Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/132

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

czyło 1712 r. 86 dymów hybernianych. Dziś dobra D. są własnością skarbu, który ziemię oddał włościanom na wykup. Okrąg wiejski D. liczy w swym obrębie mko D., oraz miejscowości: Odmiany, Brama, Ostrogi, Morgi.

Dorsze, niem. Dorschen 1.) wś, pow. łecki, st. p. Kalinowo. 2.) D., dobra, pow. gołdapski, st. p. Kowale.

Dorszyn, wś, pow. piotrkowski, gm. i par. Ręczno.

Doruchów 1.) gm. i wieś, pow. ostrzeszowski, 4 miejsc.: 1) D.; 2) pustkowie Psia górka; 3) kolon. Emilianów; 4) wieś Wrzosy; 79 dm., 640 mk.; 140 ew. polaków, 489 kat., 11 żydów, 227 analf. Kościół par. należy do dekan. kempińskiego. 2.) D., domin., 4 miejsc.: 1) D.; 2) folw. Zalesie; 3) Gruszkowo; 4) Kuźnica; 2596 m. rozl.; 18 dm., 314 mk.; 64 ew., 246 kat., 4 żydów, 29 analf. Poczta w miejscu, st. kol. żel. Ostrzeszów o 11 kil. Właścicielem Kazimierz Thiel (polak), radzca sądowy w Wrocławiu; dawniej Psarski. W okolicy wykopano urny, w których znaleziono obok innych przedmiotów bursztyn, przedmioty brązowe: nożyce. Pod wsią jest wzgórze, które uchodzi pomiędzy ludem za miejsce zebrania czarownic. W r. 1775 jeszcze tu spalono 14 czarownic. M. St.

Dory, wś i dobra w płn. zach. stronie pow. mińskiego, w gm. pierszajskiej, przy drodze z Rakowa do Dubiny (pow. oszmiański) wiodącej. Dobra dorskie są własnością dziedziczną Tyszkiewiczów i należą do dominium Pierszaje; razem mają obszaru przeszło 19,500 m. Całej okolicy położenie topograficzne jest nachylone ku zachod, od strony płaskowzgórzy szeroko rozpostartych w kierunku Mińska.

Dorzewo, niem. Darsew, wś, pow. słupski, na Pomorzu.

Dorże, wś włośc. nad rz. Dzitwą, pow. lidzki, 2 okr. adm., o 18 w. od Lidy, 5 dm., 45 mk. (1866).

Doschen (niem.), ob. Dosie.

Dosiańce, wś rządowa, pow. wileński, 1 okr. adm., od Wilna 36 w.; mk. 54, w 10 domach (1866).

Dosie, niem. Doschen, wś, pow. ządzborski, (u Kętrzyńskiego).

Dosiec, zaśc. pryw., pow. dziśnieński, o 113 w. od m. pow. Dzisny, 2 okr. adm., przy b. dr. pocztowej brasławskiej, 1 dm., 9 mk. rz. kat. wyznania (1866).

Dosin 1.) wś, pow. pułtuski, gm. i par. Zegrze. 2.) D., wś, pow. ostrowski, gm. i par. Długosiodło.

Dosin, wś, pow. ostrogski, na wschód od mka Annopola w pow. ostrogskim, należy do klucza annopolskiego, w 1822 r. założona przez ks. Antoniego Jabłonowskiego na pamiątkę jego córki Doroty. Włościanie trudnią się rolnictwem. Obecnie folwark tej wsi należy do hr. Oktawii z Lenkiewiczów Walewskiej. Ziemia nieszczególna, popielatka, wiele ma błot i trzęsawisk. Z. Róż.

Dospuda, ob. Dowspuda.

Dossel, rz., w Kurlandyi, wypływa z jez. Papen, uchodzi do zatoki libawskiej.

Dossoczin (niem.), ob. Dusocin.

Dostojew, wś, w 2 okr. polic. pow. pińskiego, gm. Porzecze, o 4 mile od Pińska. Majątek niegdyś Strawińskich, Czapliców, dziś Ordy. Mieszk. 245, ziemi 659 dzies. Cerkiew, fabryka narzędzi i machin rolniczych Jakuszyna. Ks. M.

Dostojewska wólka, wś i folw. w płn. zach. stronie pow. pińskiego, w 1 okr. polic. łohiszyńskim, dziedzictwo Koźlakowskich; obszar folw. przeszło 300 m Al. Jel.

Dosugowo, wś nad rz. Rużą, pow. kraśnieński gub. smoleńskiej, słynie z targów niedzielnych na zboże i pieńkę. A. Kosm.

Doszczyna, potok górski w Beskidzie lesistym, w obr. gm. Porohów, w pow. bohorodczańskim, na granicy tegoż pow. z pow. nadwórniańskim, wytryska z popod Gawora (1563 m.) i Serednego Gronia; płynie zrazu na płn. wschód, a potem płn. zachód głębokim Jarem; tuż przy ujściu do Bystrzycy Sołotwińskiej (ob.) przyjmuje potoki Kiński i Płoski. Długość biegu 6 kil. Ujście to leży na połoninie Meżeryki, 853 m. npm. (pom. wojsk.). Br. G.

Doszyna, góra, ob. Czeremosz.

Doszyszki, zaśc. pryw., pow. wileński, 4 okr. adm.; mk. 5, dm. 1 (1866).

Dotnawa, ob. Datnów.

Dotomlanka, Detomlanka, rz., dopływ Niemna, uchodzi między Moryniem a Dokudowem.

Dotrzyma, os., pow. warszawski, gm. Brudno, par. Praga.

Dou..., ob. Dow...

Douby, zaśc. pr., pow. trocki, 1 okr, adm., o 14 w. od Trok; 11 mk. (1866).

Douga, wś rząd., pow. lidzki, 3 okr. adm., o 58 w. od Lidy; 8 dm., 81 mk. (1866).

Douksze, wś, pow. rossieński, par. Kielmy.

Douszyniec, także Dulszyniec, potok górski, w obr. gminy Zielonej w pow. nadworniańskim. Wytryska w Beskidzie lesistym czyli wysokim, z pod głównego grzbietu na połoninie, poniżej szczytu „Douhy“ (1368 m.). Płynie na półn. zachód głębokim parowem, już to lasem, już też połoninami. Wpada po 11 kil. biegu z praw. brzegu do Bystrzycy nadworniańskiej (ob.). Zabiera liczne wody, spływające od półn. wschodu z pod skalistej grupy czubałków „Polańskiej Góry“ (1597 m.).

Dow..., por. Daw...

Dowallo, wś w hr. liptowskiem (Węgry); kościół parafialny kat. i ewang.; 1221 mk.

Dowbakiszki, okolica szlachecka, pow. sza-