ministracyjnych: Stryj, Żydaczów i Kałusz 1 deputowanego; gminy wiejskie razem z gminami miejskiemi powiatów administracyjnych: Kałusz i Bóbrka 1 deputowanego. Do sejmu krajowego wybierają obszary dworskie całego dawnego obwodu stryjskiego (teraźniejsze powiaty administracyjne: stryjski, żydaczowski, doliński i kałuski) 2 posłów; gminy miejskie razem z gminami wiejskiemi powiatów sądowych: Bolechów, Dolina i Rożniatow 1 posła. Rzymsko kat. parafij jest w tym powiecie 4, mianowicie: w Bolechowie, Dolinie, Rożniatowie i Wełdzirzu; oprócz tych należą do dekanatu dolińskiego parafie łacińskie z powiatu Rohatyn: Bukaczowce, Martynów (nowy) i Żurów; z powiatu Kałusz: Kałusz i Wojniłów. Ogólna liczba dusz w całym tym dekanacie jest: katolików 15013, akatolików 2650, izraelitów 16204. Grecko katolickich parafij jest w powiecie dolińskim 41; z tych 22 należące do dekanatu perehińskiego, mianowicie: w Cieniawie, Dolinie, Dubie, Ilemie, Janówce, Krechowicach, Lecówce, Lipowicy, Lolinie, Łopiance, Mizuniu, Olchówce, Pacykowie, Perehińsku, Rakowie, Rożniatowie, Spasie, Strutynie niżnym, Strutynie wyżnym, Suchodole, Swaryczowie i Wełdzirzu. Zaś 19 należących do dekanatu bolechowskiego, mianowicie: Bolechów, Brzaza, Cerkowna, Cissów, Czołhany, Hoszów, Hoziejów, Kniaziołuka, Lisowice, Nieniów dolny, Podbereż, Roztoczki, Siechów, Słoboda, Sołnków, Trościaniec, Turza wielka, Witwica i Wola zaderewacka. Obydwa te dekanaty należą do grecko-katolickiej archidyecezyi lwowskiej. B. R.
Dolina, Sucha D., węg. Szavaz Völgy, wieś w hr. szaryskiem (Węg.), na granicy Spiża, kościół katol. filial., pastwiska, lasy, 269 mk.
Dolina 1.) rz., lewy dopływ Supraśli. 2.) D., rzeczka w pow. lidzkim.
Dolina, potoczek, dopływ rzeczki Gniłej pow. tarnopolski.
Dolinczany, wieś, pow. augustowski, gmina Hołynka, par. Rygałówka; odl. od Augustowa 44 w., ma 10 dm., 92 mk.
Doliniany 1.) wieś, pow. mohylowski, gm. Snitków, dusz męz. 353, ziemi włośc. 763, dworskiej 396 dz. należących do Jagiełłowicza, 151 dz. do Stempowskiego, 146 dz. do Stempowskiej Wandy i 141 dz. do Krzysztanowskiego. R. 1868 D. miały 122 dm. 2.) D., wieś włośc. w gm. Szejbakpol, pow. lidzki, 4 okr. adm., od Lidy o w. 42, od Wasiliszek w. 10; dm. 12, mk. katol. 117 (1866).
Doliniany, 1.) wieś, pow. rohatyński, oddalona od Rohatyna na zachód o 14 kil., od Podkamienia na południowy zachód o 5 kil., od Knihinicz na północ o 7.5 kil. Przestrzeń pos. więk.: roli ornej 458, łąk i ogrod. 218, pastwisk 11, lasu 40; posiadł. mniej.: roli ornej 1288, łąk i ogr. 313, pastw. 20, lasu 6 m. Ludności rz. kat. 28, gr. kat. 805, izrael. 62: razem 895. Należy do rz. kat. par. w Podkamieniu; gr. kat. parafią ma w miejscu, należącą do dek. chodorowskiego. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu i kąsa pożyczkowa z funduszem zakładowym 402 złr. Wieś ta należy do składu dóbr Psary, który był pierwej własnością rodziny Głogowskich, teraz Wilhelminy z Głogowskich wdowy po hrabim Reju, która zaprowadziła wzorowe gospodarstwo i wiele uczyniła dla podniesienia i upiększenia tych dóbr. 2.) D., Popiele i Korzeniowszczyzna, wieś, pow. gródecki, oddalona od Gródka na południowy zach. o 6 kil., leży w okolicy urodzajnej, lekko falowatej, tylko brak lasu czuć się daje. Przestrzeń pos. więk.: roli ornej 578, łąk i ogr. 68, pastw. 8; pos. mniej.: roli ornej 388, łąk i ogr. 79, pastwisk 43. Ludności: rz. kat. w Dolinianach 361, w Popielach 112, razem 473; gr. kat. 63, izrael. 17, razem 553. Należy do rz. kat. par. w Gródku, gr. kat. parafii w Wołczuchach. Wieś ta jest gniazdem rodziny Doliniańskich, i dotychczas zostaje w jej posiadaniu; teraźniejszy właściciel Seweryn baron Doliniański, który upiększył tę wieś ładnym w kształcie willi domem mieszkalnym i starannie utrzymanym dość obszernym ogrodem. B. R.
Doliniański powiat, ob. Dolina.
Dolinskoje, gub. chersońska, st. dr. żel. znamieńsko–nikołajowskiej.
Doliny, przysiołki: Korczyna, Potylicza, Żukowa, Szymbarka (ob.).
Dolisko, Doliska, kol., pow. częstochowski, gm. Opatów, par. Krzepice. R. 1827 było tu 10 dm., 66 mk.
Dolistów, wieś, pow. białostocki, przy połączeniu się kanału augustowskiego z Biebrzą. Paraf. kościół katol. św. Wawrzyńca, z muru wzniesiony 1791 przez kasztelanową Izabellę Branicką. Na cmentarzu kaplica. Parafia katolicka dekanatu białostockiego dusz 4483.
Doliwa, Doliwy, niem. Doliewen, wieś i dobra, pow. olecki, st. p. Margrabowa.
Doliwów, niewielka kolonia w pow. radomyskim, nad rz. Bystrówką, wpadającą do rz. Myki i dalej do Irpenia, o 4 w. odległa od w. Berezówki a o 17 w. od m. Korostyszowa. Kolonia ta założona z samych niemców w r. 1849 przez Głębockiego, od przydomku którego „Doliwa“ wzięła swą nazwę. Mieszk. 213 wyznania luterańsk. Ziemi nieszczególnej 800 dzies. Zarząd gminny we wsi Staro-Sielcach, policyjny w Korostyszowie. Kl. Przed.
Doliwy, wieś i folw., pow. kolneński, gm. Rubra, par. Przytuły. Folw. D. z wsią D. i Aleksandrowo-Obradne, podług opisu z roku 1866 rozległość powierzchni folwarcznej mórg. 317 a mianowicie: grunta orne i ogrody