Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Ciche

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Ciche


[ 673 ]Ciche, wieś, pow. nowotarski, par. chochołowska i czarnodunajecka, wieś rozłożona w dolinie potoku Cichego, z połd. na półn. 10 kil. długa, o 4 kil. od Chochołowa, o 7 od Czarnego Dunajca, o 18 od N. Targu. Od południo-wschodu wsi bieży równoległe do potoku wzgórze Ostrysz, obniżające się zwolna ku płn. aż do Zaborskiego potoku; najwyższy jego czubałek wynosi 1025 m., a płn. czubałek nad p. Zaborskim 861 m. Od zach. zaś strony zamyka wieś również podłużne pasmo wzgórzyste „Nad górkami“ (844 m.). Oba te wzgórza łączą się na południowej stronie tej wsi, u stoku granic trzech gmin Dzianisza, Cichego i Zubsuchego, obejmując całą wieś widłowato, a rozstępując się zwolna ku północy. Półn. część wsi zwie się Miętustwem, od pierwotnych właścicieli Miętusów, sołtysów wsi Cichego. We wsi znachodzi się kaplica murowana pod wezw. N. M. P. Na mocy dekretu konsystorza bisk. tarnowskiego z dnia 17 lipca 1875 wolno odprawiać w niej mszę św. we wszystkie dni świąteczne przez przeciąg 10 lat. Liczy 376 dm., 2067 mk., z tych 1240 należy do parafii w Chochołowie, a 827 do p. w Czarnym Dunajcu. Gruntów ornych (tylko mniejszej własności) razem 1897 ha., łąk i ogrodów 241 ha., pastwisk 333 ha., lasów 94. Własność gminy. Br. G.

Ciche, niem. Czichen. 1.) wś, pow. lubawski, par. Łąkorz, leży na ostrowiu między jeziorami, ma własną szkołę, obszaru 2757 m., 83 dm., kat. 538, ew. 139.

2.) C., wieś, dobra i młyn, pow. olecki, ma stacyą poczt.

Ciche, jezioro w pow. kartuskim, w lesie, położone o ćwierć mili na południe od Kartuz, obok nowej żwirowki, wiodącej z Kartuz do Bytowa. O niem powiadają ludzie, że dawnemi czasy utopiła się tu panna jakaś ze znakomitego rodu, która każdej nocy o 12 godzinie się ukazuje; mieszkała na zamku stojącym na wzgórzu opodal jeziora; góra ta dżiś jeszcze się zowie: „góra zamkowa.“ Kś. F.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false