Нюрьхкяня катехизис/О/2

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Нюрьхкяня катехизис / Краткий катехизис  (1861) 
Авторсь аф содаф (аноним)
Краткий катехизис на мордовском языке. Издание первое. — Москва, в синодальной типографии, 1861. — с. 2—15
СИМВОЛ ВЕРАТЬ КОЛГА.

О СИМВОЛЕ ВЕРЫ.
Кизеф. Кода явови Символсь верать? Воп. Как разделяется Символ веры?
Корхт. Сон явови кемгафтува пяле лангс. Отв. На двенадцать членов.
Кизеф. Кода морафтови васенце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается первый член Символа веры?
Корхт. Верандан ифке Шкабазсь Аляньти, сембонь Кирдиенди, кона тийзе менельхть и масторхть, и сембе мезе няевихть и аф няевихть. Отв. Верую во единого Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым.
Кизеф. Кодама тонафтома верать ащи тя пяльхть эса? Воп. Какое учение веры заключается в сём члене?
Корхт. Тя пяльхть эса ащи тяфтама тонафтома: Отв. В нём заключается следующее учение:
1, Шкабазсь ули аньцек ифке. 1, Бог есть един.
2, Хать сон ифке ульманц колга, а Сон ащи Колма Шамаса. 2, Будучи един по существу, Он есть Троичен в Лицах.
3, Васень Шамась Святой Троицать ули Шкабазсь Алясь. 3, Первое лице Пресвятыя Троицы есть Бог Отец.
4, Тя Колма Ифке Шкабазсь тийзе менельхть и масторхть, и сембе мезе няеви и аф няеви. 4, Сей Триединый Бог сотворил небо и землю, всё видимое и невидимое.
5, Шкабазсь сембонь кирдсы Эсь волянсонза, и сембонь шарфты. 5, Бог всё содержит в Своей власти, и всем управляет.
Кизеф. Кода морафтови омбоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается вторый член Символа веры?
Корхт. Верандан Ифке Шкабазонди Иисус Христозти Шкабазонь Цёранди, ифке роднайнди, Кона Алянц эздода шачфтф сембе векта инголе, Валда Валдста, виде Шкабазсь виде Шкабазть эздода, шачфтф, аф тиф, ифке вийса Шкабаз Алянц мархта, сонь вельденза сембе мезе ули кармась улема. Отв. И во единого Господа Иисуса Христа, Сына Божия, единородного, Иже от Отца рожденного прежде всех век, Света от Света, Бога истинна, от Бога истинна, рождённа, не сотворённа, единосущна Отцу, Имже вся быша.
Кизеф. Кодама тонафтома верать ащи тя пяльхть эса? Воп. Какое учение веры заключается в сём члене?
Корхт. Сонь эсонза тяфтама тонафтома ащи: Отв. В нём заключается следующее учение:
1, Омбоце Шамась Святой Троицять ули Шкабазонь Цёра, Иисус Христозсь. 1, Второе Лице Святыя Троицы есть Сын Божий, Иисус Христос.
2, Иисус Христозсь ськамонза аньцек ули Шкабазонь Цёра, и аяш лия тяфтама Шкабазонь Цёра, кодама Сон. 2, Иисус Христос есть един только Сын Божий, и нет другого Сына Божия такого, как Он.
3, Шкабазонь Цёрась шачфтф Шкабаз Алять эздода сембе вектнень и пингтнень инголе, и тянкса Сон стамажа пефтома Шкабаз, кодама Шкабаз Аляц. 3, Сын Божий рождён от Бога Отца прежде всех веков и времён, и потому также вечен, как Бог Отец.
4, Иисус Христозсь ули виде Шкабаз, шачфтф виде Шкабазть эздода, и ащи Алянц мархта ифке вийса. 4, Иисус Христос есть истинный Бог, рождённый от истинного Бога, и есть со Отцем единого существа.
5, Иисус Христозсь аф тиф, а Сон сембонь тийзе. 5, Сын Божий не сотворён, а Им сотворено всё.
Кизеф. Кода морафтови колмоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается третий член Символа веры?
Корхт. Миньксонок ломатненькса, и минь ваноматькса, валгсь менельхть пряста, сявсь эсь лангозонза ломань ронга Святой Духть эздода и Мария Стирень эздода арась ломанькс. Отв. Нас ради человек, и нашего ради спасения сшедшего с небес, и воплотившегося от Духа Свята, и Марии Девы, и вочеловечшася.
Кизеф. Кодама тонафтома тят валхтнень эса Иисус Христозть колга? Воп. Какое в сих словах учение о Сыне Божием?
