Нюрьхкяня катехизис/О/3

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Нюрьхкяня катехизис / Краткий катехизис  (1861) 
Авторсь аф содаф (аноним)
Краткий катехизис на мордовском языке. Издание первое. — Москва, в синодальной типографии, 1861. — с. 15—20
ШКАБАЗТЬ ОЗОНДОМАНЦ КОЛГА.

О МОЛИТВЕ ГОСПОДНЕЙ.
Кизеф. Кода сяда цебярьста явмос Шкабазть озондомать? Воп. Как можно разделить молитву Господню?
Корхт. Тердема лангс, сисем анама лангс, и оцю шнама лангс. Отв. На призывание, седмь прошений и славословие.
Кизеф. Кода морафтови тердемась? Воп. Как читается призывание?
Корхт. Алянеськ минь, Тонь Кона эрят менельхтнень лангса. Отв. Отче наш, Иже еси на небесех.
Кизеф. Мезенькса Иисус Христозсь мярьгсь тейнек тердемс Шкабазть Алянеськонь лемса? Воп. Для чего Иисус Христос повелел нам призывать Бога под именем Отца?
Корхт. Тянкса, мезе минь ащельме озондомать пингста Шкабазть инголе, аф аньцек пелема мархта, кода уреть Шкабазть инголе, а кельгама и надияма мархта, кода иттне Аляснон инголе. Отв. Для того, чтобы мы стояли перед Богом в молитве, не только со страхом, как рабы перед Господом, но и с любовью и надеждою, как дети перед Отцем.
Кизеф. Кода морафтови васеньце анамась Шкабазть озондомать? Воп. Как читается первое прошение молитвы Господней?
Корхт. Улеза Святой лемце Тонь. Отв. Да святится имя Твоё.
Кизеф. Мезе тянь вельде анатама Шкабазть эзда? Воп. Чего мы через сие просим от Бога?
Корхт. Анатама Сонь лезксонц тянь лангс, мезе тейнек инь цебярьсти кирдемс Сонь Святой лемоц ёнсонок корхтамс кяльса, тяфта жа, Святой тевса и эряфса лездомс, мезе келемаль Шкабазть славац ломатнень ёткса. Отв. Просим Его помощи на то, чтобы нам с благоговением содержать Святое имя Его в уме, и произносить устами; а также, чтобы святыми делами и жизнью способствовать к распространению славы Его между человеками.
Кизеф. Кода морафтови омбоце анамась Шкабазть озондоманц? Воп. Как читается второе прошение молитвы Господней?
Корхт. Саза Царстваце Тонь. Отв. Да приидет Царствие Твоё.
Кизеф. Мезе тянь вельде анатама Шкабазть эзда? Воп. Чего мы через сие просим от Бога?
Корхт. Анатама Шкабазть лезксонц, мезе аф сяськель минь грехсь, а мезе Святой Духсь тонафтыль минь цебяренди и паронди. Отв. Просим помощи Божией, чтобы не царствовал в нас грех, но чтобы Дух Божий управлял нами ко благу и блаженству.
Кизеф. Кода морафтови колмоце анамась Шкабазть озондоманц? Воп. Как читается третие прошение молитвы Господней?
Корхт. Улеза воляце Тонь, кода менельхть лангса ста и масторхть лангса. Отв. Да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли.
Кизеф. Мезе минь тянь вельде анатама? Воп. Чего мы через сие просим?
Корхт. Те анамать вельде минь макссаськ эсь воляньконь казнесь Шкабазти и анатама, мезе Сон тииль мархтонок, мезе Тейнза эряви и Сонь оцю ёнонцты, стане, мезе и лия ломатне мяль мархта тиильхть Сонь волянц колга масторхть лангса, кода цебярьста тиендсазь Сонь волянц Ангелхтне менель лангса. Отв. Через сие прошение мы приносим волю свою в жертву Богу, и просим, чтобы Он творил с нами, что Ему угодно, по Его премудрости, также, чтобы и прочие человеки охотно повиновались Его воле на земли, подобно как совершенно повинуются ей Ангели на небеси.
Кизеф. Кода морафтови нилеце анамась? Воп. Как читается четвёртое прошение молитвы Господней?
Корхт. Пяк эряви кшеньконь минь макст тейнек тячи. Отв. Хлеб наш насущный даждь нам днесь.
