Нюрьхкяня катехизис/О/4

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Нюрьхкяня катехизис / Краткий катехизис  (1861) 
Авторсь аф содаф (аноним)
Краткий катехизис на мордовском языке. Издание первое. — Москва, в синодальной типографии, 1861. — с. 20—30
ШКАБАЗТЬ КЕМОНЬ МЯРЬГОМАНЗОН КОЛГА.

О ДЕСЯТИ ЗАПОВЕДЯХ БОЖИИХ.
Кизеф. Кодама васенце Шкабазть законть мярьгомац? Воп. Какая первая заповедь закона Божия?
Корхт. Мон мон улян Оцю Шкабазце тонь, дяст уль тейть лият шкайхт Мондень башка. Отв. Аз есмь Господь Бог твой, да не будут тебе бози инии разве Мене.
Кизеф. Мезе мярьги Шкабазсь тя мярьгомать эса? Воп. Что повелевает Бог сею заповедью?
Корхт. Тяса мярьги Шкабазсь тейнек: Отв. Сею заповедью Бог повелевает нам:
1, Минь ёньконь эса содамс аньцек Сонь. 1, Умом нашим познавать его.
2, Минь седиеньконь эса верандамс Тейнза, надиямс лангонза и кельгомс Сонь. 2, Сердцем нашим веровать в Него, надеяться на Него, и любить Его.
3, Кяленьконь эса цебярьста корхтамс Сонь колганза и шнамас Сонь. 3. Устами нашими исповедовать и прославлять Его.
4, Сембе минь телань и ваймонь вийхтнень эса сюконякшнемс Тейнза, и видеста служамс Тейнза. 4. Всем существом нашим поклоняться Ему, и всеми силами благоговейно служить Ему.
5, Ифке виде Шкабазда башка, кодаптка, лият шкайхть, аф содамс, или аф почитандамс и сюконямать, кона ушарды аньцек ськамонза Шкабасти лия тифонди аф макссемс. 5. Кроме же единого истинного Бога никаких мнимых богов не признавать и не почитать, и принадлежащей единому Богу чести, тварям не воздавать.
Кизеф. Кода эряви думондамс Святой Ангелхтнень и Святой ломатнень почитандамаснон колга? Воп. Как должно рассуждать о почитании Святых Ангелов и Святых человеков?
Корхт. Ушарды почитандамс синь, а сембе аф стане, кода Сонцень Шкабазть, а аньцек кода Шкабазть урянзон, синь озондыхть Шкабазти миньксонок и тейнек макссихть Сонь паронц эздода, тянкса и эряви ансемс синь вельдест лездома Шкабазть эздода. Отв. Их должно почитать не так, как почитаем Бога, но как служителей Божиих, которые могут приносить молитвы наши к Богу, и нам подавать благодать Его, почему и помощи просить должны через них у Бога.
Кизеф. Кодама омбоце Шкабазть мярьгомац? Воп. Какая вторая заповедь Божия?
Корхт. Дят тий эстейть кодамова тухма или кондямск, кодапт улихть вяре менельхть лангса, и кодапт улихть алула модать ала, и конат ведьтнень эса модать ала, дят сюконя тейст и дят служа тейст. Отв. Не сотвори себе кумира, и всякого подобия елика на небеси горе, и елика на земли низу, и елика в водах под землёю: да не поклонишися им, ни послужиши им.
Кизеф. Мезе тяса Шкабазсь аф мярьги? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги сюконямас тухмонди. Отв. Запрещает поклоняться идолам.
Кизеф. Мезе стама тухмась? Воп. Что такое идол?
Корхт. Тиф мезьстонга шуфтста, сёвоньста, или ковста, кодамава тусьф (или кондямкс ломанень, или жуватань и зверень), конатненди аф ёму ломатне сюконякшнихть, кода виде Шкабазти. Отв. Вещественное изображение какой-нибудь твари, или какого-нибудь вымышленного божества, которому поклоняются вместо истинного Бога.
