Jump to content

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Duliby

From Wikisource


[ 216 ]Duliby, wś, pow. ostrogski, na północo-zachód od Ostroga o 50 w. położona; przez wieś przechodzi kupiecka droga do mka. poleskiego Dąbrowicy a ztąd do Pińska. Na dwóch wzgórzach rozrzucona, ma cerkiew parafialną, z cudownym obrazem N. Maryi Panny i kaplicą katol. parafii Międzyrzec Korecki. Ta wieś od 200 lat zostaje w ręku Hulewiczów, rodziny licznie rozrodzonej na Wołyniu, szczególniej w pow. łuckim, ostrogskim, zwiahelskim, żytomierskim i owruckim. Na wyjeździe z Dulibku m. Hoszczy poza wsią przy drodze z prawej strony są wiejskie mogiłki; na tych mogiłkach stoi dotąd murowany grobowiec z daszkiem czerepicą krytym; sam grobowiec wszedł w ziemię, napisów nie widać. Naprzeciw tego grobowca stał murowany słup na 2 łokcie szeroki z piedestałem na 3 łokcie kwadr.; na słupie od południa była tablica kamienna, na której ślady liter lecz tak zatartych i popsutych, że nic nie można wyczytać. Dokumenta po przodkach teraźniejszego dziedzica Wincentego Hulewicza o znaczeniu tego pomnika nic nie wzmiankują; jest tylko tradycya, że grobowiec mieści zwłoki Hryhora i Denysa braci Hulewiczów, zwaśnionych o drobnostkę. W ustach ludu mieści się jeszcze inna tradycya że dwóch dziedziców spierało się o granicę i że w najściu jęden drugiego zabił. Samo nazwisko wsi przypomina niegdyś istniejący naród szczepu słowiańskiego Duleby, który to naród za świadectwem kroniki Nestora str. 11 przemieszkiwał nad. rz. Bugiem i bardzo był prześladowany przez Obrzynów albo Awarów; w póżniejszym czasie ustąpili na zachód (Lelewel w dziele o narodach sławiańskich str. 746). Wieś D. jako pamiątka po tym narodzie może pozostała, który ustąpił z ziemi przez siebie zasiedlonej; miejscowość ta była lasami pokryta, obecnie zaś od północy i zachodu niewielkie obszary lasu pozostały. Drzewa są jeszcze bardzo stare a szczególniej dęby, na niektórych liczone słoje dochodzą do 1080 i więcej. Ziemia od wschodu czarnoziem, ku południowi i zachod. koloru szarawego a na północ glinka, grunt jednakże pszenny urodzajny; od zach. są góry kamienia wapiennego, z którego wypalają wapno. Z. Róż.

Duliby, 1.) wieś, pow. bóbrecki, leży o 18 kil. na południe od Bóbrki, o 7 kil. na północny wschód od Chodorowa, o 8 kil. na zachód od Podkamienia, przy gośińcu prywatnym ze Strzelisk nowych do Knihynicz. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 466, łąk i ogr. 68, past. 6; pos. mn. 1308, łąk i ogrodów 179, past. 36 m. austr. Ludność rzym, kat. 8, gr. kat. 740, izraelitów 66; razem 814; dm. 129. Należy do rzym. kat. par. w Podkamieniu; gr. kat. parafią ma w miejscu należącą do dekanatu chodorowskiego. W tej wsi jest szkoła filialna o 1 nauczycielu i kasa pożyczkowa z funduszem zakładowym 115 złr. Właściciel posiadłości więk. Włodzimierz hr. Russocki.

2.) D., wieś, pow. stryjski, leżąca nad rz. Stryj, przy gościńcu rządowym idącym ze Stryja na Skole do Węgier, o 3·8 kil. na południowy zachód oddalona od miasta Stryja. Przestrzeń pos. więk. roli ornej 215, łąk i ogrodów 161, past. 35, lasu 52; pos. mn. roli ornej 612, łąk i ogrodów 63, past. 178, lasu 134 m. austr. Ludność gr. kat. 973, izrael. 33, razem 1006; dm. 152; gr. kat. parafią ma w miejscu, należącą do dekanatu stryjskiego, która razem z wsią Grabowiec liczy 1468 gr. kat. obrządku. W tej wsi szkoła etatowa o 1 nauczycielu. Właściciel więk. posiadłości: gmina miasta Stryja.

3.) D., wieś, pow. buczacki, leży nad rz. Strypą, od której ją tylko las oddziela, oddalona od Buczacza o 14 kil. na południe, od Jazłowca o 3 kil. na półn. zach., w bogatej podolskiej okolicy, gleba dobra, klimat łagodny, lasu pod dostatkiem. Przestrzeń pos. więk. roli or. 468, łąk i ogr. 30, past. 12, lasu. 702; pos. mn. roli [ 217 ]ornej 1148, łąk i ogr. 75, past. 4 mor. austr. Ludność rzym. kat. 830, gr. kat. 3, izrael. 84; razem 917; dm. 158. Należy do obudwu parafij w Jazłowcu. Właściciel więk. posiadł: Wolański Franciszek. B. R.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1930. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1954 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1930 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1930 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false