Корхт. Тяса ащи тяфтама тонафтома: Отв. В них содержится следующее учение:
1, Иисус Христозсь валгсь менельста, сявозе эсь лангозонза ломаньшить, т. е. ваймоть, и ломань ронгть, арась ломань исце кад Шкабазонь шинц, и няфтсь прянц масторхть лангса, коса и максф Тейнза лем Иисус Христос. 1, Сын Божий сшёл с небес, принял на Себя естество человеческое, то есть, душу и тело человеческое, сделался человеком, не преставая быть Богом, и явился на земли, где и наречён Иисусом Христом.
2, Иисус Христозсь шачсь масторхть лангса инь Святой Стирень Мариять эздода, Кона ушептозе Сонь Святой Духть эздода, и эрь пингста ули Стирь. 2, Иисус Христос родился на земли от Пресвятыя Девы Марии, Которая зачала Его наитием Святого Духа, и всегда пребывает Девою.
3, Иисус Христозсь сась масторхть лангс, араламс ломатнень грехтнень эздода, конатнень эса синь шачихть и эряйхть, куломатьке эздода конанди синь муваргафт, ушептозь васень ломанть эздода. 3, Иисус Христос пришёл на землю, чтобы спасти человеков от греха, в котором они родятся и живут, и от смерти, на которую осуждены, начиная от первого человека.
Кизеф. Кода морафтови нилеце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается четвёртый член Символа веры?
Корхт. Кона эскептф крёстть лангса миньксонок Понтийскей Пилатть пингста, и лама мукат кирдсь, и ульсь калмаф. Отв. Распятого же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребёна.
Кизеф. Кодама тонафтома тяса Иисус Христозть Шкабазть Цёрать колга? Воп. Какое здесь учение о Иисусе Христе Сыне Божием?
Корхт. Тяса ащи тяфтама тонафтома: Отв. Здесь представляется следующее учение:
1, Иисус Христозсь эскептф крёстть лангса, кирдсь лама оцю мукат, кулось и калмаф. 1, Иисус Христос распят на кресте, претерпев многие и тяжкие страдания, умер и погребён.
2, Сембонь тят мукатнень Сон кирдизень аф эсксонза, вадь Сон мезьсонга аф мувор Сонь аяш ифкева грехоц, а миньксонок Сон кирдсь сембонь мукатнень сембе ломатнень грехтнень эса, куломатьке, мезе араламс минь грехть и куломать эздода. 2, Всё сие претепел Он не за Себя, поелику Он ни в чём не винен и совершенно безгрешен, но за нас, то есть, Он претерпел все наказания за все человеческие грехи, и самую смерть, чтобы избавить нас от греха и смерти.
Кизеф. Кода морафтови ветеце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается пятый член Символа веры?
Корхт. Кона вельмесь кулыхтнень эзда колмоце шиста Сёрматнень колга. Отв. И воскресшего в третий день по писанием.
Кизеф. Кодама ули тяса тонафтома Иисус Христозть колга? Воп. Какое здесь учение о Иисусе Христе?
Корхт. Иисус Христозсь колмоце шить эзда куломадонза меле стясь лазкстнень потмоста, кода сянь колга сёрматф Пророктнень книгаса. Отв. Иисус Христос в третий день по смерти Своей воскрес из гроба, как о сём написано в книгах Пророческих.
Кизеф. Кода морафтови котоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается шестый член Символа веры?
Корхт. Кона куцсь менельхть лангс, и озада ащи Алянц виде кядь ширесонза. Отв. И возшедшего на небеса, и седяща одесную Отца.
Кизеф. Кодама тяса тонафтома Иисус Христозть колга? Воп. Какое здесь учение о Иисусе Христе?
Корхт. Иисус Христозсь, ниленьгемоньце шить эздода эсь куломста стямада меле кеподсь ронгонц мархта менельхть лангс, и озада ащи Шкабаз Алять виде кядь ширесонза, ащи втийста Сонь мархтонза и вийса и славаса. Отв. Иисус Христос, в четыредесятый день по воскресении Своём, вознёсся с телом на небо, и возседит одесную Бога Отца, будучи равен Ему в могуществе и славе.
КизеФ. Кода морафтови сисемце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается седьмый член Символа веры?
Корхт. И кона танга сай славанц мархта судиндама эректнень и кулыхтнень, Сонь Царстванцти мъзярдонга аф ули пец. Отв. И паки грядущего со славою судити живым и мёртвым, Его же Царствию не будет конца.
Кизеф. Кодама тяса ули тонафтома Иисус Христозть колга? Воп. Какое здесь учение о Иисусе Христе?
Корхт. Иисус Христозсь танга сай менельхть лангста славанц мархта, тянкса сай, мезе судиндамс сембонь ломатнень, эректнень и кулыхтнень, конат семботь тянкса и вельмихть. Отв. Иисус Христос паки приидет с небес во славе, для того, чтобы судить всех человеков, живых и мёртвых, которые для того все воскреснут.
