Jump to content

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Biendiuga

From Wikisource


[ 218 ]Biendiuga, wś, pow. włodzimierski, oddalona od miasteczka Lubomli o 2 w., od Dubienki w Królestwie Polskiem o 3 w. i od stacyi dr. żel. nadwiślańskiej Dorohusk wiorst 12. Położona nad samą rzeką Bugiem, jak nazwa jej wskazuje była kiedyś przystanią dla handlu spławowego. Ze znacznej części Wołynia, a nawet z dalszych gubernij, zwożono tu zboże, które, składane w kilkunastu ogromnych śpichrzach, czekało odpowiedniej do spławu pory. Obecnie gdy z pobudowaniem kolei żelaznych, handel zbożowy ku takowym się skierował, a Bugiem mała bardzo ilość zboża i to tylko razem z drzewem, idzie do Warszawy i Gdańska, ruch dawny tu ustał, z licznych spichlerzy jeden tylko został; a i ten stoi pustkami. Skutkiem znacznego dawniej ruchu ludności inteligentniejszej, jak również bliskiego sąsiedztwa Dubienki, ludność B. odmienną ma charakterystykę od innych sąsiednich wsi. Strojem więcej zbliżeni do mieszczan, a inteligencyą i obyczajami o wiele wyprzedzili swoich wioskowych sąsiadów. Wieś składa się obecnie z 48 osad i 350 dusz ludności płci obojej, po większej części wyznania katolickiego; B. wraz z kilku okolicznemi wsiami, należała dawniej do rodziny Wydżgów, od których w spadku po kądzieli przeszła do rąk obecnych posiadaczy Kroczyńskich. Ze szczegółów ciekawszych zasługuje tu na wzmiankę dwór starożytny, zbudowany przez Sieniutę Lechowickiego jak podanie głosi, jeszcze w XIV stuleciu. Znajdują się pod nim obszerne lochy, w których w połowie zeszłego stulecia, ówczesny właściciel B. podkomorzy Kazimierz Wydżga, w gorliwości o rozpowszechnienie wiary katolickiej, trzymał izraelitów chwytanych przemocą w Dubience, a trzymał ich tam, dopóki nie zdecydowali się przyjąć chrztu św. Tak zyskanych nowych chrześcian osadzał na wsi, wyposażał gruntami, a potomkowie ich, rozrodzeni na kilkanaście rodzin, dotąd egzystują we wsi. Jest tu niewielki ale schludny murowany kościołek (filia parafii Luboml), fundacyi tegoż Kazimierza Wydżgi.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false