Кизеф. Кода ушарды думондамс Шкабазонь тусьфтнень колга? Воп. Как должно рассуждать о почитании икон?
Корхт. Синь тейст эряви мярьгомс, кода ушарды икона, а макшокс Святой тусьфт виде Шкабазть, кода Сон ульсь теласа и няйф ульсь ломатнень эса масторхть лангса, и Святой ломатнень тусьфсна эрявихть почитандама, мезе минь мяляфтольме Шкабазть тевонзон и Сонь Святой ломаньзон, и озондомс синь инголест эряви Шкабазти и Святойнзонди, тите озондомась Шкабазти ухенчни аф мялезонза мъзярда кие озонды тусьфти аньцек озонды и Сонь лангозонза надияй, а ёнонц и седиенц аф кепедьсы вяри, кие сёрмадф лангсонза. Отв. Икону, то есть, изображение истинного Бога во плоти, и Святых Его, употреблять должно для благоговейного воспоминания дел Божиих и Святых Его, и молиться перед ними должно Богу и Святым Его. Впрочем сие правильное и святое икон почитание может обращено быть в порок идолослужения, когда кто к святым иконам всё своё почтение привязывает, и на их вещество надеется, не вознося ума и сердца к тому, что оные изображают.
Кизеф. Кодама колмоце мярьгомась Шкабазти. Воп. Какая третия заповедь Божия?
Корхт. Дят сяв кургсот Оцю Шкабазть лемонц и шись шавас. Отв. Не возмеши имене Господа Бога твоего всуе.
Кизеф. Мезе аф мярьги Шкабазсь тяса? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги лятфтомс Шкабазть лемонц и шись шавас. Отв. Запрещает употреблять имя Божие напрасно.
Кизеф. Кодана эряви лемнемс Шкабазть лемоц? Воп. Когда же можно употреблять имя Божие?
Корхт. Эряви лемдемс Шкабазть лемоц озондомать пингста, Шкабазть колга тонафтомаста, варамаса и пежедьмаса, мъзярда мярьгихть Оцюнятне, и эстонга эряви пелема мархта и видеста. Отв. Можно употреблять имя Божие в молитве, в учении о Боге, в клятвах и присягах, по требованию Начальства, и то со страхом и благоговением.
Кизеф. Стак эсь ёткова корхтамста каба эряви варамс? Воп. А в обыкновенных разговорах божиться позволительно ли?
Корхт. Аф эряви. Сон пяльксты колмоце мярьгомати. Отв. Нет. Сие противно третьей заповеди Божией.
Кизеф. Кодама нилеце мярьгомац Шкабазть? Воп. Какая четвёртая заповедь Божия?
Корхт. Мяляфнек неделяшить, мезе сонь Святойста ильхтемс: кота шить тийхть и шумордайхть сят шитнень кувалмос сембе тефтнень тонь, а сисемце шись неделяши улеза Оцю Шкабазти тонь. Отв. Помни день субботный, еже святити его: шесть дней делай, и сотвориши в них вся дела твоя, в день же седьмый суббота Господу Богу твоему.
Кизеф. Мезе мярьги Шкабазсь тяса? Воп. Что повелевает Бог сею заповедью?
Корхт. Мярьги кота шить неделять эздода работамс и тиемс тефтнень, кие кодама тефтненди тертьф, а сисемце шить эряви яфтомс Шкабазти сембода башка и ётафтомс тя шись эряви озондомаса, тонафтомаса Шкабазть колга и пара тев мархта. Отв. Шесть дней в неделе трудиться, и делать дела, к каким кто призван, а седьмый день посвящать Богу, то есть, особенно употреблять на молитву, на поучение о Боге, и на Богоугодные дела.
Кизеф. Мезенкса ушарды ванмос сисемце шись Шкабазти? Воп. Почему Богу должно посвящать седьмый день?
