Pasakas un stāsti/Autora priekšvārds

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
Pasakas un stāsti
by Gothards Frīdrihs Stenders
tiem Latviešiem par izlustēšanu un gudru mācību; otrais papildinātais izdevums (1789)
Mihļee Latweeſchi

Nu jau 23 gaddi, ka ſchi Paſakku un Stahſtu grahmata, kas us prahta zillaſchanu no man bij ſarakſtita, un pulkā rakſtōs eeſpeeſta bija teem Latweeſcheem rohkā tikke. Es preezahjohs, ka ta paſcha jums tik patihkama bijuſi, ka jau wiſſ pulks ispirkts irr, un jauna mekleſchana pehz wiņņas zehluſees. Ka jums ta atkal rohkā nahktu, Steffenhagena Kungs Jelgawā, zeeniga Leelkunga grahmatu ſpeedejs, usņehmehs, ſcho grahmatu no jauna rakſtōs eeſpeeſt un pulkā isdoht. Juhſu tautu mihļodams es ſcho grahmatu no jaunu pahrlukojis, un wehl 24 jaunus un it jaukas paſakas un ſtahſtus peelizzis eſmu, ka jumſ ſchi grahmata jo mihļa buhtu.

Ko es tobrihd grahmatas preekſchā bij rakſtījis, prohti, ka ſcho grahmatu walkaht buhs, to es taggad atkal jums no jauna rakſtu. Sche irr tas padohmſ: Jumſ ne buhs dohmaht, ka tahs Paſakkas ſchinni grahmatā tapat bes ſiņņas un tikkai par laika kawēſchanu, kā tahs wezzas babbu paſakkas, isdohmatas irr. Muhſu paſakkas ir zitahdas. Tahs irr tikkai lihdſibas, kā juhs tahs gudras mahzibas ar luſtes ſawā galwā warretut paturreht. Juhs jo tahdi mulki ne buhſeet, dohmadami, ka teeſcham lapſa kuhmiņa un wiņņaſ ſnohts, tas wilkſ, jeb ſchaggata mauka un puhze raggana, jeb zits zwehrs, lohps un putns teeſcham tā darrījuſchi un runnajuſchi, kā ſcheit ſtahw rakſtihts. Kad kas to tizzetu, tad to prahtu ļaudis isſmeetu un tam usſauktu: Antiņ kur ſtabbulite! Tahs irr tikkai kā kahdas preekſchmahletas bildes, labbas mahzibas dehļ tā isdohmatas. Mahziba, ko jauns zilweks, kā kahdā bildē redſ, lehtak prahtā ſpeeſchahs un ſirdī lihp, ne kā kaſ deſmit reiſ ar wahrdeem ſazzīta tohp. Tihri wahrdi zaur weenu auſi ee-eet, zaur ohtru iseet. Ne brihnijees, ka behrnam tas tā gruhti nahk, to paturreht, ko tu wiņņam mahzi. Ne zeetas galwas waina, bet behrnam luſtes truhkſt. Tu pats ne labpraht dſirdi, kas tew ne patihk. Tapat behrnam reebj, to klauſiht, kas wiņņu walditu. Jo katrs behrns gribb labbak ſawā waļļā dſihwoht. Bet kad tu wiņņam ko preekſch azzim rahdi, kas jauks usſkattiſchanai irr, tad drihſ azzis plehſch, jeb kad tu kahdu ſmeeklu ſtahſti, tad tas ahtri auſis greeſch. Tabapehz gudri ļaudis paſakkas isdohmajuſchi, behrnus un nejehgus pieelabbinaht, mekledami, ar katru paſakku teem labbu gudru mahzibu ſirdī ſpeeſt. Kad tu nu tahs paſakkas laſſidams, jeb behrneem ſtahſtidams, us tahm mahzibahm ne ſkattiees, un tahs peemirſiſi minneht, tad tahs paſakkas welti buhs, un tik daudſ geldēehs, kā ſmuks bet aklſ ſirgs. Jo paſakka bes labbas mahzibas irr kā mahleta bilde, kur tu gan jaukas pehrwes redſi, bet ne paſihſti, ko ta bilde eeſihme. Lai paſakkas paſakkas paleek, zeeni tikkai tahs mahzibas, kā zelta wadditajas us labbu gudribu.

Tapat arridſan tee Stahſti ſchinni grahmatā wairak gudras mahzibas dahļ, ne kā ſtahſtiſchanaſ pehz, ſarakſtiti. Stahſti bes labbahm mahzībahm irr kā ſkunſtiga ſnikkera besdwehſeles, kas gan leekahs kā zilweki, bet kam dwaſchas naw. Kad tu nu tohs ſtahſts laſſi, jeb zitteem preekſchlaſſi, jeb pats ſtahſti, tad ne paleez pee tihras apluſtſchanas ſtahwis, bet ņemm tahs mahzibas labbi wehrā, tad tu jo deenas jo gudraks tapſi, un taws prahts ar Deewa paligu audſin augs.

Grahmatas gallā tu arridſan useeſi us 10 leekahm Tizzibahm, ko Latweeſchi mehdſ zeeniht. Apdohma jel ar prahtu kā ess tahs isſtahſtijis eſmu, tad tu, ja tu ne tihſcham gribbi aklſ buht, un ja tu neeſi apzeetinajees negudrs un ahran prahta palikt, gan tik lab, kā ar rohkahm warreſi grahbt, ka tahdas leekas tizzibas neeki irraid. Atmett jel ſchahdas blehņas. Ne apkaune wairak tawu zilwezibu. Jo Deews tew ne par besprahtigu lohpu raddijis, bet zilweku kahrtā zehliſ.

Lai ſchehligs debbeſu Tehws dohd, ka ſchi grahmata pee prahta zillaſchanas palihdſetu. Walkajiet to weſſeli un laimigi, un wehlejeet manneem ſirmeem matteem wiſſu labbu, tā, kā es juhs mihļodams un juhſu labbumu mekledams, ſcho grahmatu ar daudſ darboſchanas ſarakſtijis eſmu.