Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/430

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.
G.


(Nazwiska, których pod lit. G. niema, znajdować się mogą niektóre pod H.).


Gaarz (niem.), Garz, ob. Gardisztje, Gardie i Korzenica.

Gaaszen-Paul (niem.), wś, pow. kłajpedzki, st. p. Niem. Krotynga.

Gabaczewo, os. w lasach marienhauskich, w Inflantach polskich.

Gabanie, ob. Gaboń.

Gabarty, wś, pow. władysławowski, gm. Szyłgale, par. Syntowty. Liczy 5 dm., 71 mk., odl. 21 w. od Władysławowa.

Gabditten (niem.), dobra, pow. świętosiekierski, st. p. Ś. Siekierka.

Gabel (niem.), wś, pow. górski w reg. wrocławskiej, zwała się 1310 r. Jablona.

Gabergischken (niem.), wś, folw. i dobra, pow. kłajpedzki, st. p. Dawillen.

Gabińce, wś, pow. sejneński, gm. Lejpuny, par. Liszkowo. W 1827 r. było tu 6 dm. i 44 mk., obecnie 28 dm., 203 mk.; odl. 15 w. od Sejn.

Gabinety, przysiołek wsi Sutkowiec, nad rz. Uszycą, pow. latyczowski, par. Jarmolińce, należał do Grabianków, dziś Zaleskich.

Gabitz (niem.), wś, pow. wrocławski, zwała się w r. 1193 Gaj a 1209–1360 Gajowice.

Gablaucken (niem.), dobra ryc., pow. morąski, st. p. Saalfeld.

Gablenz (niem.), ob. Jabłoniec i Jabłońc.

Gablik, jezioro na Mazurach Pruskich, por. Ełk, rzeka.

Gabliki, u Kętrz. Gawlik, niem. Gablick (Gross i Klein), Wielkie i Małe, dwie wsie w pow. leckim, st. p. Wydminy, nad jez. Gablik. Według Kętrzyńskiego są wsie t. n. (Gawlik) w dwu powiatach: leckim i łeckim.

Gablin, wieś, pow. średzki, 9 dm., 81 mk., wszyscy kat., 8 analf. Poczta najbliższa w Węgierskiem o 6 kil., st. kol. żel. w Środzie o 9 kil.

Gabolto, miasteczko w hr. szaryskiem (Węg.), niedaleko granicy Galicyi, kościół katolicki parafialny, piękne łąki, pastwiska, lasy, 3 zdroje szczawiowe, 710 mk. H. M.

Gaboń (dawniej Gabanie), wś w pow. sądeckim, par. Podegrodzie, dek. Łącko, o 9 kil. na zach. od m. Starego Sącza, nieopodal od gościńca pow. niedzicko-sądeckiego, położona na północ. pochyłości pasma lesistych gór, sięgając swemi granicami od południa szczytu góry „Skałki“, gdzie się styka z lasami Jazoska, Szczawnicy i Szlachtowy, a od północnej strony spuszczając się po Dunajec; ma dm. 87, mk. 714, z których 660 wyznania rz. kat. a 54 ewang.; rozl. 2608 m. austr., w czem 1586 m. lasu; gleba w równi nad Dunajcem urodzajny przyrędek, w pagórkach żytnia, wyżej chudsza owsiana glinka. Pod koniec XIII wieku był dziedzicem Gabonia grabia Miśny (comes Myschny:); ten na spłacenie swej siestrze małżonce grabi Chadrona (Cedrona?) jej części ojcowizny z dziedzictwa Dębicy, sprzedał Gaboń z wszem prawem wojskowem za 40 grzywien srebra grabiemu Mikołajowi Pączkowi, w obec Gryfiny wdowy po Leszku Czarnym, która przywilejem wydanym w Sączu (starym, bo nowego nie było jeszcze podówczas) r. 1293 w przeddzień lutowego nowiu, zatwierdzając tę sprzedaż, w nagrodę zasług gr. Pączka nadała Gaboniowi prawo teutońskie. Wdowa po tymże Pączku Małgorzata z synami Przybysławem, Mirosławem, Bernardem i Piotrem osadzali r. 1325 i 1333 w G. sołtysów na prawie teut.—w pieczęci ich 3 miecze. (Arch. klaszt. St. Sądeck., Sądecczyzna Morawskiego tom I). W końcu XIV w. i przez cały XV był G. dziedzictwem Wiernków herbu Janina, wywodzących się od Wierzynka a piszących się ztąd: de Gabanie, lub od nabytej pobliskiej wsi de Stronie. (Arch. kośc. w Przyszowy, Monu-