Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Breń

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
Tom I

Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski
Breń


[ 358 ]Breń, inaczej Bryń, 1.) B.-Konopka (z Podborzem), wieś, pow. dąbrowski, ma 1708 m. rozl., wtem 653 m. lasu, 60 dm., 407 mk., par. łac. w Oleśnie; leży w równinie, w glebie piaszczystej. Obszar dworski z pięknym pałacem i parkiem jest własnością powierniczą (fideikomis) Jana hr. Konopki.

2.) B. osuchowski, inaczej Schoenfeld, wieś, pow. mielecki, ma 1608 m. rozległości, wtem 1105 m. roli ornej, 132 dm., 719 mk., probostwo łaciń. w Czerminie, szkoła ludowa jednoklasowa; leży w równinie piaszczystej. M. M.

Breń, Bryń, 1.) strumień, wytryska na granicy gmin Trzciany i Kawęczyna w pow. mieleckim, na północnym brzegu lasu Wychylówką zwanego; płynie śród łąk w kierunku północnym, tworząc granicę między gminami Trzciana, Czerminem, Borową i Sadkową górą z jednej (wschodniej), a Kawęczynem, Brniem osuchowskim, Szafranowem, Łysakowem, Łysakówkiem i Glinami małymi z drugiej (zachodniej) strony. W obrębie gm. Glin małych przybiera z lewego brzegu strumyk Brenik zwany i ztąd ubiegłszy jeszcze śród łąk i piasków przeszło ćwierć mili, wpada do ramienia łączącego Wisłokę przy ujściu do Wisły z Wisłą na granicy gminy Ostrówka. Długość biegu tego strumyka czyni 17 kil. Źródła jego leżą na wysokości 172 m., ujście zaś na wysokości 164 m. npm.

2.) B., strumień, wypływa w obrębie gm. Lisiej góry w pow. tarnowskim, na łąkach pod wzgórzem Przymiarkiem, płynie na północ, przez pow. dąbrowski, przez gm. Brnik i Żelazówkę, tworząc między niemi granicę, następnie przez Bagienicę i Dąbrowę, Rudę, Swarzów, Podborze; tutaj zwraca się ku północnemu wschodowi na granicy gm. Woli Mędrzechowskiej, Dąbrówki i Smęgorzowa, zwraca się na wschód, płynie obszernemi nizinnemi łąkami przez Radwan, Zabrnie, następnie tworzy granicę między Dąbrowicą i Żałużem z jednej, a Żabniem i Wolą wadowską z drugiej strony; a przeszedłszy w obręb gminy Ziempniowa (w powiecie mieleckim) ku północy płynąc, wpada po niespełna 5-milowym biegu do Wisły z prawego brzegu. Wody jego polne i łączne. Znaczniejsze dopływy z prawego brzegu są: Szarwark, Smęgorzówka, Nieczajna, Radgoszcz, Partyński z Jamnicą; z lewego brzegu Żabnica. Br. G.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false