Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Chorostków

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Chorostków


[ 632 ]Chorostków, 1.) mko, pow. husiatyński, nad rz. Tayną, na północny zachód od Husiatyna o 3 i pół mili, od Kopyczyniec na północ o 1 i pół mili. Leży w bardzo urodzajnej okolicy. W kluczu chorostkowskim, do którego liczne wsie okoliczne należą, znajduje się znaczna stadnina koni rasowych. Majątek ten został, za staraniem ojca teraźniejszej właścicicielki ś. p. Kajetana hr. Lewickiego, przemieniony na ordynacyą, która spadła na jedyną córkę rzeczonego hr. Lewickiego: Zofią z hrabiów Lewickich hr. Siemińską, której mąż Wilhelm hr. Siemiński przybrał z tego powodu drugie nazwisko tak że się teraz nazywa: Siemiński-Lewicki. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 2046, łąk i ogr. 136, pastw. 281, lasu 74; posiadłość mniejsza: roli ornej 4111, łąk i ogr. 367, pastw. 72, lasu 6 morg. Ludności rz. kat. 1500, gr. kat. 1890, izrael. 1511: razem 4901; obiedwie parafie ma w miejscu. Rzym. kat. ekspozytura została ustanowioną w Chorostkowie 1851, kapelania 1855 roku, do rzędu systemizowanych parafij została wyniesioną 1875 roku. Fundator: Kajetan hr. Lewicki i konkurencya paraf. Kościół wymurowany w 1859 roku, ładny, w czystym gotyckim stylu, poświęcony w 1872. Jednakże okazuje się z dekretu reformacyjnego, wydanego w 1748 roku przez arcybiskupa Mikołaja Wyżyckiego, że ta parafia już na początku XVII istniała w. Do tej parafii należą miejscowości: Chłopówka, Howiłów wielki, Howiłów mały, Karaszyńce, Kluwińce, Mszaniec, Peremiłów, Uwisła, Wierzchowce. W calej parafii jest 3715 dusz rz. kat. obrządku, a 2000 izraelitów. Parafia ta należy do dek. czortkowskiego. W obrębie parafii chorostkowskiej znajduje się 7 szkół ludowych, a na cmentarzu chorostkowskim kaplica publiczna, w której się czasami odprawia nabożeństwo. Grec. kat. parafia obejmuje także filią w Chłopówce z 582 duszami gr. kat. obrządku i należy do dekanatu husiatyńskiego. W Ch. jest szkoła etatowa 2-klasowa. Ozdobą tego miasteczka są: kościół powyżej wspomniany i wspaniały pałac z obszernym ogrodem. Włałciciel większej posiadłości: Zofia hr. Siemińska-Lewicka.

2.) Ch., z Kotelnią i Wygodą, wś, pow. rohatyński, leży nad rz. Lipą, przy kolei żelaznej lwowsko-czerniowieckiej o ćwierć mili na północ od Halicza, o pół mili na południe od Bołszowca, o 2 i ćwierć mili na południowy wschód od Bursztyna, a o 4 i ćwierć mili na połud. wschód od. Rohatyna. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 240, łąk i ogr. 97, pastw. 3; posiadłość mniejsza: roli ornej 316, łąk i ogr. 198, pastwisk 43 morg. Ludności rzym. kat. 400, gr. kat. 54, izrael. 6: razem 460. Należy do rz. kat. parafii w Bołszowcu, gr. kt. par. w Tustaniu. W tej wsi jest kasa pożyczkowa z funduszem zakładowym 157 złr. B. R.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false