy końcu wioski w ogrodzie stoi stara drewniana kaplica. W 1827 roku było tu 55 domów i 288 mieszk., obecnie 194 mk. 2.) B., okolica nad rz. Mrogą, pow. łowicki, gm. Lubianków, par. Waliszew, o 25 wiorst od Łowicza, na lewo od drogi z Główna do Bielaw. W obrębie tym leżą wsi i fol. pod nazwaniem: B. domaradzkie, B. górne i B. zarzeczne. Rozl. gruntów dworskich 501 morg. 3.) B., wś, pow. sieradzki, gm. Szadek, par. Rososzyca, odległa od Sieradza wiorst 18, rozległości ogólnej mórg 1257, z tego w posiadaniu dworu m. 1106, włościan m. 151; ludnosci 301 wyz. katolickiego. Młyn wodny z produkcyą 650 korcy mąki. 4.) B. Świdrowo, wś szlach. i włośc., pow. szczuczyński, gmina Bogusze, par. Grajewo. Br. Ch.

Boczkieniki, wś rządowa, pow. maryampolski, gm. Pogiermoń, par. Preny. W 1827 roku było tu 13 dm. i 192 mk., obecnie 31 dm., 240 mk.

Boczkienikiele, wś i folw. donacyjny, nad Niemnem, pow. maryampolski, gm. Pogiermoń, par. Pokojnie, o 8 mil na półn. wschód od Maryampola. W prześlicznem położeniu nad Niemnem; znajduje tu się przystań dla wicin i tratew płynących Niemnem. Obszar ornej ziemi 600 m. i tyleż lasu, gleba żyzna; pszenna przeważnie; 19 dm., 267 mk. Ed. Traut.

Boczkiu, góra na Bukowinie, na rozgraniczu wód Suczawy i Seretu, 3960 stóp wysokości.

Boczko, dawne imię czy też przezwisko polskie (Helcel Star. Pam. Praw. Polsko II pod 1398 r.)

Boczków, 1.) wieś, pow. odolanowski; 10 dm.; 78 mk., 9 ew., 69 kat.; 22 analf. 2.) B., domin., pow. odolanowski; 1815 morg.; 10 dm.; 135 mk.; 16 ew., 119 kat.; 66 analf.; st. poczt. i gość. Skalmierzyce o 3 kil.; st. kol. żelaznej Ostrowo o 16 kil. M. St.

Boczkowce, wś, pow. słonimski, skrajny płn.-wsch. punkt tego powiatu.

Boczkowice, 1.) wieś i folwark, powiat miechowski i gmina parafii Książ Mały, o 5 w. na wschód połd. od Wielkiego Książa, od Miechowa 18 w., w wązkiej dolinie śród gór lesistych. W 1827 r. było tu 16 dm. i 106 mk., obecnie 22 dm., 188 mk.; gruntów włościańskich 217 morg., dworskich 663 m. W 15 w. istniały tu dwie wsie: B. małe i B. wielkie (Długosz II 85). 2.) B., wś, pow. włoszczowski, gm. Radków, par. Konieczno, ma 695 m. obszaru, wtem 550 m. dwor. ziemi, 14 dm. i 162 mk. Ziemia licha, piaszczysta, gdzieniegdzie sapowata, przeważnie tworzy glebę żytnią, łąki i pastwiska w nizinach, mokre i torfiaste, dają nędzną trawę. Lasy zniszczone, przedstawiają tylko krętą i karłowatą sośninę. Lud biedny, bez żadnej oświaty.

Boczne, jezioro, pow. suwalski, o 2 w. na pólnoc od Przerośli, sięga pod samą linią graniczną od Prus, brzegi wzgórkowate, bezleśne. Łączy się przez strumień z jez. Kościelnem a przez nie i z jez. Krzywem, na zach. od Przerośli (Mapa. Woj. Top. XIV 2). Br. Ch.

Boczniel, Boczel, Boczne, dwa jeziora t. n., sąsiednie z sobą, pow. sejneński, na półn. zachód od Krasnopola; jedno z nich większe przy wsiach Jegłówek, Gremzdel; przez nie przechodzi linia graniczna powiatów sejneńskiego i suwalskiego, brzegi oba płaskie, bezleśne. (Mapa. Woj. Top.) Br. Ch.

Boczniel, jezioro, pow. suwalski, wązkie a długie, stanowi niejako boczną odnogę jez. Hańczy, od której oddzielone wąskim pasem ziemi. (Mapa. Woj. Top. XIV 2). Br. Ch.

Boczów (z przys. Radziejów), wieś, powiat bocheński, parafia Łapanów, o 2 kil. od Łapanowa.

Bodaczów, 1.) wś i folw., nad rz. Pur, pow. zamojski, gmina Sułów, par. Szczebrzeszyn. Leży w podmokłej dolinie rzeki Pur, o 12 w. na zach. od Zamościa, stanowi z wsiami Wiełączą i Zawadami jeden ciąg, jakby jednę wielką wieś. Droga bita łączy B. z Zamościem. W 1827 r. było tu 75 dm. i 516 mk. 2.) B., wś, pow. olkuski, gm. Ojców, par. Biały Kościół. Wraz z Wierzchowiem ma 639 morgów rozl., w tem gruntów włośc m. 85. A. T.

Bodaczówka, wś, pow. uszycki, ma 128 dusz męz., 307 dz. ziemi włoś., należała do Wyleżyńskich, dziś Kaczanowa 180 dzies., Dobrzańskich 131 dzies. i Klimowskiego 10 dzies. Dr. M.

Bodaki, wś, pow. gorlicki, par. rz. katol. Żmigród, gr. kat. Bartne, o 6 kil, od st. poczt. Małastów.