Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/113

From Wikisource
This page has been proofread.

Domanin, kol., pow. turecki, gm. Skotniki, par. Chwalborzyce.

Domanin 1.), wś, pow. ostrzeszowski, 10 dm., 64 mk., wszyscy kat., 16 analf. Stac. poczt. (ajentura pocztowa) na miejscu, stac. kol. żel. poznańsko–kluczborskiej także w miejscu; 8 kil. od miasta Kempna, gdzie sąd okręgowy; 11 kil. od m. powiatowego Ostrzeszowa, 153 kil. od Poznania. 2.) D., domin., 1487 morg. rozl., 5 dm., 89 mk., wszyscy kat., 40 analf. W okolicy wykopano urny, przedmioty kamienne, brązowe i żelazne. D. był własnością Józefa Sulimierskiego. M. St.

Domaninka albo Bereżanka, wś, pow. krzemieniecki, par. Łanowce, ma kaplicę z cudownym obrazem M. B. Należy do kilku właścicieli.

Domaniów, ob. Domaniew.

Domaniowa, przys. Wrocowa.

Domaniowce, węg. Domanyocz, niem. Domansdorf, wś w hr. spiskiem (Węg.), kościół katol. filialny, młyn wodny, folw., 619 mk.

Domaniowice, wś i folw. prywatny, pow. olkuski, gm. Wolbrom, par. Bydlin, leży w pięknem położeniu, przypominającem Saską Szwajcaryą, pomiędzy starożytnym Smoleniem, Strzegową, Złożeńcem, Bydlinem, o 1 i pół w. od szosy zawierćko–wodzisławskiej, o 24 w. od st. dr. żel. W. W. Zawiercie, od Pilicy w. 7, od Wolbroma 5 w. Przestrzeń dworska 390 mrg., grunta włośc. 436 mrg., osad 47, dymów dwors. 3, włośc. 37, mieszk. katol. 323, żydów 4. W D. znajduje się kopalnia kamienia t. z. grubowapienia i marmuru koloru różowego, oraz piec do wypalania wapna. W 1875 r. kopalnia zatrudniała 12 kamieniarzy, obrotu z eksploatacyi było rs. 6000, dziś fabryka w stagnacyi. Na terrytoryum Domaniowic znajduje się mnóstwo żródeł; najgłówniejsze bijące z pod góry skalistej, 800–900 stóp npm. wysokiej, znajdującej się na terrytoryum wsi Strzegowy, tworzy odrazu strugę Luciuchnę, która, w połączeniu z innemi źródłami, porusza fryszerkę w Bydlinie i wiele młynów, nakoniec wpada do Przemszy-Białej. Gleba ziemi po większej części ilasta, zimna, mało przepuszczalna, nieurodzajna; położenie pagórkowate uniemożebnia amelioracye gruntowe. R. 1827 D. miały 37 dm., 217 mk. Folw. D. nabył 1880 r. J. M. Kamiński, adwokat z Warszawy.

Domaniówka, wś, pow. nowo-miński, gm. i par. Wiązowna.

Domaniż, wś, pow. tomaszowski, gm. Czerkasy, par. Łaszczów, dawniej przedmieście miasteczka, obecnie osady Łaszczów; w posiadaniu włościan 265 mrg. roli, 120 mrg. łąk; ludn. 267 dusz, dm. mieszkal. 53. W Domaniżu gruntów posiadłość większa nie ma żadnych. S. S.

Domanka, wś, pow. grójecki, gm. i par. Jazgarzew.

Domanów, wś, pow. bielski, gub. grodzieńska, par. kościół katol. św. Doroty, z drzewa wzniesiony 1460 r. przez Piotra Koca. Par. katol. dekan. bielskiego: dusz 1223.

Domanowice, niem. Domnowitz, wś, pow. trzebnicki, par. Powicko.

Domanowicze, wś z gminnym zarządem i dobra w półn. zach. stronie pow. rzeczyckiego, w 3-im stanie polic. (kalenkowickim), w 4-ym okr. wojskowym (domanowickim), w 4-ym okr. sądowym (domanowickim), przy drodze z Jakimowskiej i Ewtuszkiewicz do Mozyrza położone. Gmina domanowicka składa się z 25 wsi i liczy 2074 dusz męz. Jest tu cerkiew prawosł. i szkoła wiejska, tudzież biuro sędziego pokoju. Dobra są dziedzictwem obywatela Michajłowa, mają obszaru przeszło 14900 mrg., w glebie rychłej poleskiej. Al. Jel.

Domanówka, wś, pow. radomyski, nad rz. Chaczewą, wpadającą do rz. Teterowa. Mieszk. 231 wyzn. prawosł., należy do przeborskiej par., o 8 w. odległej. Ziemi 2014 dz., prawie zupełnie lesistej. Należy do Horwata; dawniej był to majątek Hadziewiczów. Zarząd gm. we wsi Przyborsku, polic. w m. Iwańkowie.

Domanowo 1.), wś, pow. bielski, gub. grodzieńska, na półn. zach. od Brańska.

2.) D., zaśc. pryw. nad rz. Wilią, pow. wilejski, 1 okr. adm., przy b. dr. pocztowej z Mołodeczna do m. pow. Wilejki, o 10 w. od Wilejki, dm. 3, 34 mk. (1866), dawniej była tu przystań. Par. Miasota.

3.) D., wś, pow. bobrujski, przy trakcie pocztowym z Bobrujska do Parycz wiodącym, niedaleko rz. Berezyny, w gm. broskiej (ob. Broże), w 2 stanie polic. (paryckim). Była tu kapl. katol. par. Bobrujsk.

4.) D., st. dr. żel. mosk.–brzeskiej, między Kosowem a Leśną, o 142 w. od Brześcia, w pow. słonimskim.

Domansdorf (niem.), ob. Domaniowce.

Domańszczyzna, os., pow. wileński, 3 okr. adm., mk. 10, 1 dom (1866).

Domantów, ob. Domontów.

Domanyocz (węg.), ob. Domaniowce.

Domarad, dawne imię.

Domaradz, Domaradzów, z Płosiną, Kątami, Krzywem, Zatylem i Porembami, wieś, pow. brzozowski, nad Brzozówką, dopływem Wisłoka (Stobnicą?), pod 49°48 pół. szer. a 39°37 wsch. dług. od F., o 13 kil. na płn. z. od Brzozowa, a 6 kil. na płn. od s. p. w Jasienicy. Parafia rzym. kat. w miejscu, gr. kat. w Izdebkach. Dm. w Domaradzu z Płosiną, Kątami i Zatylem 495, mk. 2653. Własność większa obejmuje roli ornej 276, łąk i ogrodów 54, pastwisk 32, lasu 444 mor.; własność mniejsza roli or. 2522, łąk i ogr. 388, pastw. 242, lasu 344 mr. We wsi jest szkoła etatowa jednokla-