Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/879

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Czuchowiec, wś, pow. radzymiński, gm. Radzymin, par. Kobyłka.

Czuchowo, ob. Czuchowa słoboda.

Czuchowo al. Cice, niem. Zützer, w pow. wałeckim, 1) wś włośc., obszaru 2818 m., domów mieszk. 32, kat. 38, ew. 467, szkoła w miejscu, par. Słopanowo. 2) wś ryc., obszaru 11,880 morg., domów mieszk. 24, kat. 12, ew. 107. W pobliżu młyn i smolarnia: Zützermühl i Zützer-Theerofen.

Czuchry, Czuhor, wś, nad rz. Uszycą, pow. uszycki, gm. Kosikowce, par. Sokulec, wraz z Hutą i przysiołkiem Weselica ma 238 dusz męz. włośc. i 54 jednodwor. Ziemi włościań. 344 dz., dworskiej 1114 dz. Należała do Boguszów, dziś Regulskiego. Położenie bardzo malownicze, cerkiew. R. 1868 Cz. miały 79 dm. Dr. M.

Czuczelice, wś i folw. dwor., nad jez. Miadzioł, pow. święciański, par. Komaje, 3 okr. adm., praw. 47, starowierców 12, kat. 9, żydów 8, domów 7 (1866 r.), od Święcian 52 w.

Czuczewicze, wielkie i małe, wś i folw., pow. mozyrski, odl. od Mozyrza mil 50, od Słucka 20, zarząd policyjny (stan) o mil 15. Grunt włośc. 1776 dzies. Folwark Cz. po Radziwiłłach jest własn. księcia Piotra Wittgensteina; grunta folwarczne orne 92 dz., łąk 104 dz., błot kośnych 7715 dz., lasu 10600 dz., zarośli 2200 dz., nieużytków 2000 dz. Ludność prawosławna, cerkiew, kościoła nie ma; w zamian dróg kloce drzewa powrzucane w błoto. Zatrudnienie ludności: hodowla bydła i pszczelnictwo, chociaż na znaczną skalę lecz najnieudolniej prowadzone, wyzyskiwane przez żydów karczmarzy. Ludność uboga i ciemna. H. R.

Czuczkowska, st. p., pow. totemski, gub. wołogodzka, niedaleko Kadnikowa i Totmy.

Czuczynka, wioska rządowa w pow. kijowskim, o 10 w. oddalona od Rzyszczowa, przy ujściu rz. Czuczynki do Dniepru. Mieszk. 525, z tych izrael. 3. Ziemi 1029 dzies., wyborny czarnoziem; stanowiła dawniej własność metropolitów kijowskich. Osada ta datuje od r. 1739, założona przez Piotra Woronicza podczasego owruckiego. R. 1793 było tu 41 chat a mieszkańców 275.

Czudczyn, ob. Czudzin.

Czudec (z Zaborowiem), mstko, pow. rzeszowski, 2653 morg. gruntu, wtem 1437 m. roli ornej a 799 m. lasu, 344 domów, 956 męż., 1122 kob., razem 1978 mk., paraf. dek. strzyżowskiego w miejscu, istniała już przed r. 1326 lecz czas erekcyi nie jest wiadomy, gdyż kalwińscy właściciele Cz. w XVI w. wszystkie dawne dokumenta kościelne zniszczyli. Dziedzic Józef Grabiński wybudował w r. 1713 kościół parafialny pod wezwaniem św. Trójcy z twardego materyału, który następnie przez Andrzeja Pruskiego, sufragana przemyskiego, poświęcony został. Na cmentarzu w kaplicy św. Marcina odprawia się także nabożeństwo. Istnieje fundusz ubogich założony przez Józefa Grabińskiego w r. 1722 celem udzielania przytułku i wsparcia ubogim parafianom; majątek zakładowy tego funduszu składa się z dwóch drewnianych domków, ogrodu i obligacyj na 3125 złr. Szkoła ludowa dwuklasowa, stacya pocztowa (przy trakcie z Rzeszowa do Krosna, o 19 kil. od Rzeszowa). Cz. leży w urodzajnych pagórkach. Na obszarze dworskim, który jest własnością Karoliny Wasilewskiej, znajduje się piękny pałac z wielkim angielskim ogrodem, gorzelnia i browar piwny; gospodarstwo należy do najbardziej wzorowych w pow. rzeszowskim.

Czudin, Czudyn, wś, pow. radomyski, nad rz. Teterowem, o 8 w. od Radomyśla. Mieszk. 420, z tych 150 katolików, reszta prawosławnych. Cerkiew parafialna. Założenie wioski przypisują wojewodzie Czudinowi, który w 1072 roku rządził Wyszogrodem. Ziemi 2704 dzies., drugorzędnej. Należy do Wierzbickich. Zarząd gminny w tejże wsi, policyjny w Radomyślu. Kl. Przed.

Czudin, ob. Czudyn.

Czudiul, ob. Czudyn.

Czudiul, lewy dopływ rzeczki Serecel, która do Małego Seretu uchodzi pod Petroutz.

Czudnica, wś, pow. ostrogski, na północ od Ostroga, na samej granicy pow. ostrogskiego i rówieńskiego, położenie poleskie, grunta obmywa rz. Horyń, gleba czarna i urodzajna, lud wiejski trudni się tylko rolnictwem. We wsi jest kaplica katol. parafii Międzyrzec Korecki. Z. Róż.

Czudnów, ob. Cudnów.

Czudowice, wś, pow. jarosławski, o 5.2 kil. od st. p. Pruchnik, par. rz. kat. Pruchnik, par. gr. kat. Pełnatycze.

Czudowo, pow. nowogrodzki, st. p. w pobliżu t. n. st. dr. żel. mikołajewskiej i nowogrodzkiej, o 111 w. od Petersburga, o 494 w. od Moskwy.

Czudy, wś szlach., pow. kowieński, okrąg polic. janowski, par. Skorule-Janów, o 6 w. od Janowa.

Czudy, rossyjska nazwa Estów, Estonów, Czuchońców (ob.), ludu rasy fińskiej.

Czudyłów, prawy dopływ Oporu, wypływający w obrębie gm. Skola w pow. stryjskim, w lesie Płajem zwanym. Płynie w kier. płn. zach. lesistymi parowami, popod wzgórza Czudyłów (670 m.) i Semkin Wierch, wznoszące się od płn. wsch. nad doliną tego potoku. Wpada do Oporu poniżej Skola. Długość biegu 4 kil. Br. G.

Czudyn, rum. Czudin, Czudiul, z Nową Hutą, wś, pow. storożyniecki na Bukowinie,