Кизеф. Мезе анатама тянь вельде? Воп. Чего мы через сие просим?
Корхт. Анатама мезе Шкабазсь эсь пара мяленц колга макссель тейнек тянь, мезе инь пяк эряви, мезе тейнек шаса ульмос, или эрямс, кода ярхцама пяль, вельхтяма пяль, эряма пяль, анатама аньцек тячень шить лангс, аф ичкозе ризф мархта, мезе инголе ули, тянкса мезе стама ризфсь улель пяльксты надиямати Шкабазть лангс. Отв. Просим, чтобы Бог, по благому Своему промыслу, даровал нам то, что нам необходимо, чтобы существовать, или жить, как то, пищу, одежду, жилище, просим же сего на нынешний день, без дальней заботы о будущем, потому что такая забота была бы противна надежде на Бога.
Кизеф. Кода морафтови ветеце анамась Шкабазть озондоманц? Отв. Как читается пятое прошение молитвы Господней?
Корхт. Кадыть тейнек шумунеськонь минь, кода минь кадыцайнек, конат шумуфт минь тейнек. Отв. И остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим.
Кизеф. Мезе минь тянь вельде анатама? Воп. Чего мы через сие просим?
Корхт. Анатама, мезе Шкабазсь кадыльцень минь тейнек минь грехоньконь, кода и минь каданцыйнек тонафтненди конат полаясть грехс тейнек, или обижамазь минь. Отв. Просим, чтобы Бог простил нам грехи наши, подобно как и мы прощаем тех, которые согрешили против нас, или обидели нас.
Кизеф. А мезе ули къда минь лиятненди аф кадцайнек грехтнень? Воп. Но что будет, если мы не простим других?
Корхт. Эста минь минцьке дязальме уч грехоньконди Шкабазть эздода кадома, тянкса инь пяк эряви кадондомс ломатненди грехсна, и обижамасна и эряви сембонь мархта цебярняста эряма. Отв. В таком случае сами не можем ожидать прощения от Бога, и потому непременно надобно прощать обиды, и стараться быть в мире со всеми.
Кизеф. Кода морафтови котоце анамась Шкабазть озондоманц? Воп. Как читается шестое прошение молитвы Господней?
Корхт. Демясть сувафта пензамать потмос. Отв. И не введи нас во искушение.
Кизеф. Мезе минь тянь вельде анатама? Воп. Чего мы через сие просим?
Корхт. Анатама, мезе Шкабазсь аф ильце-нолда шайтанть, коданга васькафтомс минь и грехс сувафтомс. Отв. Просим, чтобы не попустил диаволу как-нибудь прельстить нас, и ввести во грех.
Кизеф. Кода морафтови сисемце анамась Шкабазть озондоманц? Воп. Как читается седьмое прошение молитвы Господней?
Корхт. Ваномясть минь осалть эздода. Отв. Но избави нас от лукавого.
Кизеф. Мезе минь анатама тянь вельде? Воп. Чего мы через сие просим?
Корхт. Анатама, мезе Шкабазсь ваныльмязь эрь осалть и бедать эздода. Отв. Просим, чтобы Бог избавил нас от всякого зла и бедствия.
Кизеф. Кода морафтови Шкабазть шнама славанц? Воп. Как читается славословие молитвы Господней?
Корхт. Вадь тонь ули Царстваце, и вийце, и славаце, векста векс. Аминь. Отв. Яко твоё есть Царство, и сила, и слава, во веки. Аминь.
Кизеф. Мезенькса тят валхтне лезтфт озондомати? Воп. Для чего сие прибавляется к молитве?
Корхт. Тянкса, мезе озонды ломансь, аф аньцек аналь эстейнза пароть сембонь соданть и сембонь кирдить Шкабазть эздода, а макссель тейнза ушарды и виде шнама. Отв. Для того, чтобы молящийся не только просил себе милости от Бога всемогущего и всем управляющего, но и приносил Ему славу, принадлежащую Ему по справедливости.
Кизеф. Мезе те валсь, Аминь? Воп. Что за слово, Аминь?
Корхт. Святой и кемокстай вал. Сон ули: видеста, или улеза. Отв. Слово Священное, подтвердительное. Оно значит: Истинно или да будет.