Partikulu rakstīšana šķirti vai kopā

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
please do not remove empty parameters (see the template documentation).
Partikulu rakstīšana šķirti vai kopā
by [[Author:{{{author}}}|{{{author}}}]]

Tas vai partikulas, piemēram, jel un apstākļa vārdi, piemēram, kaut kas rakstāmas atsevišķi vai kopā ir pamats zināmai neviennozīmībai.

Rakstāmas šķirti[edit]

Mnemonika, "ja kauj vai sit - tad jābēg" palīdz atcerēties, ka kaut un it dažādos savienojumos ir jāraksta atsevišķi. Kaut ir jāizmanto ar apstākļa vārdu viss nevis partikulu vis, tādējādi - viss kaut kas.

Svarīgs likums, ko atcerēties ir, ka apstākļa vārdi, kas rakstāmi kopā, to skaitā - citudien, pirmoreiz, vienreiz, ikreiz, ikbrīd, ikdien - ir rakstāmi šķirti, ja tajos izmantotais lietvārds nav zaudējis galotni - tādējādi - ikreiz pretstatā ik reizi.[1]

Jel[edit]

Partikulas jel lietošana nav tik viennozīmīga, piemēram, nozīmē jelkad tā ir rakstāma kopā, bet nozīmē kaut jel kas atsevišķi.

Diez[edit]

Partikulas diez, diezin, nez, nezin tāpat kā kaut un it rakstāmas atsevišķi.[2]

Tam[edit]

Partikulas pie tam, bez tam rakstāmas atsevišķi.

Rakstāmas kopā[edit]

Kā pieminēts augstāk, apstākļa vārdi, kuros izmantotie lietvārdi ir zaudējuši galotni ir rakstāmi kopā - citudien, pirmoreiz, vienreiz, ikreiz, ikbrīd, ikdien, taču jāšķir, ja lietvārds nav zaudējis galotni, piemēram ik reizi.

Jeb, ne un pat[edit]

Apstākļa vārdi saaug vienā vārdā ar partikulām jeb, ne un pat - jebkad, jebkur, nekā (nekā to nespēju saprast), nekur, patlaban, turpat, tāpat, tepat, tikpat.[1]

Atsauces[edit]

  1. 1.0 1.1 Apstakla vardu pareizrakstiba
  2. Partikulu pareizrakstiba