Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/381

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

511 mk. prawosławnych, ziemi 1277 dziesięcin, własność Uderskich. Kl. Przed.

Feliksowo, folw., pow. ciechanowski, gm. Regimin, par. Lekowo, obszaru 498 morg., milę od zarządu gmin. Do gruntów tych należy i wś Kalenczyn.

Feliksowo, folw., pow. śremski, 1 dm., 25 mk., należy do domin. Russocin.

Feliksowo, niem. Felixin, folw. do wsi Łobdowa, pow. brodnicki, należał; budynk. 7, dm. mk. 4, katol. 69, ewang. 3, parafia i szkoła Łobdowo, poczta Wrock. Kś. F.

Felin, folw., pow. konstantynowski, gm. i par. Huszlew, poczta Międzyrzec, rozległ. m. 653.

Felin, folw., pow. miński, niedaleko na za chód od Mińska gub., własność dziedziczna Bujwidów, ma około 630 m. rozl. i młyn wodny. Gleba dość urodzajna, łaki dobre, zabudowania porządne. Al. Jel.

Felin, miasto, inaczej Fellin (ob.).

Felinów, 1.) pow. wieluński, gm. Radoszewice, par. Ossyaków. 2.) F., folw., pow. sandomierski, gm. Wilczyce, par. Jankowice; 311 morg. obszaru. Por. Dacharzów. 3.) F., folw., pow. janowski, gm. Modliborzyce; należy do dóbr Stojerzyn, ma 3 dm., 41 mk., 470 m. rozl. Br. Ch.

Felix (niem.), ob. Feliks.

Felixberg (niem.), po łot. Lejesmujża, dobra, pow. hazenpocki, par. Alszwang.

Felixhoehe (niem.), leśniczówka w dobrach Grabówka, pow. raciborski.

Fellxhof (niem.), ob. Feliksów.

Felixin (niem.), ob. Feliksowo.

Felizienthal (niem.), przys. Smorza, niem. kol. w pow. stryjskim, 60 kil. na Pd. Z. od Stryja, nad Smorzanką, 738 m. npm. Dm. 38, mk. 245. Jest tu szkoła etat. jednokl. i fabryka zapałek. Ob. Smorze. Lu. Dz.

Felka (węg.), słow. Velka, ob. Wielka (Spiż).

Felkersee (niem.), węg. Felkai-to, ob. Wielicki Staw (Tatry).

Felkertal (niem.), węg. Felkai-völgy, ob. Wielicka dolina (Tatry).

Fellhammer (niem.), wś, pow. walbrzyski na Szląsku, par. Gottesberg, ma st. dr. żel. z Wrocławia do Halbstadt, o 84 kil. od Wrocławia. F. S.

Fellin, Felin, m., ob. na końcu głoski F.

Felsendorf (niem.), kol. niem., pow. cieszanowski, filiał par. ewang. Reichau. Por. Opaka.

Felsenhof (niem.), os. pow. łecki, st. poczt. Ełk.

Felskie, jezioro, bagniste i rybne, w pow. mozyrskim, w okolicach mka Turowa i wsi Zajatel. Al. Jel.

Felsö, po węg. „wyższy“; ztąd w wielu nazwiskach. Por. Alsö.

Felsö-Ruzsbach (węg.), ob. Drużbaki.

Felstow (niem.), ob. Wielestowo, pow. lęborski.

Felsztyn albo Fulsztyn, miasteczko w pow. proskurowskim u źródeł Smotrycza, o wiorst 25 odległe od miasta powiatowego i stacyi kolei żelaznej odesko-wołoczyskiej Proskurów, o wiorst 15 od stacyi tejże drogi Czarnyostrów, 18 od Jarmoliniec. Mieszkańców 2994, w tej liczbie żydów 2220, szlachty 16, reszta włościan przeważnie katolików. Domów mieszkalnych 310, z nich włościańskich 125, żydowskich 185, po większej części drewnianych; po środku murowany piętrowy ratusz. Kościół murowany parafialny, pięknej arhitektury. Par. liczy 6240 wiernych. Cerkiew pod wezwaniem N. P. Maryi z 946 parafianami, posiada 53 dz. ziemi. Jest tu zarząd gminny i policyjny (stan); poczta i sąd pokoju w Jarmolińcach. Felsztyn posiada ziemi w ogóle 1663 dz., z tego: do włościan należy 680 dz., obywatelskiej 973 dz.; ziemia urodzajna, czarnoziem, miejscami są pakłady torfu, lecz lasu i kamienia niema zupełnie. Na Smotryczy są tu dwa małe młyny. Oprócz niedzielnych targów co 2 tygodnie, są 3 doroczne jarmarki: 21 stycznia (starego stylu) na Ś-tą Agnieszkę, na Rachmana we 3 tygodnie po Wielkiej-nocy, i na Zielone święta; jarmarki te bywają bardzo ożywione; blizkość granicy sciąga kupców z Galicyi i z sąsiednich okolic, dla zakupienia zboża, koni, które tu sprowadzają nawet z odległych gubernij rossyjskich, wołów z Bessarabii i Ukrainy. Według wykazów rządowych, ogólny obrót na tych jarmarkach jest z górą 100000 rs. Felsztyn ma aptekę, doktora, do 40 sklepów, 175 różnych rzemieślników i cegelnię. Felsztyn założył Mikołaj Herburt, podkomorzy halickl, jak to świadczy przywilej Stefana Batorego, dany w Lublinie 23 sierpnia 1584 r., pozwalający temuż Mikołajowi Herburtowi, w dziedzicznej wsi swej Dobroszczanach (bezwątpienia dzisiejsza Dobrogoszcz, o wiorst 3 odległa), nad błotami z których się sądzy Smotrycz, wystawić zamek drewniany, zbudować miasto, nazwać je od roddzinnej swej majętności Fulsztynem. (Baliński Staroż. Polska). Tenże sam król obdarzył mieszkańców prawem magdeburskiem, jarmarkami: na 3 króle, na S-tą Trójcę, targami co poniedziałki, i uwolnił ich od podatków i ciężarów. Około 1594 r. pobudowany został kościół drewniany pod wezwaniem ś. Wojciecha i uposażony odpowiednim funduszem. Felsztyn kilkakrotnie był przez Tatarów niszczony a w 1615 roku chan rozłożył się tu taborem, i stąd niszczył kraj w różnych kierunkach. Po Herburtach część ich fortuny (Kupin, Krzemienna, Łysowody) z Zuzanną z Fulsztyna przeszła do Sta-