Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/263

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

powstała na gruntach w 1416 r. miastu Brodnicy nadanych, które częściami w emfiteutyczną lub wieczystą dzierżawę oddane były. Gm. i urząd stanu cywilnego Michałowo.

Bobrówka, okrąg wiejski w gm. Trokach, pow. trocki, liczy w obrębie swoim wsie: Nowosiołki, Bobrówka, Płomiany, Lejmany czyli Brejmany, Żarancowa; zaścianki: Zazdrość , Zabłocie, Dębniaki, Sybirka. Wś B. nad jeziorem, o 4 w. od Trok.

Bobrówka, wś, pow. jarosławski w Galicyi, o 6 kil. od st. p. Zapałów, w par. rz. kat. Laszki a gr. kat. Makowisko.

Bobrówka lub Kalenica, rzeczka, bierze początek pod wsią Bobrowo w pow. łowickim, płynie w kier. zach. pół. przez wsie: Kalenice, Łyszkowice, Stawy, Okręt, Rydwań i Mystkowice, a przebiegłszy 25 w. wpada do Bzury z prawego brzegu naprost Urzecza, pomiędzy Łowiczem a Sobotą.

Bobrówka, rz., lewy doplyw Liczwarty. Ma źródło na łąkach między wsiami Wichrów i Sternalice w pow. olesińskim, poczem wpływa do królestwa, stanowiąc na przestrzeni 42 prętów, na gruntach starokrzepickich, granicę między pow. częstochowskim a olesińskim. Dalej płynie przez Cieciułów, Lustrowskie, Zajączki, Kuźniczki, Drozdki, koło Krzepic. Uchodzi niedaleko młyna zwanego Magret. Długość biegu w królestwie 1 mila. Około r. 1857 uregulowano jej bieg koło młyna Pąchały dla zabezpieczenia traktu wieluńsko-częstochowskiego. Średnia szerokość koryta stóp 6, głębokość stóp 4; w czasie wezbrania zalewa okoliczne pola i łąki. Spadek mały. Młyny liczne. L. W.

Bobrówka, rz., dopływ Narewki z prawej strony.

Bobrówka, potok, wypływa z mokradel w obr. gm. Nieznanowa w pow. Kamionka Strumiłowa, pod jej przysiołkiem Pinkowem; płynie na zachód, staje się w obr. gminy Budek potokiem przeważnie leśnym, w dolnym zaś biegu przebiega błonia i pastwiska sieleckie; pod przysiołkiem Brataszami zwraca się na półn. zachód i pod Sielcem Bienkowym uchodzi do Bugu z praw. brzegu. Długość biegu 11 kil. Br. G.

Bobrówka, strumień pod wsią szląską Bobrek; poniżej nieco pod m. Cieszynem wpada do Olzy.

Bobrówko, leśnictwo, pow. wągrowiecki, ob. Frymark.

Bobrownica, rz., dopływ Skrwy z prawej strony, ma źródło w pow. rypińskim, w piaszczystych wyniosłościach pod Szczutowem, ujście zaś pod Klobukowem, wprost Studzieńca. Koryto wężykowate, dno piaszczyste, kamieniste, brzegi strome; im bliżej ujścia tem wyższe, przy ujściu 10 do 20 stóp wysokie. Przyjmuje kilka strumieni; na wiosnę wzbiera lecz nie rozlewa. Pobrzeże zarosłe krzakami i lasem. Długość B. kilkowiorstowa, szerokość 8–10 a przy ujściu 14 st., głębokość średnia 1 stopa. L. W.

Bobrownik, 1.) wieś, pow. ostrzeszowski; 50 dm., 448 mk., 3 ew., 445 kat., 119 analf. 2 ) B., I i III domin, pow. ostrzeszowski, 1439 morg rozl., 2 miejsc: 1) B., 2) folw. Kolebki, 7 dm., 122 mk., 24 ew., 91 kat., 7 izrael., 47 analf., stac. poczt. Grabów o 8 kil., stac. kol. żel. Ostrzeszów o 15 kil. 3.) B. II, domin., pow. ostrzeszowski, 1360 morg rozl., 2 miejsc.: 1) B., 2) folw. Belina, 7 dm., 169 mk., 6 ew., 163 kat., 66 analf.; stac. poczt. Grabów o 8 kil., stac. kol. żel. Ostrzeszów o 15 kil. M. St.

Bobrownik, wś, zwana też dawniej Bobrowniki, pow. bytomski, i dobra do klucza bytomskiego zaliczane, w par. Stare Repty, z folwarkami: Blachówka, Karluszowice, Lazarówka i Seget.

Bobrownicki, strumień, bierze początek ze źródeł w bliskości wsi Gnojno w pow. lipnowskim. Źródła te wypływają ze wzgórz piaszczystych, wysokich 30–35 stóp, łączą się o kilkadziesiąt sążni poniżej w jeden strumień, który płynie około osady Czera, dalej wchodzi w parów obok lasów chełmickich, do małego zbiornika przy młynie, będącym w osadzie Rek; następnie przepływa obok folwarku Rek, przez trakt od Bobrownik do Włocławka, dalej przez łąki Bógpomoża i Bobrownickie, przerzyna miasto Bobrowniki, wpływa do małego stawu, będącego przy młynie w temże mieście, a nakoniec ubiegłszy wiorst 8, wpada do rzeki Wisły poniżej Bobrownik, mianowicie poniżej ruin tamtejszego zamku. Koryto strumienia tego, początkowo kręte, wężykowate, prostuje się po wejściu w łąki. Brzegi z początku płaskie, dalej w parowie wysokie 3–5, w łąkach 4–6, a pod młynem przy ujściu 8–12 stóp. Miejscami spada z wysokości do 4 stóp, formując małe kaskady; wszedłszy zaś w łąki płynie zwolna dla małego spadku i zanieczyszczonego koryta. Szerokość przy ujściu do 9 stóp. Brzegi strumienia poniżej osady Rek są błotniste na przestrzeni morgów dwudziestu i wysychają tylko w czasie suchych lat. L. W.

Bobrownik stary i nowy, niem. Alt-Beversdorf i Neu-Beversdorf, dwie wsie w pow. słupsklm na Pomorzu (Kętrz.).

Bobrownik, wś, w hr. liptowskiem (Węg.), 231 mieszk.

Bobrowniki, byli to osadnicy zostający pod bezpośrednią władzą książąt (mazowieckich głównie) i obowiązani do hodowania i chwytania bobrów, których skóry stanowiły bardzo ceniony przedmiot handlu. Na dworach książęcych byli specyalni urzędnicy do nadzoru bobrowni, zwani bobrowniczymi.