Корхт. Тянкса, Шкабазсь тийзе масторхть кота шиста, а сисемце шить эзда ваймсь сембе тевонзон эздода. Отв. Потому что Бог сотворил мир в шесть дней, а в седьмый день почил от всех дел Своих.
Кизеф. Кона сисем шитнень эздода эряви почитандамс? Воп. Какой именно из седьми дней должно праздновать?
Корхт. Авальдань сире пингста почитандазь субботать, а Христозть стямода меле, Христианонь Церкавть неделяшить Шкабазти почитандасазь. Отв. В древние времена праздновали субботу; а со времени Воскресения Христова, Христианская Церковь празднует день Воскресный.
Кизеф. Аш ли нинге лия шит, конат эрявихть почитандамс Шкабазти? Воп. Нет ли ещё дней, которые должно посвящать Богу?
Корхт. Улихть: Отв. Есть:
Инь васенда, оцю шит Сонцень Шкабазть праздниконза. Во первых, праздники Господни.
Омбоцеда, праздник Святой Христозть Шкабазть Тядянц. Во вторых, праздники Пресвятыя Богородицы.
Колмоцеда, праздниктне Святой ломатнень. В третьих, праздники Святых.
Нилецеда, поснайхть и гавендама шит, конатнень эряви ётафнемс виде гавендама мархта, кода путозе Церкавсь. В четвёртых, дни постные, которые освящать должно приличным воздержанием, по установлению Церкви.
Кизеф. Кодама ветеце мярьгомась? Воп. Какая пятая заповедь Божия?
Корхт. Почитандак аляцень тонь, и тядяцень тонь, эста пара тейть ули, и пяк кувать кармат эряма масторхть лангса. Отв. Чти отца твоего и матерь твою, да благо ти будет, и да долголетен будеши на земли.
Кизеф. Мезе мярьги тяса Шкабазсь? Воп. Что повелевает Бог сею заповедью?
Корхт. Мярьги почитандамс аляньконь и тяденьконь минь и кулхцондомс синь. Отв. Повелевает почитать родителей, и повиноваться им.
Кизеф. Аньцек ськамот ли алятнень и тядятнень эряви почитандамс? Воп. Одних ли родителей почитать должно?
Корхт. Тя мярьгомать колга эряви почитандамс и тона ломатнень, конат лия вастса ащихть минь аляньконь и тядяньконь эземс: Отв. По сей же заповеди почитать должно и тех, которые в разных отношениях заступают для нас вместо родителей, а именно:
1, Инь васенда эряви почитандамс Оцю Азорхть, кода Аляньконь эса ломанзон и масторонц. 1, Государя, как Отца целого народа и Государства.
2, Поптнень и Тонафтыхнень Церкавонь. 2, Пастырей и учителей Духовных.
3, Конать миндейнек сяда сиреть кизоса. 3, Старших возрастом.
4, Тряеньконь и пара арьсиеньконь. 4, Воспитателей и благодетелей.
5, Оцюнятнень и Чиннайхтнень. 5, Начальников и Господ.
Кизеф. Кодама котоце Шкабазть мярьгомац? Воп. Какая шестая заповедь Божия?
Корхт. Дят шав кинге. Отв. Не убий.
Кизеф. Мезе аф мярьги тяса Шкабазсь? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги шавмос и кулофтомс ломатнень аф вийса аф смузьса, и коданга коламс ломанть шумбра пара шинц и эряфонц, и тянкса тяса аф мярьгови сялондомс, тюрьмос, кяжиямс, аф кельгомс и сельмодьмос. Отв. Запрещает отнимать у людей жизнь насилием или хитростью, и всяким образом нарушать безопасность и спокойствие ближнего: и потому сею заповедью запрещаются также ссоры, гнев, ненависть, зависть, жестокость.
Кизеф. Кодама сисемце мярьгомась Шкабазть? Воп. Какая седьмая заповедь Божия?
