Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/374

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

sylkowski, o 4 w. od wsi Snietynki, o 10 w. od Chwastowa, o 48 od Białej Cerkwi, nad niewielką rzeczką bezimienną, lewym dopływem Rosi. Mieszkańców, po większej części szlachty, 674 prawosł., 138 katol. Ziemi wybornego czarnoziemu 2471 dzies. F. wraz ze Snietynką należał do możnej rodziny Aksaków, którzy w czasie wojen kozackich wynieśli się do Polski a majątkiem ich zawładnął Semen Palij. Potem dobra biskupie, od 1843 rządowe. Zarząd gminny w Śnietynce, policyjny w Chwastowie. Kl. Przed.

Fasty, ob. Chwasty.

Fastzen (niem.), ob. Faszcze.

Fasynki, wś, pow. piński, gm. Uhrynicze, w 2 okr. pol., mieszk. 134, majątek niegdyś ks. Wiszniowieckich, nadany pijarom lubieszowskim, dziś rządowa. X. M.

Faszcze 1.) wś szlach., pow. mazowiecki, gm. i par. Sokoły. W 1827 r. było tu 33 dm., 166 mieszk. 2.) F.-Jabłoń, wś szlach., pow. łomżyński, gm. Zambrowo, par. Kołaki. W 1827 r. było tu 22 dm., 155 mk. Jestto gniazdo rodowe Faszczów i Faszczyckich.

Faszcze, niem. Fastzen, Faszen, wś, pow. ządzborski, st. p. Baranowo.

Faszczówka 1.) albo Chwoszczówka, dobra, pow. bobrujski, dziedziczne rodziny Łappów, mają 2170 m. rozl., gleba lekka, miejscowość poleska. 2.) F., wś w pow. horeckim, obszerna majętność jezuitów orszańskich, dawniej należała do ekonomii mohilewskiej dóbr stołowych. Dobrami faszczowskiemi uposażył jezuitów orszańskich Zygmunt III. Jezuici wznieśli tu 1637 r. ogromny kościół murowany w stylu romańskim, jednę z największych świątyń na Białej-Rusi. Dziś kościół paraf. N. M. P. Parafią tę (2222 dusz) składają sami włościanie z wsi okolicznych, dawniej jezuickich. Do parafii należą kaplice w Uhłach i Kurdziejowie. Fel. S.

Faszczówka, wieś, pow. skałacki, leży nad Zbruczem, przy samej granicy Galicyi i rossyjskiego Podola, na północ od wzgórz Miodobory, dzielących Podole galicyjskie na dwie części, północną zimniejszą i mniej urodzajną i południową urodzajniejszą i cieplejszą; oddalona od starostwa powiatowego w Skałacie o 20 kil. na wschód, od rzym. kat parafii i urzędu pocztowego w Tarnorudzie o 3·1 kil. na południe, i tyleż na północ od gr. kat. parafii w Łuce małej. Obszar dworski pos. 440, włościanie 975 morg. austr. przestrzeni. Ludność 689; w tem rzym. kat. 171, gr. kat. 490, reszta izrael. Szkoła filialna o 1 nauczycielu, należąca do rady szkolnej okręg. w Tarnopolu. Kassa pożyczkowa z funduszem zakładowym 1231 zł. au. Dawniej należała ta wioska do ogromnego klucza grzymałowskiego, obejmującego 30 wsi podolskich i 3 miasteczek, i wraz z tym kluczem całym była własnością Sieniawskich; prawem spadku i posagu przeszła była do rąk pani Rzewuskiej matki Wacława (emira), która, straciwszy cały ten majątek, ogłosiła likwidacyą; na licytacyi kupił ją wraz z miasteczkiem Tarnorudą ówczesny komornik graniczny Erazm Bromirski; pozostawił on znaczną i wartościową bibliotekę; między książkami jest znaczna ilość tak w staro jak w nowogreckim języku. Właściciel teraźniejszy Leon Bromirski, synowiec Erazma. B. R.

Faszczowo, ob. Chwastów.

Faszczyce stare i F. kol. lub Faszyce, wś, pow. błoński, gm. Pass, par. Błonie. W 1827 r. F. kol. liczyły 27 dm., 201 mk.; obecnie mają 333 mk. Leżą o 28 w. od Warszawy, o 7 w. od Grodziska, o 2 w. od Błonia. Rozl. folw. wynosi m. 758 a mianowicie: grunta orne i ogrody m. 702, łąk m. 35, nieużytki i place m. 21, płodozmian 9-polowy. Bud. mur. 2, drewn. 12, pokłady marglu. Wś F. osad 35, gruntu m. 306. Br. Ch. i A. Pal.

Faszczyjówka, wś, pow. latyczowski, gm. i par. Michałpol, ma 458 mk., 576 dzies. ziemi dworskiej, 533 włościańskiej i cerkiew ś. Michała, do której należy 43 dzies. ziemi. F. należała do klucza zieńkowskiego Czartoryskich, potem do Maryi z Czartoryskich ks. Wirtemberskiej, dzisiaj do Bolesł. Starzyńskiego. Gleba urodzajna: czarnoziem z glinką.

Faszyce ob. Faszczyce.

Fatałowski potok, potok górski, wypływa w obr. gm. Mochnaczki wyźniej w pow. grybowskim, w północno-wschodniej stronie, z Rozdziału beskidowego, z pod Karniakowego wierchu (727 m.), na gr. tej gminy z gm. Piorunką; płynie na południe przez obr. gm. Mochnaczki wyźniej i niżniej, gdzie uchodzi z pr. brz. do Piorunki, także Mochnaczką zwanej, dopływu Muszynki. Długość biegu 4 kil.

Fateź, miasto pow. w gub. kurskiej, 5092 mieszkańców, 1150 wiorst od Petersburga a 44 od Kurska odległe. Stacya pocztowa.

Fatowce, przys. wsi Turka w pow. kołomyjskim.

Fatra. W obszerniejszem znaczeniu nowsi geografowie nazywają Fatra wszystkie łańcuchy gór między górami Nitrzańskiemi a Tatrami, ciągnące się od ujścia Orawy do Wagu w kierunku południowym aż po rzekę Hron (Gran-fluss), wciągając w ten dział górski tak zwane Rudawy węgierskie (Ungarisches Erzgebirge). W ściślejszem znaczeniu góry Fatra legły między górami Nitrzańskiemi (od zachodu) i Niźniemi Tatrami (od wschodu), na południowy zachód od Tatr, od których je oddziela dolina rzeki Wagu. Północno-wschodnią granicę pasma Fatra tworzy dolina rzeki Wagu, począwszy od ujścia doń Rewucy pod Rozem-