Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Chlewice

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Chlewice


[ 583 ]Chlewice, wś, nad rz. Nidą, przy jej źródłach, pow. włoszczowski, gm. Moskorzew, par. Chlewice. Leży przy szosie myszkowsko-jędrzejowskiej, w odległości wiorst 13 od Szczekocin, 54 od Kielc, 60 od Myszkowa, 35 od rz. Nidy, 42 od rz. Pilicy, oraz 22 w. od Jędrzejowa. Posiadają kościół par. drewniany, wystawiony w 1863 r. na miejscu dawnego. Parafia istniała tu już w XV w.; wtedy Ch. były dziedzictwem Odrowążów (Długosz I—18). Ogólne położenie dosyć niskie, w stronie południowo-wschodniej nieco wzgórzyste. Rozległość wynosi morgów 2573, z których na grunta dworskie przypada: gruntów ornych morgów 586, nieużytków morg. 45, lasów morg. 1350 (nabyte Ch. 1876 za rs. 50205); na grunta włościańskie (osad 75) gruntów ornych morg. 583, nieużytków morg. 9; łąki i past. tak dworskie, jak i włościańskie, rozrzucone małymi kawałkami po częściach niskich i mokrych w lasach. Grunta pokościelne 61 m. rozl. Ziemia urodzajna; pszenica i rzepak dobrze się udają. Grunta orne składają się z dwóch warstw, z których górna, rędziniasta, zawiera dużo części wapiennych; warstwa dolna iłowata, nieprzepuszczająca. Lasy przeważnie dębowe, obecnie bardzo zniszczone. Po nizinach i piaskach rośnie niskopienna sosna. W 1827 r. było tu 26 dm. i 279 mk., obecnie ludność Ch. wynosi glów 667 (mężczyzn 315, kobiet 352), domów 58, z których murowanych 5, drewnianych 53. Budowli dwor. drew. 27, mur. 15. Lud w ogóle dosyć zamożny, oprócz roli zajmuje się obróbką drzewa w lasach, oraz furmanieniem do kolei. Mężczyźni ubierają się w białe sukienne kapoty z czerwonemi dosyć misternemi wyszywaniami, oraz w czapki tak zwane magiery. Z zakładów przemysłowych znajdują się: młyn wodny na rzece Nidzie z produkcyą roczną rs. 960; młyn wodny „Średni“ na Nidzie z produkcyą roczną rubli 720; piła na Nidzie z produkcyą roczną rs. 162; smolarnia z produkcyą roczną rubli 360 i cegielnia wydająca dobrą cegłę. Par. Ch. dek. włoszczowskiego liczy dusz 883. Dr. B. i A. Pal.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false