Partikulu rakstīšana šķirti vai kopā
Tas vai partikulas, piemēram, jel un apstākļa vārdi, piemēram, kaut kas rakstāmas atsevišķi vai kopā ir pamats zināmai neviennozīmībai.
Rakstāmas šķirti
[edit]Mnemonika, "ja kauj vai sit - tad jābēg" palīdz atcerēties, ka kaut un it dažādos savienojumos ir jāraksta atsevišķi. Kaut ir jāizmanto ar apstākļa vārdu viss nevis partikulu vis, tādējādi - viss kaut kas.
Svarīgs likums, ko atcerēties ir, ka apstākļa vārdi, kas rakstāmi kopā, to skaitā - citudien, pirmoreiz, vienreiz, ikreiz, ikbrīd, ikdien - ir rakstāmi šķirti, ja tajos izmantotais lietvārds nav zaudējis galotni - tādējādi - ikreiz pretstatā ik reizi.[1]
Jel
[edit]Partikulas jel lietošana nav tik viennozīmīga, piemēram, nozīmē jelkad tā ir rakstāma kopā, bet nozīmē kaut jel kas atsevišķi.
Diez
[edit]Partikulas diez, diezin, nez, nezin tāpat kā kaut un it rakstāmas atsevišķi.[2]
Tam
[edit]Partikulas pie tam, bez tam rakstāmas atsevišķi.
Rakstāmas kopā
[edit]Kā pieminēts augstāk, apstākļa vārdi, kuros izmantotie lietvārdi ir zaudējuši galotni ir rakstāmi kopā - citudien, pirmoreiz, vienreiz, ikreiz, ikbrīd, ikdien, taču jāšķir, ja lietvārds nav zaudējis galotni, piemēram ik reizi.
Jeb, ne un pat
[edit]Apstākļa vārdi saaug vienā vārdā ar partikulām jeb, ne un pat - jebkad, jebkur, nekā (nekā to nespēju saprast), nekur, patlaban, turpat, tāpat, tepat, tikpat.[1]