Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Czortowiec

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Czortowiec


[ 875 ]Czortowiec, wieś, pow. horodeński, leży [ 876 ]nad potokiem Czortowiec. Przez tę wieś przechodzi gościniec prywatny, prowadzący z Obertyna do Horodenki. Od Horodenki oddaloną jest ta wieś na zachód o 2 mile, od Obertyna na wschód o milę, leży ona na Pokuciu, w doskonałej glebie, w bezleśnej okolicy. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 1818, łąk i ogrodów 246, pastwisk 36; posiadłość mniejsza: roli ornej 5625, łąk i ogrodów 308, pastwisk 353 m. Ludności rzym. kat. 300 należących do parafii rz. kat. w Obertynie; gr. kat. 3235, mających w Czortowcu samym parafią, do której należy filia Hawrylak z 447 gr. kat.; parafia ta gr. kat. należy do dek. żukowskiego; izraelitów 94: razem ludności 3629. Jest tu szkoła etatowa o 1 nauczycielu i kasa pożyczkowa z funduszem zakładowym 3019 złr. Według podania ludu Cz. łączy się przez jaskinię z Isakowem. Jaskinię tę odkrył p. Wład. Przybysławski, dziedzic Cz., i nazwał ją „Heleną.“ Wydrążona w obszernych pokładach wapiennych. B. R.

Czortowiec, potok, wypływa w obr. gm. Czortowca, w pow. horodeńskim, na połd. tej gminy, na łąkach moczarowatych, będących dnem dawnych stawów, a zwanych dzisiaj Werchny Staw, między wzgórzami bałaurskiemi, zwłaszcza Retą (306 m.) od wsch., a Trostyńcem (274 m.) i Bałahorą (329 m.) od zach. Płynie wązką dolinką na płn.; przepłynąwszy staw (236 m.), przerzyna wś Cz. przez sam środek; zwracając się na płn. zach., przechodzi w obr. gm. Harasymowa i wpada z pr. brz. do Chocimirki. Długość biegu 11 kil. Okolica, którą zrasza Czortowiec, jest wzgórzyztą i poprzerzynaną pasmem wzgórz, Bałaurami, także Bałahorami, poniekąd także Czartowemi górami, zwanych; między którymi widzimy małe dolinki, oraz osuszone dziś jeziorzyska i moczary, służące niegdyś za zbiorniki wód, spływających z tych wzgórz do obszernych koryt Dniestru i Prutu. Br. G.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false