Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Chmielówka
[ 592 ]Chmielówka, wś i folw., pow. suwalski, gm. Kukowo, par. Bakałarzew. Leży o 11 w. od Suwałk. R. 1827 r. było tu 64 dm., 330 mk., obecnie ma 51 dm., 494 mk. Br. Ch.
Chmielówka, 1.) wś w pow. sokólskim, gub. grodz., o 14 w. od Sokółki.
2.) Ch., wś. niewielka, w południowo-zachodniej stronie pow. mińskiego, nad rz. Świsłoczą, w górnym jej biegu, gminy zasławskiej, w 2-gim stanie policyjnym (rakowskim), w 4 okręgu sądowym (zasławskim), od Zasławia i stacyi zasławskiej na kolei libawo-romeńskiej o kilka wiorst odległe. Al. Jel.
3.) Ch., wś, pow. proskurowski, gm. i parafia Felsztyn, dusz męz. włośc. 374 i 54 jednowor., 642 dz. ziemi włośc., 850 dz. ziemi używalnej właściciela, podzielonej na 3 oddzielne folwarki. Należała do Grabianków, dziś Ludwika Modzelewskiego. Dr. M.
4.) Ch., wś, pow. lipowiecki, nad rz. Postawą, wpadającą do Sobu, o 19 w. od m. Piatyhor. Mieszk. 928, wyznania prawosł., cerkiew parafialna i szkółka. Ziemi wybornego czarnoziemu 1342 dzies. Należy do Jaworskich; zarząd gminny w Łukaszówce, policyjny w Monastyrzyskach. Kl. Przed.
Chmielówka, 1.) wieś, pow. trębowelski, leży przy gościńcu krajowym buczacko-strusowskim, założona śród strusowskich stepów, oddalona od Trembowli o 2 mile na połud. zach., tyleż od Strusowa w trochę więcej południowym kierunku, o 1 milę na wschód od Wiśniowczyka i o 1 milę na północny zachód od Mogielnicy. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 855, łąk i ogr. 224, past. 94; pos. mniej. roli orn. 1101, łąk i ogr. 65, pastw. 5 morg. Ludność rzym. kat. 46, gr. kat. 734, izrael. 14: razem 794. Należy do rzym. kat. parafii w Mogielnicy; gr. kat. paraf. ma w miejscu, do której należy wś Bieniawa z 331 duszami gr. kat. obrządku; ta parafia należy do dekanatu trembowelskiego. W tej wsi znajduje się szkoła etatowa i st. poczt. przy trakcie z Tarnopola do Jazłowca, o 43 kil. od Tarnopola.
2.) Ch., wieś, pow. bohorodczański, leży nad potokiem Chmielówką. Wioska ta, na podgórzu karpackiem położona, przypierająca z północno-zachodniej strony do lasów ciągnących się wzdłuż biegu potoków: Łukawa i Łukawica, dopływów Łomnicy, oddaloną jest 1¼ mili za zachód od Bohorodczan, a o 1 i pół mili na północ od Sołotwiny. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 12, łąk i ogr. 8, past. 4, lasu 258; pos. mn. roli orn. 446, łąk i ogr. 666, past. 92; lasu 550. Ludność gr. kat. 465, izrael. 12: razem 477. Należy do rzym. kat. paraf. w Sołotwinie, gr. kat. parafii w Głębokiem. Właściciel większej posiadłości: towarzystwo przemysłowe dla płodów leśnych w Wiedniu. B. R.
Chmielówka, potoczek, wytryska tuż powyżej wsi tej samej nazwy (pow. bohorodczański), z pod lasu Mokrą Sehłą (533 m.) zwanego, i przepływa wieś samym środkiem, a zabrawszy poniżej wsi z lew. brz. potok płynący z pod góry Bani (512 m.), wpada po 3 kil. [ 593 ]biegu do Chuśnika, dopływu Sadzawki. Br. G.
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]
This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home. Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.
| |