i B. Weide, wś, pow. gdański, niedaleko Schiewenhorst.
Bątki, niem. Bandtken, wś i włość rycerska w pow. kwidzyńskim, pod Kwidzyniem.
Bątlewo Mostowe, B. Andrepy i B. Izydory, trzy wioski przyległe sobie, pow. lipnowski, gm. Czarne, par. Makowo.
Bdanie, jezioro w Wielkiem księstwie Poznaińskiem, pow. szremskim.
Bebbrow, ob. Bobrowo.
Bebechy, duża wś w pow. latyczowskim, gm. Michałpol; liczy dusz męz. 912; ziemi dworskiej 1654 dz.; ziemi włośc. 879 dz. Młynów wodnych 4, przynoszących 2000 rs. Należała do Czartoryskich, póżniej do Czerkasa; dziś Ernesta Sobańskiego.
Bebechy, przysiołek wsi Laszkowa.
Bebelna (właściwie Bębelno), wś powiat włoszczowski, gm. Radków, w lesistej okolicy. Kościół parafialny istniał tu już w XV w. (Długosz I 19); obecny zbudowany został w 1725 roku. W 1827 liczyła 29 dm. i 274 mk.; obecnie ma 82 dm. Par. B. dek. włoszczowskiego liczy 1593 wiernych. B. Ch.
Beber, strumień, uchodzi do Orzycy w Prusach Wschodnich. Por. Porze.
Bebernitz, ob. Wieprznica.
Bebra, Bewern, wś w okr. iłłukszteńskim gub. kurl., paraf. kościól ś. Jana, wzniesiony 1797 przez gen. Zyberga. Parafia katol. dekanatu semigalskiego: dusz 3297. Filia w Rubinie.
Bechan, ob. Bechów.
Bechcice, wś i folw., nad Nerem, z lewego brzegu, pow. łaski, gm. i par. Lutomiersk, przy drodze z Konstantynowa do Lutomierska. W 1827 liczyły 31 dm. i 277 mk.
Becherów, węg. Bechero, wieś w hr. szaryskiem (Węg.), kościół par. gr. katol., łąki, pastwiska, lasy, 946 mk.
Bechów, niem. Bechau, wś, pow. nissański, par. katol. Nowak.
Bechowo, niem. Beichau, wś, pow. mie]icki, nad rz. Szecką, niedaleko Strabórka i Karnie, w par. katoJ. Strabórek. Według Zarańskiego Bychowa.
Bechy, potok, wypływa na polach gminy Miłkowa, w pow. cieszanowskim, w północnej stronie tejże gminy; płynie w kierunku południowo-zachodnim przez środek wsi, zabierając obustronnie potoki leśne, między któremi ważniejszy jest potok Figirowy; w dalszym ciągu płynie przez gminę Mołodycz; przepływa tę wieś i staw mołodycki w kierunku zachodnim, a przybrawszy z prawego brzegu potok Buczalkę, wpada we wsi Radawie z prawego brzegu do Lubaczówki, dopływu Sanu, po 12 kilometrach biegu śród łąk i błoni. Br. G.
Beckel, ob. Biekło.
Beckern, ob. Piekary.
Beckersdorf, ob. Bekersdorf.
Beckersitz, ob. Bekierzyce.
Becz. Tak Serbowie, Chorwaci i Węgrzy nazywają Wiedeń.
Beczkany, 1). folw. rządowy w pow. trockim, nad Strawą, o milę od st. dr. żel. Zośle. 2). folw. prywatny w pow. trockim, nad strumieniem Gorklą, także o milę od Żośli.
Beczuńce, ob. Bełczące.
Beczwa, rz., dopływ rz. Morawy, na Morawie, ma żródło w Beskidach a ujście poniżej Ołomuńca. Nad B. leży Rożnów.
Bedersdorf, ob. Biedrowice.
Bedlenko (Bedlno małe), wś i folw., pow. Końskie, gm. Końskie, par. Bedlno. Wspomina je Długosz: w 15 w. należała do Mikołaja Korewy Wieniawity i miała trzy folwarki (Długosz I 351). W 1827 r. było tu 25 dm. i 165 mk.
Bedlenko, młyn, pow. świecki, niedaleko Laskowie.
Bedlino, Bidlino, niem. Bedlin, wś, pow. słupski Ziemi pomorskiej.
Bedlne, wś i folw., pow. radzyński, gmina. Biała, par. Ulan, ma obszaru 1873 m., 20 dm. i 239 mk.
Bedlno, 1). wś i folw., pow. opoczyński, gm. Sworzyce, posiada kościół par. murowany. Parafia. istniała tu już w XV w. (Długosz I, 350, 352,596). W 1827 r. liczyła. 18 dm. i 234 mieszk. Lud wiejski zajmuje się wyrobem sukna. Par. B. dek. opoczyńskiego liczy dusz 2905. Por. Belno. 2). B., wś, pow. kutnowski, gm. Wojszyce. Leży przy szosie kaliskiej między Kutnem a Łowiczem, połączona drogą bitą z Żychlinem, posiada kościół par. murowany. Gospodarstwo staranne i postępowe, własność Jana Blocha. W 1827 roku liczyło 23 dm. i 312 mk. Par. B. dek. kutnowskiego ma 2973 dusz. W. W.
Bednarka, wieś ruska na prawie wołoskiem, niegdyś królewska, w pow. gorlickim, przy drodze z Gorlic do Zmigrodu; około jej rozsżerzenia, zaludnienia i uporządkowania zasłużył się Fiedor Mikulicz, sołtys bednarecki, jak świadczy dyplom Zygmunta III z 25 maja 1595 (niedruk.). Obecnie liczy 134 dm., 749 mieszk. przewaznie Rusinów; z tych 371 męż., 378 kobiet. Rozległości 2809 morg n. a. Od Gorlic 12 kil., od Biecza 15 kil. a od Żmigroda niespełna 2 mile. Parafia greko-katolicka w miejscu. M. M.
Bednarki, niem. Bednarken, folw., pow ostródzki, niedaleko Rychnowa.
Bednarów, wieś, pow. stanisławowki, nad rzeczką Łukwą, która wypływa o 6 mil na południe od Bednarowa pod wsią Krzywice w powiecie bohorodczańskim. Przestrzeni obszar dworski posiada: gruntów ornych 127 morg, łąk i ogrodów 93 m., pastwisk 30 m., lasu