Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/673

From Wikisource
This page has been proofread.

Pięciu Stawów Polskich, druga do Ciemnych Smreczyn. W dolinie Walentkowej znajduje się mały stawek, wysychający w czasie suchej jesieni. Dolina Cicha zwie się także Jaworową. Potok Cicha z lewego brzegu przyjmuje potoki Koprowicę i Krzyżny obok wielu innych strug pomniejszych bezimiennych. Długość biegu od źródeł aż do połączenia się z Koprową 13¼ kil. Połączenie tych potoków 878 m. npm. (Kolb.). Doliną tego potoku najlepsze przejście z Liptowa do doliny Kościeliskiej, przez przełęcz Tomanowską (1681 m. Kolb.) między Tomanową polską i Czerwonym Wierchem Upłaziańskim czyli Ciemniakiem, jako też z górnej części doliny Cichej przez przełęcz Liliowe lub Goryczkową do polany Kalatówek, a stąd do Kuźnic zakopiańskich i Zakopanego (ob. Kolbenheyer, Die Hohe Tatre, Teschen. 1880). 2.) C., potoczek górski w obrębie gm. Tureczki wyżniej, w pow. Turka, wypływa na granicy tej gminy z gm. Butelką wyżnią, ze źródlisk leśnych, u płn. wsch. stoków beskidzkiego działu górzystego, ciągnącego się w kier. płn. zach., którego czubałki Obyczki (775 kil.) i Byczok (915 m.) wznoszą się na granicy tejże gm. z gm. Beniową i Sokolikami. Wzdłuż całego biegu tworzy granicę gmin Tureczki i Butelki wyżniej i w południowej stronie gm. Tureczki wyźniej po 2 kil. biegu łączy się z lewego brzegu z potokiem Skolobaniem, tworząc Spisaną, silny dopływ Jabłonki. Na mapach Galicyi zwie się on z ruska Tychy potok. Br. G.

Cichabuda, wieś, pow. maryampolski, gm. Chlebiszki, par. Płutyszki. Liczy 13 dm., 85 mieszk.

Cichagóra, gm., pow. bukowski; 2 miejsc.: 1) C. olędry, 2) Huta (Glashütte) kolonia; 104 dm., 702 mk., 687 ew., 15 kat., 73 analf. Stacya pocztowa i kol. żel. w Bukowcu (Eichenhorst) o 5 kil. M. St.

Cicharzeka, niem. Zicherzig, mko w Brandenburgii, w okr. frankfurckim, nad Odrą, o 2 mile od granicy W. Ks. P.

Cichawa, Ciechowa, wieś, pow. wielicki, par. rz. kat. Niegowice, o 10 kil. od Gdowa, słynie z wyrobu dobrych serów.

Cichawka, Cichówka, przysiołek Królówki.

Cicha woda, 1.) potok tatrzański na Podhalu nowotarskiem, najwalniejszy potok zakopiański. Nastaje na gruntach wsi Kościelisk i płynie przez Zakopane popod Gubałówką (1123 m.) w kierunku od południowego zachodu ku północnemu wschodowi, czyli od Kościelisk ku Poroninowi, i dzieli obszar Zakopanego na dwie części, mniejszą północną, zajmującą stoki Gubałówki, i większą południową rozpościerającą się ku Reglom. Połączywszy się z potokiem Bystrem poniżej Zakopanego na Krupówkach, tworzy potok Zakopiankę. Długość biegu 6 kil.; potoki wpadające z lewego brzegu są: Sobiczkowy, Szymaszkowy i Kotelnica; a z prawego brzegu Małołączniak czyli Gąsienicowy, Krzeptowski, Osiedle, Młyniczna i Bystre. 2.) C., potok tatrzański na Podhalu nowotarskiem, nastający z połączenia dwóch potokow tatrzańskich, wschodniego Suchą Wodą i zachodniego Filipką zwanego, w obrębie gm. Muru-Zasichłego i płynie na półn., tworząc granicę między tą gminą a Poroninem; uchodzi w Poroninie powyżej hut do Porońca z lewego brzegu. Od połączenia się powyższego potoku aż do ujścia Cichejwody długość czyni 3⅓ kil. Br. G.

Ciche, wieś, pow. nowotarski, par. chochołowska i czarnodunajecka, wieś rozłożona w dolinie potoku Cichego, z połd. na półn. 10 kil. długa, o 4 kil. od Chochołowa, o 7 od Czarnego Dunajca, o 18 od N. Targu. Od południo-wschodu wsi bieży równoległe do potoku wzgórze Ostrysz, obniżające się zwolna ku płn. aż do Zaborskiego potoku; najwyższy jego czubałek wynosi 1025 m., a płn. czubałek nad p. Zaborskim 861 m. Od zach. zaś strony zamyka wieś również podłużne pasmo wzgórzyste „Nad górkami“ (844 m.). Oba te wzgórza łączą się na południowej stronie tej wsi, u stoku granic trzech gmin Dzianisza, Cichego i Zubsuchego, obejmując całą wieś widłowato, a rozstępując się zwolna ku północy. Półn. część wsi zwie się Miętustwem, od pierwotnych właścicieli Miętusów, sołtysów wsi Cichego. We wsi znachodzi się kaplica murowana pod wezw. N. M. P. Na mocy dekretu konsystorza bisk. tarnowskiego z dnia 17 lipca 1875 wolno odprawiać w niej mszę św. we wszystkie dni świąteczne przez przeciąg 10 lat. Liczy 376 dm., 2067 mk., z tych 1240 należy do parafii w Chochołowie, a 827 do p. w Czarnym Dunajcu. Gruntów ornych (tylko mniejszej własności) razem 1897 ha., łąk i ogrodów 241 ha., pastwisk 333 ha., lasów 94. Własność gminy. Br. G.

Ciche, niem. Czichen. 1.) wś, pow. lubawski, par. Łąkorz, leży na ostrowiu między jeziorami, ma własną szkołę, obszaru 2757 m., 83 dm., kat. 538, ew. 139. 2.) C., wieś, dobra i młyn, pow. olecki, ma stacyą poczt.

Ciche, jezioro w pow. kartuskim, w lesie, położone o ćwierć mili na południe od Kartuz, obok nowej żwirowki, wiodącej z Kartuz do Bytowa. O niem powiadają ludzie, że dawnemi czasy utopiła się tu panna jakaś ze znakomitego rodu, która każdej nocy o 12 godzinie się ukazuje; mieszkała na zamku stojącym na wzgórzu opodal jeziora; góra ta dżiś jeszcze się zowie: „góra zamkowa.“ Kś. F.

Cichinicze, Cichiczew, ob. Ciechinicze.

Cichobórz, wś i fol w., pow. hrubieszowski. gm. Mieniany, par. Kryłów. W 1827 r. było