Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Frydrychówka
[ 420 ]Frydrychówka, wś, pow. starokonstantynowski, par. Wołoczyska. Miała niegdyś kaplicę katol. parafii Wołoczyska. R. 1867 miała 65 dom.
Frydrychówka, potok, wytryska w obr. gm. Inwałdu w pow. wadowickim, na północnym stoku wzgórza Wapiennicy (531 m.). Płynie w kier. półn. wschodnim przez Inwałd, po południowej stronie traktu andrychowskiego a opłukawszy północne stoki Tobcowej góry (377 m.) przerzyna go; tutaj zwraca się na płn. aż po połączenie się z potokiem Stawkami od praw. brz. (295 m. npm.). Odtąd płynie dolinką na póln. zachód. Wchodząc w obr. gminy Frydrychowic, od których ma swe miano, przybiera kilka silnych potoków z lew. brz. i krętem łożyskiem zmierza w kierunku północnym przez Frydrychowice, a w Przybradziu uchodzi z pr. brz. do Wieprzówki. Dolinę potoku, w której legła wś Frydrychowice, otaczają od zachodu wzgórza Studlików (369 m.), Mały dział (369 m.) i Kuckoń (328 m.), tworzące dział wodny między Frydr. a Wieprzówką. Od wschodu zaś, na granicy z Chocznią, wznosi się Choczeński dział (322 m.), a w półn. wsch. narożniku, na granicy z Radoczą, wznosi się wzgórze bezimienne do wys. 362 m. Długość biegu 13 kil. Br. G.
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]
This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home. Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.
| |