rzowo) Aleksandrowi a drugą połowę starodawnych Fejman wraz z samem fundum objął Józef S. Aleksander Szadurski już w r. 1867 sprzedał swój piękny folwark Kazimierzowo starowiercowi Sieńkowowi, Józef zaś dotąd pozostaje dziedzicem bardzo już uszczuplonych Fejman. W Fejmanach za czasów Korffów, a mianowicie do roku 1715, istniał tylko kościół protestancki, który później, za dziedzictwa Bergów, przy erygowaniu tu osobnej parafii na rzymsko-katolicki przerobiono. W r. 1751 ówcześni dziedzice Fejman—Bergowie—wraz z miejscowym proboszczem ks. Kazimierzem Koźmińskim, wspólnem staraniem wznoszą na innem już miejscu teraźniejszy kościół parafialny drewniany o dwóch wieżach, pod wezw. św. Jana Chrzciciela, następnie w roku 1760 przez sufragana inflanckiego Kazimierza Dowgiałłę uroczyście konsekrowany. Odtąd Fejmany stają się głównem ogniskiem oświaty w tej części katolickiej Łotwy. Szambelan Felicyan Ryk nadaje parafialnemu kościołowi nowo-założony znaczny folwark Szambelaniszki (250 dusz męzkich liczący) wraz z obowiązkiem utrzymywania przy kościele aż sześciu księży, którzyby bezustannie lud miejscowy w łotewskiem narzeczu oświecali. Folwark ten wszelako w kilkadziesiąt lat później do skarbu zabrano i odtąd zaledwie dwóch księży w Fejmanach utrzymywano. Obecnie zaś, od lat przeszło 20, jeden już tylko kapłan tę obszerną obsługiwać musi parafią, a szkoła ludowa łotewska przy probostwie niegdyś istniejąca od tyluż lat zniesiona i pamięć gorliwego krzewiciela oświaty pomiędzy Łotyszami, księdza Kirkiłły, niemal zatarta. Do probostwa fejmańskiego, po zabraniu do skarbu Szambelaniszek, należy już tylko obszar ziemny 100 dz. ziemi uprawnej zajmujący. Tamże istnieje dotąd pamiątka prac misyjnych gorliwego niegdyś duchowieństwa, słup z muru wzniesiony z krzyżem żelaznym, przypominającym jubileusz w r. 1825 uroczyście obchodzony, w czasie którego tysiące wiernych pod gołem niebem kazań jubileuszowych słuchało. Parafia fejmańska w r. 1881 liczyła 3014 parafian. Zarząd gminy w Sułojonach, zarząd policyjny w Rozentowie. G. M.
Fekeszowce, węg. Fakezhaza, wś w hr. użhorodzkiem (Węg.), gleba urodzajna, 267 mieszk.
Fekete, wyraz madjarski, znaczy „czarny“.
Feketehegy (węg.), ob. Schwarzenberg, Czarna góra, Berzowica.
Fekete-Kut (węg.), ob. Szambron.
Fekete-Lehota (węg.), ob. Czarna Lehota.
Fekete-Mezö (węg.), ob. Czernopolje.
Fekete-Patak (węg.), ob. Czarne i Kobearów.
Fekete-tò (węg.), ob. Czarny staw.
Fekete-Vag (węg.), ob. Czarny Wag.
Felcin, 1.) wś włośc., pow. sierpecki, gm. i par. Bieżuń, zajmuje grun. 668 morg., liczy 160 mk., 27 dm., we wsi wiatrak. 2.) F., kol., pow. chełmski, gm. Rejowiec. Posiada gruntów 193 morg. Ludność niemiecka, wyznania ewangelickiego, należy do par. w Lublinie.
Felcyn, os., pow. łomżyński, gm. i par. Piątnica, w odległości 2 i pół w. od Łomży. Jest to osada straży celnej, leżąca przy wsi Piątnicy i wystawiona na miejscu dawnej karczmy rządowej. Znajduje się tu kordon i szkoła zarządu celnego; 5 dm., 4 morgi. Lud. Krz.
Feldchen (niem.), Alt-Mühlbach, os., pow. kwidzyński, st. p. Gardeja,
Feldhof, folw. w Inflantach polskich, pow. dyneburskim, par. nidermujskiej. Stanowił niegdyś attynencyą sąsiedniego majątku Pelecza; w pierwszej połowie bież. stulecia sprzedany przez Szadurskich niejakiemu Gajewskiemu; następnie został własnością Kowalewskich, od których przez ożenienie przeszedł do terażniejszych właścicieli Osendowskich. Obszar ziemny F. wynosi dziś 620 dzies. G. M.
Feldhof (niem.), po łot. Laukumujża, dobra w Kurlandyi: 1) pow. i par. Goldynga; 2) pow. tukumski, par. Neuenburg; 3) pow. zelburski, par. Ueberlauz.
Feldmühle (niem.), ob. Jastrzęb górny, pow. rybnicki.
Feldmühle (niem.), lub Wilhelmsmühle, os. pow. wałecki, st. p. Frydląd March.
Feldschaeferei (niem.), ob. Góra, pow. pszczyński.
Feldscherowe (niem.), ob. Kwast lub Kwastowskie, pow. lubliniecki.
Feldvorwerk (niem.), folw., pow. kościański, 1 dm., 22 mk., należy do gm. Starebojanowo (Altboyen).
Feleczyn, potok górski, wypływa ze źródeł leśnych między Halą (1061 m.) a górą Nadkamieniem (1083 m.), w obr. gm. Roztoki małej w pow. sądeckim. Płynie w kierunku północno-wschodnim leśnemi parowami, tworząc wzdłuż całej swej rozciągłości granicę gmin Roztoki małej, Składzistego i Maciejowej od zachodu a Łabowca i Łabowa od wcohodu. Uchodzi z lew. brz. do Kamienicy. Długość biegu 7 kil. Br. G.
Feled, ob. Feledyńce.
Feledyńce, węg. Feled, wieś w hr. gömörskiem (Węg.), kościół paraf. katol., żyzna gleba, chów bydła, stacya węg. kol. północnej (z Fülek do Miszkowca), telegraf. i poczt., 814 mk. H. M.
Felgelow (niem.), ob. Wielgłowo.
Felgenau (niem.), ob. Wielgłowy albo Wilgnowy.
Felicienthal (niem.), ob. Felizienthal.