Кизеф. Кода морафтови кафксоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается осьмый член Символа веры?
Корхт. Верандан Шкабазти, Святой Духти эреклавтоти Кона Алять эздода лисенди, Конанди ушарды Шкабаз Алять и Цёрать марта макссемс втий сюконяма шнама, Сон мезе ули инголе, азондсь Пророктнень вельде. Отв. И в Духа Святого, Господа, животворящего, Иже от Отца исходящего, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго Пророки.
Кизеф. Кодама тонафтома верать ащи тя пяльсь эса? Воп. Какое учение веры содержится в сём члене?
Корхт. Сонь эсонза ащи тонафтома Святой Духть колга, сон ули тяфтама: Отв. В нём содержится учение о Святом Духе, и есть следующее:
1, Святой Духсь ули колмоце Шамась Святой Троицять. 1, Дух Святый есть третие Лице Пресвятыя Троицы.
2, Святой Духсь лисенди Шкабаз Алять эзда. 2, Дух Святый исходит от Бога Отца.
3, Святой Духсь, вастса Шкабаз Алять и Цёрать мархта максси эряма сембонди, а сембода пяк духовной эряма максси ломатненди. 3, Дух Святый, вместе с Богом Отцем и Сыном даёт жизнь тварям, особенно духовную жизнь человекам.
4, Святой Духти ушарды макссемс Шкабаз Алять и Цёрать мархта ифке сюконяма и шнама, кода виде Шкабазонди. 4, Духу Святому приличествует одинаковое со Отцем и Сыном поклонение и прославление, как истинному Господу и Богу.
5, Мъзярда Пророктне и Апостолхтне азондасть ломатненди Шкабазть волянц, или сёрмадсть Святой книгатнень: эста синь корхтасть Святой Духть тонафтоманц вельде. 5, Когда Пророки и Апостолы возвещали волю Божию человекам, или когда писали Священные книги: тогда они говорили по вдохновению Духа Святого.
Кизеф. Кода морафтови вейхксоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается девятый член Символа веры?
Корхт. Верандан ифке Святой Пуропты и Апостолонь Церкавсь. Отв. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь.
Кизеф. Кодама тяса тонафтомась? Воп. Какое здесь учение?
Корхт. Виде Христианонь Церкавсь ули ифке, Святой, Пуропты, или Сембе мастор лангонь, и Апостолонь, тянкса мезе лись сон Апостолхтнень эздода ушептф и аф полафтозь ащи и кармай ащема мъзярс ащи и шумари масторс, и тянкса эряви Церкавсь почитандама, кулхцондома, и пяк эряви пелемась и ваномась пря Церкавть эздода явмос, лие верась ифке Святой Церкавть эздода. Отв. Истинная Христианская Церковь есть едина, Святая, Соборная, или Вселенская, и Апостольская, то есть, от Апостолов непрерывно и неизменно продолжающаяся и до скончания мира продолжаться имеющая; и потому должно почитать её, повиноваться ей, и беречься раскола, то есть, отделения от единой Православной Церкви.
Кизеф. Кода морафтови кемонце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается десятый член Символа веры?
Корхт. Содан ифке кстиндама грехтнень кадоматькса. Отв. Исповедую едино крещение во оставление грехов.
Кизеф. Кодама тонафтома ащи тя пяльсь эса? Воп. Какое учение содержится в сём члене?
Корхт. Эсонза ащи тонафтома Святой Кстиндама Тайнать колга, и путф стане кемоста, мезе эрь верандай ломанти аньцек весть эряви кстиндама. Отв. В нём содержится учение о таинстве Святого Крещения, и поставляется в обязанность всякому верующему креститься единожды.
Кизеф. Мес кстиндамась мярьгови Тайна? Воп. Почему крещение называется таинством?
Корхт. Тянкса сонь эсонза кстиндаф ломанть ланкс киндиньге аф няйфста валгонды Шкабазть пароц. Отв. Потому, что в нём тайно дёйствует благодать Божия.
Кизеф. Кстиндамода башка каба улихть лият Шкабазонь тайнат? Воп. Кроме крещения, есть ли еще другие таинства?
Корхт. Улихть, синь эздодост сембень сисем: Отв. Всех таинств седмь.
1, Кстиндама. 1, Крещение.
2, Святой вадема. 2, Миропомазание.
3, Причащандама. 3, Причащение.
4, Каяндама грехтьнень эса. 4, Покаяние.
5, Попонь чин. 5, Священство.
6, Ърьвяяма. 6, Брак.
7, Шуфтонь вайса вадема. 7, Елеосвящение.
Кизеф. Мезьса ащи Кстиндамась? Воп. В чём состоит Крещение?
