Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Bystry

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Bystry


[ 508 ]Bystry, niem. Biestern, dobra i młyn, pow. lecki, niedaleko Lecu.

Bystry, 1.) potok górski, wypływa w Beskidzie lesistym z pod głównego grzbietu w lesie Wankowie, po zachodnio-północnej stronie góry Terpiaku (744 m.), w obr. gm. Osławicy w p. sanockim; w kierunku płynie półn.-wsch., bieg rwący, spad nagły, łożysko kamieniste; wpada do Osławicy naprzeciwko góry Krasnej (557 m.). Długość biegu pół mili.

2.) B., potok górski w Beskidzie lesistym, w obr. gm. Strubowisk w pow. liskim, źródła leśne pod samym grzbietem głównym; płynie w kierunku północno-wschodnim, potok zabiera z pr. brz. inny potoczek Terczat zwany; tworzy w średnim i dolnym biegu granicę między Strubowiskami a Smerekiem. Wpada do Wetliny, dopływn Solinki. Długość biegu ¾ mili.

3.) B., potok górski w Beskidzie lesistym, w obr. gm. Stuposian, prawy dopływ Wołosatki, wpadającej do Sanu w pow. liskim. Płynie na wschód przez lasy i poniżej Berezek, przysiołku Stuposian, wpada do Wołosatki. Długość biegu pół mili.

4.) B., potok, także Bystrzykiem zwany, wypływa w Beskidzie lesistym, z grupy skalistych gór beskidzkich, Ihrowcami zwanych, dochodzących w Wysokiej 1808 m., a mianowicie po południowej stronie Wierchu Pasiecznego (1485 m.), i płynie zrazu na południowy wschód, potem nieco na północ i znowu na wschód, opłukując północne stoki góry Tarniczki (1165 m.) i wpada z lewego brzegu do Bystrzycy Czarnej. Długość biegu 1 i pół mili. Należy do obr. gm. Porohów w pow. bohorodczańskim.

5.) B., potok górski w obr. gm. Kalnej, pow. doliński, w Beskidzie lesistym, wypływa w lesie między Jaworynami (1134 m.) a Przysłopem (1012 m.), płynie na południe lasem; wody rwące i leśne. Wpada z lew. brz. do Mizuńki, dopływu Świcy.

6.) B., potok w Beskidzie zachodnim w Żywiecczyźnie, nastaje w obr. gm. Ujsół, w północno wschodniej jej stronie, w lesie Złatną zwanym, na południowo-zachodnim stoku wierchu Marszałkowej (920 m.); płynie przez Złatną, przysiołek Ujsoła w kierunku południowo-zachodnim, przyjmując liczne potoki górskie, tak [ 509 ]z pr., jak z lew. brzegu, między nimi Baczmański, Gawłowski z pr. brz., a Stracenicę z lewego brzegu. Długość biegu 11 kil. Jest on jednym z potoków, z których Soła nastaje.

7.) B , potok w obr. gm. Zubsuchego, ob. Ratułowski potok. Br. G.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false