Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom II/Dorożów

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom II

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Dorożów


[ 125 ]Dorożów 1.) wyżny, średni i dolny, wieś, pow. samborski, leży nad rzeką Bystrzycą, o 6.2 kil. na płd. od Łąki i 7 kil. na wschód od Dublan; przez pola tej wsi przechodzi kolej żel. Naddniestrzańska z Dublan do Dobrowlan, od których D. jest o 3 kil. na płn. oddalony. Ludność: rzym. kat. 6, gr. kat. w Dorożowie dolnym 802, średnim 914, wyżnym 411, izr. 254, razem 2387. Przestrzeń pos. większej roli or. 21, łąk i ogr. 224, pastw. 1; pos. mn. roli or. 2301, łąk i ogr. 1416, pastw. 613 m. austr. Należy do rzym. kat. par. w Dublanach, gr. kat. par. ma w miejscu, należącą do dekanatu mokrzeńskiego; par. ta ma 3 cerkwie, główną w Dorożowie niżnym i dwie filialne w średnim i wyżnym. W Dorożowie niżnym niedaleko wsi na pagórku Dębina zwanym istniał niegdyś drewniany monaster oo. bazylianów, którego szczątki jeszcze dotychczas istnieją; w 1877 roku postawiono na tem miejscu kaplicę Wniebowstąpienia Chrystusa Pana. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu. Właśc. więk. pos. Leonard Rychlicki.

2.) D., czyli Dorohoszów, wielki i mały, wieś, pow. żółkiewski, oddalona o 4 kil. na płd. od miasteczka Kulikowa, a o 18 kil. na płd. wschód od Żółkwi. Dorożów wielki leży przy gościńcu rządowym, prowadzącym ze Lwowa do Żółkwi; D. mały o 1 kil. na wschód od wielkiego. Przestrzeń pos. więk.: roli or. 32, łąk i ogr. 8; pos. mn.: roli or. 926, łąk i ogr. 464, pastw. 76. Ludność: rzym. kat. 27, gr. kat. 811, izrael. 21, razem 859. Należy do rzym. kat. par. w Kulikowie, gr. kat. par. ma w miejscu, należącą do dekanatu kulikowskiego. Obiedwie te miejscowości, stanowiące jednę gminę katastralną lecz osobne gminy administracyjne, mają każda dla siebie zosobna szkołę filialną o 1 nauczycielu. W Dorożowie wielkim jest cerkiew murowana, około 1870 roku wystawiona w bizantyńskim stylu. Właściciel więk. pos. Antonina Kobylińska jako właścicielka dóbr Kulików. B. R.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false