Корхт. Сон ащи тянь эса, мезе верандайсь и ёрайсь кстиндама ломансь колмоксть шопафневи ведьса Шкабаз Алянь, и Цёрань, и Святой Духть лемс. Отв. В том, что верующий погружается троекратно в воде, во имя Отца и Сына и Святого Духа.
Кизеф. Мезенькса эряви ломанти кстиндама? Воп. Для чего крестится человек?
Корхт. Тянкса, мезеба тайнаста штамас грехтнень эздода, и сявмос Шкабазонь эряфть. Отв. Для того, чтобы таинственно омыться от грехов, и получить благодатную жизнь.
Кизеф. Мезьса ащи Святой вадемась? Воп. В чём состоит Миропомазание?
Корхт. Тянь эса, мезе кстиндаф ломансь вадендеви Святой вадьмаса, тяфтама валонь кортамста: Печать казнец Святой Духть. Отв. В том, что крещённый помазуется Святым миром с произношением таинственных слов: Печать дара Духа Святого.
Кизеф. Мезьса ащи Причащандамась? Воп. В чём состоит Причащение?
Корхт. Тянь эса, мезе верандайсь, кшида ярхцазь, причащандай Сонцень Христозть теланц эздода, и якстерь винада симозь причащандай Сонцень Христозть веронц эздода. Отв. В том, что верующий, под видом хлеба, причащается самого Тела Христова, и под видом вина, самыя Крови Христовы.
Кизеф. Кодама асу сявонди эстейнза причащандайсь? Воп. Какую пользу получает причащающийся?
Корхт. Сон педенди Христозти, и Сонь эсонза арси полань сяви пефтома эряфть эса. Отв. Он соединяется со Христом и в Нём становится причастным жизни вечной.
Кизеф. Мезьса ащи Каяндамась? Воп. В чём состоит Покаяние?
Корхт. Тянь эса, мезе грехсь полаяйсь кстиндамода меле, азондсы грехонзон Попть инголе и сонь вельденза сяви кадома грехтнень Сонцень Иисузть Христозть эздода. Отв. В том, что согрешивший после крещения исповедуется во грехах своих перед Священником, и через него получает прощение от Самого Иисуса Христа.
Кизеф. Мезьса ащи Поп шись? Воп. В чём состоит Священство?
Корхт. Сон ащи тянь эса, мезе Оцю Попонь кядь путомать вельде, максови кочкаф ломанти вий тиймос Шкабазонь тайнат. Отв. В том, что через Архиерейское рукоположение даётся избранному власть совершать Таинства.
Кизеф. Мезьса ащи Ървяяма Тайнась? Воп. В чём состоит Таинство брака?
Корхт. Сон ащи, мезе аф вийхцень, а волянь мяльснон колга Цёрать и Стирьхть благословиндави синь мяльсна Церкавса, кода Христозсь ащи лаца эсь Церкаванц мархта. Отв. В том, что по свободному согласию жениха и невесты, союз их благословляется в церкви, во образ союза Христа с Церковию.
Кизеф. Мезьса ащи Шуфта вайса вадемась? Воп. В чём состоит Елеосвящение?
Корхт. Сон ащи тянь эса мезе сяряди ломансь вадендеви элейса, и терневи лангозонза Шкабазть пъчкафтома пароц. Отв. В том, что больной помазуется елеем, и призывается на него благодать исцеляющая.
Кизеф. Кода морафтови кефкиеце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается одиннадцатый член Символа веры?
Корхт. Цяян кулы ломатнень вельмомаснон. Отв. Чаю воскресения мёртвых.
Кизеф. Кода тяса тонафтома? Воп. Какое здесь учение?
Корхт. Сембе кулы ломатне, Шкабазонь путф пингть эздода вельмихть и стяйхть теласнон мархта, конат улихть ни аф наксадфт, и аф куловихть. Отв. Все умершие человеки, в определённое судьбами Божиими время воскреснут с телами, которые уже будут нетленны и неразрушимы.
Кизеф. Кода морафтови кемгафтувоце пяльсь Символ верать? Воп. Как читается двенадцатый член Символа веры?
Корхт. Верандан Сай лия векань эрямати. Отв. И жизни будущего века.
Кизеф. Кодама тяса тонафтома? Воп. Какое здесь учение?
Корхт. Сембе ломатнень вастонь стямода и Христозть Судда меле ули пефтома эряф, конань эса виде и шумордайхне цебярьста масторонь эряфть каяндамаса и пара тевса, сявихть эстейст пефтома васьканьши, и конат исть каяндак грехса ломатне ёрдафт улихть пень пефтома мукас. Отв. После всеобщего воскресения и суда Христова будет вечная жизнь, в которой верующие и окончившие земную жизнь в покаянии и добродетели, получат вечное блаженство, а нераскаянные грешники подвержены будут вечному мучению.