Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Folwarki

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom II

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Folwarki


[ 397 ]Folwarki 1.), wś, pow. wileński, 2 okr. polic., mk kat. 70, dm. 6 (1866).

2.) F. (Wielkie), wś w pow. bielskim, gub. grodzieńskiej, u źródeł Supraśli

3.) F. polskie i ruskie, ob. Kamieniec.

Folwarki 1.) przysiołek Bolechowa, pow. doliński.

2.) F.-wielkie i małe, wś, pow. brodzki, oddalona o 2 kil. na północ od stac. w Brodach; przestrzeń pos. więk. 2977 mr. austr., w tem lasu 2501 a ornej ziemi 147 mr. austr.; posiadł. mniej. 1672 m. a. Ludność 1458, z tego gr. kat. 753, reszta rzym. kat. i izrael. W Folwarkach małych jest kasa pożyczkowa gm. z kap. 100 zł. aw., w Folwarkach wielkich z kapit. 600 zł. aw.; jest tu piec dworski do wypalania wapna, jeden handlarz mąką i jeden przedsiębierca transportów. Wioska ta jest właściwie przedmieściem brodzkiem i należy do klucza brodzkiego, którego właścicielem był Kazimierz Stefan Mołodecki; drogą kupna i sprzedaży na publicznej przymusowej licytacyi przeszła wraz z całą Brodczyzną na własność Banku hypotecznego galicyjskiego we Lwowie.

3.) F., wś, pow. buczacki, leży wzdłuż zachodniego brzegu stawu manasterzyskiego i jest właściwie przedmieściem miasteczka Manasterzysk, od którego ją tylko grobla dzieli; oddaloną jest od Manasterzysk o 1 kil. na zachód, od starost. powiat w Buczaczu o 18 kil. na zachód. Przestrzeń pos. więk. 693 mr. austr., w tem 512 mr. austr. lasu; posiad. mniej. 1310 mr. austr. Ludność 887, wtem 603 gr. katol. obrządku.

4.) F., wś, pow. złoczowski, położona o 2 kil. na płd. wschód od tego miasta. Ludność rzym. kat. 273, gr. kat. wliczona do ludności Złoczowa, którego ta włość jest przedmieściem. Mieszkańcy tutejsi trudnią się sadownictwem, ogrodnictwem i gospodarstwem nabiałowem, które to przedmioty mają znaczny odbyt w Złoczowie, jako mieście będącem siedzibą rozmaitych władz rządowych, tak administracyjnych jako też sądowych i autonomicznych; szczególniej gimnazyum i sąd kolegialny, w którym kilka razy do roku odbywają się sądy przysięgłych, trwające po kilka tygodni każdą razą, przyczyniają się do zwiększenia ludności i konsumcyi. Sławne są w Folwarkach wiśnie duże łutowe, zwane tu morelami. Właściciel więk. posiadł. Frankowski Stanisław.

5.) F., przys., ob. Żydaczów. B. R.

Folwarki, niem. Vorbriegen, wś i folw., pow. rybnicki, par. Boguszowice, o 1.30 mil na płn. wschód od Rybnika, w poprzecznej dolince doliny rzeki Rudy. Folw. F. z attynencyą Wygoda ma 1159 m. rozl. a wś 29 osad, 147 mk. Młyn. F. S.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false