Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/315

From Wikisource
This page has been proofread.

kolicy osady Punlen; zrazu płynie na wielkie połud., przy wsi Kligenberg zwraca się na zach., a od wsi Kalnewen zwraca się na połud. płynąc dosyć kręto; ujście ma powyżej wsi Sigund. Wielki E. przyjmuje dalej 5 pomniejszych strug i rzekę Tumsie-uppe, która ma źródło niedaleko mka Allasz; płynie zrazu na połud., przy wsi Rusze zwraca się na zach. i po kilkumilowym równoległym biegu z Egiel wpada do niej poniżej wsi Nagelshof. Dalej przyjmuje Egiel rz. Krew-uppe; źródło jej wokolicy wsi Celme, zrazu płynie na zach., poniżej wsi Daniel zwraca się na połud. a przed samem ujściem zwraca się na połud.-zachód i ma ujście przy Bergshof. Z lewego brzegu przyjmuje Egiel poniżej wsi Tunke rz. Marienbach, mającą źródło przy wsi Roże. Dalej przyjmuje trzy nieznaczne strużki, z których jedna przy wsi Wittenhof. Następnie 3 strugi, z tych jednę przy wsi Bojer. Mały Egiel ma źródło w okolicy wsi Sede, w par. Sunzel, złożone z kilku strużek. Cały bieg jego jest kręty, kieruje się to ku południowi, to ku północy ale w ogóle płynie mniej więcej ku zachodowi, łukiem wydanym na połud. Oprócz mniej znacznych strug i potoków przyjmuje Egiel niedaleko ujścia swego z prawego brzegu, przy wsi Rüssel, ujście dosyć znacznego jeziora, z lewego zaś brzegu przyjmuje rz. Abse, mającą źródło niedaleko wsi Taurup; zrazu płynie na połud.-zach, poniżej wsi Abse zwraca się na półn.-zach. płynąc obok mka Süssegel, ujście przy mku Suncel. W. Pol.

Egel, jez. w Liflandyi, na granicy obwodu miasta Rygi i parafii Neuermühlen, do 3 w. długie, 1 w. szerokie. Por. Egel, rzeka.

Eger, Egerfluss (niem.), ob. Oherka, Oharka, Ohrza.

Egersdorf (niem.), kol., pow. lubelski, gm. i par. Bełżyce.

Egersfeld (niem.), kol., pow. rybnicki, par. Bełk, na wschód od wsi Leszczyn, 187 m. rozl. ma przystanek drogi żel. bocznej Wilhelmowskiej. F. S.

Eggelauken (niem.), ob. Szyrwele.

Eggertshütte (niem.), ob. Egiertowo.

Egiel, zapewne Jegiel, kol., pow. ostrowski, gm. i par. Długosiodło.

Egiel, niem. Jaegel, łotew. Jugla, ob. Egel, rz. i jez.

Egiertowo, niem. Eggertshüte, wś włośc., 770' nad morzem, pow. kartuski, obejmuje włościan 14, ogrodników 6, obszaru ziemi mr. 1740, katol. 16, ewang. 168, domów mieszk. 25. Parafia Goręczyn, szkoła Kamela, poczta Szenbark. Odległość od Kartuz 1.75 mili.

Egla, ob. Degla.

Eglegiry, wś, pow. szawelski, gm. krupiewska; uwłaszczono tu 2 osadników na 43 dz.

Egleninki, niem. Egleningken, i Egleniszki, niem. Eglenischken, kilka wsi w Prusach Wsch. w pow. ragneckim, gołdapskim, pilkaleńskim, stołupiańskim. Z tych wś Neu-Eggleningken lub Schunken w pow. ragnieckim ma stacyą pocztową. F. S.

Eglesy, dobra w pow. szawelskim, par. popielańskiej, o 4 w. od Popielan st. dr. żel. libawskiej. W początkach wieku bieżącego E. miały 80 włók ziemi lecz poszły pod exdywizyą i rozpadły się na części: jednę taką cząstkę posiada Zwinglewicz, inną Wojszwiłło, inną Pikiel i i. Samo fundum o wygodnym domu z cegły murowanym, o nowozniesionych przez Leona Godlewskiego obszernych budowlach gospodarczych, z pięknym sadem owocowym, przy drodze zwirowej z Żagór do Popielan, mające 28 włók ziemi, należy do spadkobierców Leona Godlewskich, jego synów. J. Godl.

Eglien-Görge (niem.), ob. Szydele.

Eglien-Niklau (niem.), ob. Egliszka.

Eglinciszki, wś, pow. maryampolski, gm. Antonowo, par. Pilwiszki. Odl. od Maryampola 22 w., liczy 10 dm., 20 mk. Br. Ch.

Egliniszki, wś, pow. wyłkowyski, gmina Wisztyniec, par. Grażyszki. Odl. od Wyłkowyszek 28 w., liczy 23 dm., 89 mk. Br. Ch.

Egliny, niem. Eglinen, wś, pow. kłajpedzki, st. poczt. Plicken.

Egliszka, Egliszki, niem. Eglischken lub Eglien-Nicklau, wś, pow. kłajpedzki, st. p. Niemiecka Krotynga.

Egliszki, wś, pow. kalwaryjski, gm. Kalwarya, par. Bartniki; 2 dm., 16 mk.

Eglon (niem.), rzeczka w Kurlandyi w par. Dyneburg, dopływ Iłłukszty i Dźwiny.

Egłobole, wś, pow. kalwaryjski, gm. i par. Kalwarya. W 1827 r. było tu 22 dm., 169 mk., obecnie liczy 30 dm. i 265 mk.

Egłupie 1.), wś, pow. wyłkowyski, gm. i par. Pojewoń. W 1827 r. było tu 15 dm. i 156 mk., obecnie liczy 32 dm., 266 mk. Odl. od Wyłkowyszek 19 w. 2.) E., wś, pow. maryampolski, gm. Antonowo, par. Pilwiszki. Liczy 3 dm., 21 mk. Br. Ch.

Egołdajewo, st. poczt. i stacya drogi żelaznej riażsko-morszańskiej w gubernii riazańskiej.

Egoryewsk, ob. Jegoryewsk.

Egorłykskaja stanica, w ziemi wojska dońskiego, 2773 mk., 1863 wiorst od Petersburga odległa, stacya pocztowa.

Ehnau (niem.), dobra i hwś, pow. hazenpocki w Kurlandyi, par. Neubausen.

Ehrbardorf (niem.), oo. Erbernia.

Ehrenberg, (niem.), pkw. głupczycki, ob. Halbark.

Ehrenfeld (niem.), nol., pow. kozielski, par. Grzędzin, o 24 kil. a płd. od Koźla, założona 1778 roku, ma 9 osad, 84 morgów rozległości. F.S.