Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/111

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

nie górskie, niedostępne, zdala od bitego traktu. M. M.

Bartkowe, młyn wodny, do m. pow. Lublińca na Szląsku należący.

Bartkowice, wś i folw., pow. noworadomski, gm. Konony, par. Kłomnice, mk. 260, domów 32, ziemi włość. 126 morg., gorzelnia, kopalnia torfu, cegielnia. B. dobra, własność Rzewuskiego F., składają się z folwarków Bartkowice i Pacerzów wraz z osadą leśną tegoż nazwiska; ogólnej przestrzeni 1118 m., w tem ziemi ornej 520 morg.

Bartkówka, wś, pow. brzozowski, o 2 kil. od st. p. Dynów, w par. rz. kat. Dynów a gr. kat. Pawlikowa. Własność Ludwika Skrzyńskiego.

Bartlewo, 1). B. i Bartlewko, niem. Gross-Bartel i Klein Bartel, dobra i leśnictwo, pow. kościerski, st. p. Frankenfelde. 2). B., niem. także Bartlewo, wś, pow. ządzborski, niedaleko Ukty.

Bartlikowo, Bartlikshoefchen, dobra, pow. lecki, niedaleko Rynu, zwane też Owczarnią lub Bartlikowe borki.

Bartlin, wieś, powiat gdański, pod Pruszczem.

Bartlowa góra, niedaleko Czarny pod Krakowem. Na niej okopy zwane szwedzkiemi.

Bartlówki, niem. Bienertwiese, dobra szlach. pow. morąski, st. p. Alt-Christburg.

Bartłomiejowice, wś, pow. nowo-aleksandryjski, gub. lubelska, gm. Celejów, par. Wąwolnica.

Bartna góra, wieś, pow. suwalski, gm. Kuków, par. Filipów, odl. 2 m. od Suwałk, liczy 11 dm., 65 mk.

Bartna strona, niem. Beutnersdorf, wś, pow. szczycieński, pod Szczytnem.

Bartne, wś, pow. gorlicki, o 10 kil. od st. poczt. Małastów, 3354 morg rozl., w tem 1301 mórg górskich pastwisk, 132 dm., 819 mk., ludność mięszana polska i ruska, parafia łacińska w Żmigrodzie Nowym, ruska w miejscu; położenie w wysokich niedostępnych górach. M. M.

Bartniałąka, ob. Batniałąka.

Bartniczka, wś, pow. brodnicki, par. Grązawy, st. p.

Bartnik, niem. Bartnig, wś, pow. mielicki na Szląsku, nad Baryczą, niedaleko Sulmierzyc, w par. kat. Frejno.

Bartniki. Nazwa ta wskazuje, iż noszące je wsie były to pierwotnie osady leśne, założone przez mazurów trudniących się bartnictwem, jak Bartodzieje trudnili się wyrabianiem barci.

Bartniki, 1). dobra dawniej narodowe, stanowiące ekonomią t. n., położone, w pow. wyłkowyskim. Obecnie po oddzieleniu gruntów włościańskich i kilku folwarków, przeszły na donacyą hr. Nostitz. Gm. i par. t. n. Wś. B. posiada kościół parafialny murowany, urząd gminny, sąd gminny okręgu III; 32 dm. i 508 mieszk. W 1827 r. było 27 dm. i 302 mk.; odległe od Suwałk 49 w., poczta w Wyłkowyszkach o 16 w. Par. B. dekanatu wyłkowyskiego liczy 4156 wiernych. W skład gm. B. wchodzą: Anczławka Bartniki, Bojary, Budowanie, Chomicze, Dębówka, Dubiszki, Galeryszki, Gejsztoryszki, Grabówka, Karpiewo, Krzywobóle, Kunigliszki Bartnickie, K. Łankieliskie, Łomakin, Markowo, Morgi, Moleniszki, Nowinka, Olszyna, Oszkobole, Pielany, Pilekalnie, Podworyszki, Pogierniewo, Pogierniówek, Porowsie, Poszejmenie wś i folw., Potylcze, Rosś, Sausieniki, Skierniewo, Szankina, Szeszkina, Szuły, Szyłobole, Torfinica, Warty, Wembry, Wiktorzyn, Wiłkobole, Winksznupie, Władysławów i Wojdzboniszki. 2.) B., wś rządowa, pow. maryampolski, gm. i par. Pilwiszki. W 1827 r. liczyła 11 dom. i 120 mk. 3.) B., wś i folw., pow. augustowski, gm. Hołynka, par. Lipsk, o 3 w. na zach.-półn. od Hołynki. 4.) B., wś, nad rz. Morawką, pow. przasnyski, gm. Karwacz, par. Przasnysz, o 3 w. na połn.-wschód od Przasnysza, o 4 w. od Karwacza, po nad małem jeziorem. W 1827 r. liczyły 31 dom. i 223 mk., obecnie całe dobra mają 85 dm., 706 mk., 3140 morg. rozl. Dobra te, własność Wandy Potockiej, składają się z wsi B. i Dębiny, oraz folwarków: Święte miejsce, Polny młyn, Wygoda, Karbówka, Wandomin, Wyrąb bartnicki i Kuskowo. W dobrach B. jest szkoła początkowa, młyn wodny, cegielnia; prócz tego na folw. Święte Miejsce kościółek, w którym raz na rok odbywa się nabożeństwo odpustowe. 5.) B., wś, pow. łowicki, gm. i par. Bolimów. Młyn wodny zwany „Młynek Prochowy".

Bartniki, wś i dobra ziemskie w pow. nowogródzkim, gub. mińskiej, przy drodze ze Snowia do Horodyszcza wiodącej, w parafii połonockiej, dziedzictwo Ślizieniów; dobra te w glebie pszennej mają obszaru 4430 mor.

Bartochów, wś, pow. turecki, gm. Bartochów, par. Warta. W 1827 liczyła 278 mieszk. i 33 domy, należy do s. gm. okr. VI w Ustkowie, st. p. w Warcie, odległa od Turka wiorst 40, ludn. w gminie 3760.

Bartodzieje, 1.) wś rząd., pow. pułtuski, gm. i par. Obryte. Na gruntach tej wsi odkryto niegdyś wodę żelazistą, o której pisała „Gaz. Polska” w r. 1861, Nr. 153. 2.) B., wś i folw., pow. radomski, gm. Jedlińsk, par. Lisów. Wspominana u Długosza (I 333). W 1827 r. miała 16 dm., 103 mieszk. 3.) B., wś rządowa, nad rz. Radomką, pow. noworadomski, gm. i par. Radomsk. W 1827 r. liczyła 17 dm. i 124 mieszk. Dawna siedziba Duninów-Bartodziejskich. 4.) B., wś i folw., pow. piotrkowski, gm. Ręczno, par. Bęczkowice. W 1827 liczyła 195 mk., 20 dm. 5.) B., wś, pow. ko-