Корхт. Дят полая грехс лия мирдень ава мархта. Отв. Не прелюбы сотвори.
Кизеф. Мезе тяса Шкабазсь аф мярьги? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги лия авань мархта грехс полаяма и мезе сембе тянь кондяма аф цебярь кельгома, и стане мезе тя аф цебярь тефта ломанть шашфтсы и вятсы, кода иредемась, аф цебярь визькс валонь корхтась, кштимась, аф цебярь сёрмань морафтомась, морань морамась, морань кулхцондомась, и ванома тянь лангс, мезе ломанть грехс вятсы. Отв. Прелюбодейство, или всякую беспорядочную и нечистую плотскую любовь, а также и всё, что может возбуждать беззаконную любовь, как то: пьянство, нескромные и бесстыдные слова и телодвижения, чтение соблазнительных книг, пеніе и слушание соблазнительных песен, смотрение на соблазнительные изображения и зрелища.
Кизеф. Кодама кафксоце мярьгомась Шкабазть? Воп. Какая осьмая заповедь Божия?
Корхт. Дят сала. Отв. Не укради.
Кизеф. Мезе тяса Шкабазсь аф мярьги? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги саламс лия ломанть пара шинц, аф салава, аф вийса, аф смузьса. Отв. Запрещает присвоять чужую вещь, насильно или хитростью.
Кизеф. Кодама вейхксоце мярьгомась Шкабазть? Воп. Какая девятая заповедь Божия?
Корхт. Дят корхта кяльгста лия ломань лангс. Отв. Не послушествуй на друга твоего свидетельства ложна.
Кизеф. Мезе тяса Шкабазсь аф мярьги? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги кяльгста корхтамс кинге лангс судса и судда башка, сялдомс кинге инголе, и фталга, и коса дяза эряф, аф эряви кяльгондемс и васькафнемс. Отв. Запрещает ложно свидетельствовать против кого нибудь в суде, или кроме суда кого нибудь оклеветывать, бесчестить и злословить в лице, или заочно, и, в каком бы то ни было случае, лгать или обманывать.
Кизеф. Кодама кемонце мярьгомась Шкабазть? Воп. Какая десятая заповедь Божия?
Корхт. Дят сельмодь эсцень ломанцень аванц лангс, дят сельмодь эсцень кудшинц лангс, аф паксянц лангс, аф урянц лангс, аф вардаванц лангс, аф буканц лангс, аф алашанц лангс, аф кодамови жуватанц лангс, аф сембонь мезе ули эсцень тонь. Отв. Не пожелай жены искреннего твоего, не пожелай дому ближнего твоего, ни села его, ни раба его, ни рабыни его, ни вола его, ни осла его, ни всякого скота его, ни всего, елика суть ближнего твоего.
Кизеф. Мезе тяса Шкабазсь аф мярьги? Воп. Что запрещает Бог сею заповедью?
Корхт. Аф мярьги, аф аньцек осалонь тиймос нальне и мяльсат кирдемс и арьсемс осалть колга, стане мезе осал мяльть эздода аф пачкодьмос осал тевс. Отв. Запрещает не только делать худое, но и желать худого, и думать о худом, чтобы от худых мыслей и желаний не дойти до худых дел.
Кизеф. Кода эряви ванмос осал тевста и мяльста? Воп. Как должно сохранять себя от худых дел, желаний и помышлений?
Корхт. Ушарды эрь пингста мяляфтомс, мезе Святой виде Судиндай, и сембонь Кирди Шкабазсь эрь пингста минь няйсамязь и тянкса, къда сай осал мяль прязт эряви мярьгомс Святой Иосифть Израилень цёрать мархта: кода тиян тянь и грехс полаян Шкабазть инголе. Отв. Должно всегда памятовать, что Святый, Правосудный и Всемогущий Бог непрестанно нас видит, и потому при мысли о грехе должно говорить с Иосифом, сыном Израилевым: како сотворю глагол злый сей, и согрешу пред Богом.