Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/133

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

urodzajny grunt, piękne łąki, 370 mk. H. M.

Benedykt, kopalnia węgla pod Mysłowicami.

Benenard, wś, pow. błoński, gm. Żyrardów. W 1827 r. było tu 26 dm. i 163 mk., obecnie 320 mk.

Beneschau, ob. Beniszewo, Bieniszewo.

Beneszów, Bennisch, m. pow. na Szląsku austr., domów 428, ludn. 3023; znaczny wyrób płótna, drelichu i ćwilichu, któremi prowadzi się handel w Bernie, Wiedniu, Peszcie. B. pow. ludn. 17981. Główne gminy: Heraltice (Herrlitz) 1226 mk.; Lichnów (Lichten) 2000 m.; Razowa (Raase) 2173 m.; Leskowiec albo Szpachów (Spachendorf) 2039 m. i Sosnowa (Zossen) 1000 m.

Beneszyszki, wś, pow. kalwaryjski, gmina i par. Urdomin. W 1827 r. liczyła 17 dm. i 175 mk.

Benglewo, folw., pow. czarnkowski, należy do dóbr Drasko (Dratzig); 1520 morg rozl., 5 dm., 68 mk.; 56 ew., 12 kat., 26 analf.; st. poczt. i kol. żel. Wieleń o 4 kil.; gośc. o 2 kil.

Beniakony, Bieniakony, gmina w pow. lidzkim, liczy 237 dm., 3305 włościan płci obojej. Zarząd gminny w miasteczku Bieniakonach. Gmina składa się z 4 okręgów wiejskich: Gajcieniszki, Wronowo, Bolcieniki, Sokoleńszczyzna i liczy 39 wsi.

Benica, Bejnica, Bienica mko w powiecie oszmiańskim, nad rz. Morozianką.

Benice (Benitz), 1). wś, pow. krotoszyński, 52 dm.; 401 mk.; 17 ew., 384 kat.; 81 analf.; kościół paraf. należy do dekanatu koźmińskiego. Wieś należała na początku XIV wieku do Rozdrażewskich i była miasteczkiem. Kościół pierwotnie był drewniany; w wieku XVII Anna Rozdrażewska wystawiła w miejsce dawnego nowy z cegły palonej. Nagrobek kamienny fundatorki znajduje się przed wielkim ołtarzem. 2). B., domin., pow. krotoszyński, należy do dóbr krotoszyńskich; 1575 m. rozl.; 4 dm.; 126 mk. ob. Krotoszyn; st. p., kol. żel. i gośc. w Krotoszynie o 6 kil.

Benice, po węg. Benicze, wioska w hr. liptowskiem (Węg.), na wzgórzu; w miejscu brak wody; 99 mk.

Beniów, 1.) potok, wypływa z południowo-wschodniego stoku góry Popcowem zwanej (746 m.), śród leśnego jaru w obr. gminy Cisowa w pow. stryjskim; płynie głębokiemi parowami w kierunku przeważnie południowo-wschodnim, opłukując północno-wschodnie stoki góry Gadzunowej (634 m.) i wpada w Cisowie do Sukiela, dopływu Świcy, z lewego brzegu do jednomilowym biegu. Znaczniejszym jego dopływem lewym jest Rotyczka. 2). B., potok, wypływa w północno-wschodniej stronie gm. Zabrzezia w pow. sądeckim z południowego stoku góry Beniowskiej (694 m.), płynie w kierunku południowo-zachodnim, tworząc granicę między Zabrzeziem i Kamienicą i po przeszło ćwierćmilowym biegu uohodzi z lewego brzegu do potoku Kamienieckiego, dopływu Dunajca. Br. G.

Beniowa, wś, pow. Turka, w górach Karpackich, na samej granicy węgierskiej, nad rzeką Sanem położona; o 1 milę na południe we wsi Sianki jest źródło rzeki Sanu. Przestrzeni większa posiadłość obejmuje: roli ornej 75 m., łąk i ogrodów 39 m., pastwisk 19 m., lasu 2416 m. Mniejsza posiadłość obejmuje roli ornej 534 m., łąk i ogrodów 220 m., pastwisk 295 m., lasu 12 m. Ludności ma 361, w tem rzym. kat. 7, gr. kat. 306, izraelitów 48. Gr. kat. parafią ma w miejscu, do której należy wieś Bukowiec z 200 parafianami i wieś Sianka z 214 parafianami; cała więc parafia obejmuje 720 parafian. Parafia ta należy do dekanatu wysoczańskiego. Właściciel Adam Raciborski. B. R.

Benisław, po łotew. Bienisłaus, wś, w pow. lucyńskim, parafii Birże, z kaplicą filialną. Własność Benisławskich, czasowo Szkulteckich; 678 dzies.

Beniszewo, Bieniszewo, Beneszowo, niem. Beneschau, wś i mko, pow. raciborski, o milę od Hulczyna, z kościołem katolickim. Na cmentarzu olbrzymi pomnik (konny) dziedzica B. (?) z 14 wieku (Czyt. Münzberga „Sagen u. Alterthümer von Schlesien“).

Beniuszowce, po węg. Benyushaza, wieś w hr. liptowskiem (Węgry), 183 mk.

Benjaminsthal, ob. Wiewiórka.

Benkheim, ob. Banie.

Bennisch, ob. Beneszów.

Benowo, Bönhof, wś w pow. sztumskim, par. sztumska. Pierwotną nazwą Benowa było Pszczoli dwór.

Bentkau, Bentke, ob. Bętkowo.

Bentschen, ob. Zbąszyń.

Benz, Baenz, ob. Badanów.

Benzary, wś w pow. bałckim, gm. Korytna, dusz męz. 248. Ziemi włośc. 889 dz.; wś rządową, trzymał ją przez 20 lat wraz z Leśniczówką generał Rosen; obecnie 645 dz. oddano Tajnemu Radcy Hlebowowi.

Benzin, ob. Biczyno.

Beradź, wś i folw. poduchowne, pow. sandomierski, gm. Klimontów, par. Mydłów.

Berau, ob. Biery.

Berbestie (z przysiołkiem Ostrą), wś, pow. Waszkoutz na Bukowinie, o 6 kil. od st. p. Niepokoloutz.

Bercad. Tak dawnej pisano czasami mko Berszadę.

Berchowo, niem. Berghof, dobra w pow. toruńskim, par. Łążyn.

Bercz, przysiołek wsi Płaszczowa.

Berczakiemie, wś, w pow. trockim.