Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/242

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

niemiec. We wsi jest oddawna kościół filialny, tytułu Niepok. Poczęcia N. M. Panny, przyłączony do Buczka, patronatu prywatnego; budowany jest 1712. Do kościoła należą wsie dominialne: Dybrzno, Hütten, Scholastykowo, Bługowo i Kapa. W czasie reformacyi zabrali go luteranie. Ale gorliwy w wierze katolickiej Jakób Wejher, wojewoda malborski, nabywszy dobra dybrzyńskie, także i kościół dla katolików uratował. R. 1650 fundował przy tym kościele osobną prebendę dla jednego z kanoników pobliskiej kolegiaty kamieńskiej, którą o ile można miał otzymywać każdoczesny proboszcz miasta Frydlandu. Szkoła teraz jest niemiecka w D. Poczta Pr. Frydland. Kś. F.

Dybrzyca, rz., ob. Człuchowo, t. I, str. 865.

Dyburyszki, okolica szlachecka, pow. szawelski, par. szawkiańska, o milę od Szawkian, ma 5 włók ziemi, należącej do Kowzanów.

Dyby-jabłonowo, wś, pow. mławski, gm. Mława, par. Wieczfnia.

Dychtarka, potok, prawy dopływ Gniłej Lipy; wypływa w obr. gm. Kimirza, w pow. przemyślańskim, ze źródeł leśnych. Płynie lasem na południowy wschód, poczem łąkami międzypolnemi, tworząc na małej przestrzeni, bo 2 kil., granicę między Kimirzem a Krościenkiem; poczem przechodzi w obręb wsi Czupernosowa, którą przepływa. Tutaj zwraca się na południe aż do Uszkowic, gdzie z pr. brz. łączy się z pot. Hutą i zwraca na wschód; zabrawszy wody potoku Zawadówki z tegoż samego brz., przerzyna gościniec przemyślańsko-rohatyński i wpada na gr. gmin Wołkowa, Meryszczowa i Uszkowic do Gniłej Lipy. Długość biegu 10 kil.; 1 i pół kil. poniżej żródłowisk wzniesienie npm. czyni 338 m.; połączenie się z pot. Hutą 284 m.; ujście 274 m. Br. G.

Dychtenica, Dichtenitz, wś, pow. wiźnicki na Bukowinie, o 5 kil. od Putilli, z parafią grecką nieunicką w miejscu.

Dychtenica, także Dichtenitz, potok bukowiński, wypływa w obr. gm. Koniatyna, w południowej jej stronie, na granicy z Jabłonicą, z pod działu górskiego, tworzącego dział wodny między dopływami Białego Czeremoszu a dopływami Putylli, w lesie Maksymcu, pokrywającym północno-wschodnie stoki Maksymca, szczytu tego wododziału (344 m. pom. wojsk.). Potok płynie krętem łożyskiem, jużto lasami, już też łąkami, ku północnemu wschodowi, przez obr. gmin Koniatyna, Putylli a wreszcie wsi Dychtenicy, w której uchodzi z lew. brz. do Putylli. Zabiera liczne strugi obustronnie; między nimi najznaczniejszy Manczuliwski potok. Długość biegu 12 kil. Br. G.

Dyck (niem.), ob. Dykowo.

Dyczków (z Podsmykowcami), wś, pow. tarnopolski, leży nad rzeczką Chodorówką, która tu formuje stawek; oddalona na wschód od Tarnopola o 10 kil., od Skałata na północny zachód o 19 kil, od Borek wielkich na południe o 4 kil. Po pod samą wsią przechodzi kolej żelazna Karola Ludwika, prowadząca z Tarnopola do Podwołoczysk. Wieś sama leży w głębokim i stromym parowie, którego środkiem Chodorówka przepływa; okolica czysto podolska: falowate, długie dosyć wysokie i przykre pagórki, gleba dobra. Przestrzeń: pos. więk. roli or. 576, łąk i ogr. 147, past. 43, lasu 6; pos. mniej. roli or. 634, łąk i ogr. 73, w to wliczony jest staw, past. 63 mor. austr. Ludność: rzym. kat. 124, gr. kat. 465, izrael. 30; razem 619: dm. 121. Należy do rzym. kat. parafii w Tarnopolu, a greck. kat. parafii w Borkach wielkich, gdzie się znajduje też stacya kolei żelaznej Karola Ludwika (Tarnopol-Podwołoczyska) i urząd telegraficzny. Jest tu szkoła filialna o 1 nauczycielu i kasa poż. gm. z kapitałem 546 złr. Właściciel więk. pos. Józef hr. Baworowski. B. R.

Dyczuny, wś i folw., pow. wiłkomierski, par. Uciany, należy do dóbr uciańskich Aleksandra Bolcewicza. Folw. od m. Uciany odległy w. 6, od szose W. P. w. 2, ma parową gorzelnię; wś składa się z 12 gospodarzy i ma w gruncie nadanym ziemi 263 dzies. J. M.

Dydeliszki, wś, pow. nowoaleksandrowski, gub. kowieńskiej, par. Abele, o 5 w. od Abel. Dobra D. są własnościa Napoleona Klimańskiego, męża ś. p. Zofii z Brzozówki, autorki „Cudownego kapelusza“. Jest tu duży ogród owocowy, umiejętnie utrzymywany. J. G.

Dydiatycze, wś, pow. Mościska, oddalona na południowy wschód od Mościsk o 14 kil., od Sądowej Wiszni na połud. o 7 kil., od Dmytrowic na połud. o 4 kil. Przestrzeń: pos. więk. roli or. 470, łąk i ogr. 107, past. 13, lasu 525; pos. mn. roli or. 343, łąk i ogr. 112, past. 8, lasu 1 mr. austr. Ludność: rzym. kat. 16, gr. kat. 530, izrael. 26; razem 572; dm. 85. Należy do rzym. kat. par. w Sądowej Wiszni, gdzie jest stacya kolei żelaznej Karola Ludwika (Kraków – Lwów) i urząd telegraficzny na dworcu kolej.; gr. kat. par. w Dmytrowicach. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu. Właściciel więk. pos. Nowaczyński Edward. B. R.

Dydiowa, dawniej Didiawa lub Didowa, dolna i górna wś, pow. Turka, w górach położona, oddalona od st. poczt. Lutowiska o 11.3 kil., od parafii łaciń. w Polanie o 3 mile austr.; ludności ma 742 (z tego 8 rzym. kat., 9 izrael., 725 gr. kat.). Dwór posiada roli or. 325, łąk i ogr. 135, past. 244, lasu 2326; włościanie posiad. roli or. 1084, łąk i ogr. 251, past. 342 mr. austr. Gr. kat. par. w Dydiowie dolnej, należąca do dekanatu zatwarnickiego, obejmuje także wś Łokieć, w której dawniej była siedziba proboszcza, jak to się okazuje z aktu pre-