Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Budzisz

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Budzisz


[ 448 ]Budzisz, 1.) wś, pow. ropczycki, o 5 kil. od Wielopola, w par. rz. kat. Wielopole.

2.) B., wieś, pow. jasielski, o 10 kil. od Jasła, w par. rz. kat. Szebnie.

Budzisz, niem. Budisch, wieś dawn. szlachecka, pow. sztumski, okr. wójt. i urz. stanu cyw. Prakwice, par. Pozylia, st. poczt. Christburg, szkoła we wsi, 1413 m. rozl., 14 dm., 154 mk., 56 kat. Wedle przyw. z 1326 r. zapewniono Budischowi i Waplowi pole Prisdamus, które już ich dziad Lomothe posiadał. Na tem polu powstała wieś Budisch, 1393 r. Budzisz nazw.; w XVI stuleciu jest z wsią Chojty (porów.) w posiadaniu familii Lokau, (porów. Buchwałd); w 1593 roku dostaje ją w działach familijnych Hans Loka, późniejszy starosta na Borzechowie, w 1603 r. ożeniony z Urszulą Heidenstein, z rodziny sławnego dziejopisa; później przechodzi B. przez ręce Gueldensternów i Zawadzkich do familii Łosiów; w r. 1772 jest w zastawie klasztoru oliwskiego i później przy sekularyzacyi dóbr duchownych przechodzi na własność rządu, który ją w parcelach rosprzedał. J. B.

Budzisz, potok, powstaje z dwóch strug: wschodniej, wypływającej w lesie Budziszem zwanym, w obr. gm. Szkodny w pow. ropczyckim, i zachodniej w tejże samej gminie u północnego stoku góry Wygody. Łączą się obie poniżej folwarku szkodniańskiego; płynie krętym korytem na północ; w Zagorzycach przyjmuje z pr. brzegu potok Czerwonkę. Płynie doliną międzywzgórzystą, która pod Sędziszowem znacznie się rozszerza, a przybrawszy tutaj na przedm. Gabrylówce z lewego brzegu potok Gnojnicki, i przerznąwszy kolej Karola Ludwika, zwraca się na północny zachód, płynie obszernymi pastwiskami i łąkami popod Borek wielki i mały i we wsi Kozodrzy uchodzi do Wielopolki, dopływy Sanu, połączywszy się z Bystrzycą. Długość biegu 2 i pół mili.

Zobacz też[edit]


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false