Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Egel

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom II

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Egel


[ 314 ]Egel, Egiel, niem. Jaegel, łot. Jugla, rzeka, prawy dopływ Dźwiny w Liflandyi. Dwie rz. są tego nazwiska: Mały i Duży Egiel, które odlewają jezioro Egiel. W dalszym biegu w połączeniu przyjmują z prawego brzegu jeziora: Małe Weise i Wielkie Weise, dalej gubią się w jeziorze Stint, które przy osadzie Mühlgraben wlewa się do Dźwiny. Jezioro Stint przyjmuje na południowych wybrzeżach strugę, płynącą od mka Bikern, a na północnych wybrzeżach rz. Langerbach, płynącą wzdłuż przystani ryskiej i mającej ujście do jeziora przy osadzie Magnushof; zaś jezioro Egiel przyjmuje na południowych wybrzeżach strugę, płynącą z okolic osady Desse. Żródła Wielkiego E. leżą w okolicy wsi Pikkigen w par. Sunzel; płynie on zrazu na połud.-zach. przez mko Nitawę, poniżej wsi Kujlan zwraca się na małe południe, przy wsi Junkie zwraca się na zach., obok mka Lemburg zwraca się na wielkie połud. a poniżej wsi Auring zwraca się na zach. i płynie w silnych zakrętach to ku półn., to ku południu, przez wś Kirke, mko Rodencojs, wpadając do przymorskiego jeziora Egiel dwoma ramionami. Z prawego brzegu przyjmuje powyżej Nitau jednę strużkę, w okolicy Krewink drugą, a przy wsi Swekke trzecią; dalej przyjmuje rz. Sudde, wypływającą z bagnisk i jeziorka w [ 315 ]okolicy osady Punlen; zrazu płynie na wielkie połud., przy wsi Kligenberg zwraca się na zach., a od wsi Kalnewen zwraca się na połud. płynąc dosyć kręto; ujście ma powyżej wsi Sigund. Wielki E. przyjmuje dalej 5 pomniejszych strug i rzekę Tumsie-uppe, która ma źródło niedaleko mka Allasz; płynie zrazu na połud., przy wsi Rusze zwraca się na zach. i po kilkumilowym równoległym biegu z Egiel wpada do niej poniżej wsi Nagelshof. Dalej przyjmuje Egiel rz. Krew-uppe; źródło jej wokolicy wsi Celme, zrazu płynie na zach., poniżej wsi Daniel zwraca się na połud. a przed samem ujściem zwraca się na połud.-zachód i ma ujście przy Bergshof. Z lewego brzegu przyjmuje Egiel poniżej wsi Tunke rz. Marienbach, mającą źródło przy wsi Roże. Dalej przyjmuje trzy nieznaczne strużki, z których jedna przy wsi Wittenhof. Następnie 3 strugi, z tych jednę przy wsi Bojer. Mały Egiel ma źródło w okolicy wsi Sede, w par. Sunzel, złożone z kilku strużek. Cały bieg jego jest kręty, kieruje się to ku południowi, to ku północy ale w ogóle płynie mniej więcej ku zachodowi, łukiem wydanym na połud. Oprócz mniej znacznych strug i potoków przyjmuje Egiel niedaleko ujścia swego z prawego brzegu, przy wsi Rüssel, ujście dosyć znacznego jeziora, z lewego zaś brzegu przyjmuje rz. Abse, mającą źródło niedaleko wsi Taurup; zrazu płynie na połud.-zach, poniżej wsi Abse zwraca się na półn.-zach. płynąc obok mka Süssegel, ujście przy mku Suncel. W. Pol.

Egel, jez. w Liflandyi, na granicy obwodu miasta Rygi i parafii Neuermühlen, do 3 w. długie, 1 w. szerokie. Por. Egel, rzeka.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false