Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/801

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

wata na pokładzie iłu i żwiru. Narzecze rusińskie. A. Br.

Czeremszanka, wś nad rz. Wyżówką, pow. kowelski, gm. Siedliszcze, majątek Waleryi Daniszewskiej, 251 dz. obszaru. Włościanie, 33 dm., 189 mk., mają 449 dz. Gleba piaszczysta na pokładzie iłowym, narzecze rusińskie. A. Br.

Czeremszyce, wś włośc. nad jez. Narocz, mk. 322 w 22 domach (1866 r.), od Święcian 69 w.

Czeremszyszki, wś włośc. nad rz. Wilią, mk. 36, dm. 4; od Wilna 18 w., pow. wileński, 1 okr. adm.

Czerenczani, węg. Cserencseny, wieś w hr. gömörskiem (Węg.), kościół par. ewang., urodzajna gleba, lasy, 348 mk. H. M.

Czerenków, ob. Czerlenków.

Czerepaszyńce, wielka wś, pow. winnicki, do 2,000 mk., z gorzelnią czyniącą do 50,000 rs. obrotu. Ziemi włosc. 1,958 dz. Należało do Chołoniewskich, dziś Michaliny Zdziechowskiej. Ziemi ornej właścicielki 2,628 dz., lasu 476, nieużytków 54 dz. Kaplica katolicka par. Janów.

Czerepin, 1.) wś, pow. taraszczański, nad rz. Mołochą, o 8 w. od m. Tytijowa, o 60 w. od Taraszczy. Mieszk. 1,965 wyzn. prawosł. Cerkiew paraf. i szkółka; od r. 1855 cukrownia, wyrabiająca rocznie 60,400 pud. mączki cukrowej. Ziemi 3,898 dz. wybornego czarnoziemu, lecz cokolwiek górzystej. Należy do. ks. Sanguszki. Zarząd gminny w tejże wsi, policyjny w mieście Tytijowie. 2.) Cz., wieś, powiat czerkaski, nad małą rzeczką wpadającą do Rosi, o 10 wiorst od m. Korsunia; mk. 1,020 wyzn. prawosł. Cerkiew parafialna i szkółka. Ziemi 2,443 dz., mającej dużo lasu. Należy do międzyrzeckiego majątku Parczewskiego. Zarząd gminny w m. Mlijowie, policyjny w Międzyrzycu. Kl. Przed.

Czerepin, wś, pow. lwowski, par. rz. katol. Dawidów, o 3.7 kil. od Dawidowa, ma parafią gr.-kat. dek. szczerzeckiego (444 wiernych), z filią w Dawidowie. Dominium jest własnością klasztoru dominikańskiego we Lwowie.

Czerepinka, strumień, wytryskujący na gruntach gm. Dawidowa, w pow. bobreckim, w płd. jej stronie, z płc.-zach. stoków głównego działu wodnego europejskiego, ciągnącego się tutaj od Lwowa z pod Winnik, od Czartowskiej skały (418 m.) ku płd.-wsch. po nad Siechów, Dawidów, do Hryniowa. Na płc. od wsi Czerepina wzbija się po nad źródłami Czerepinki wzgórze Proborz (353 m.). Cz. płynie w kierunku płd.-wsch. przez Czerepin, mokrawemi łąkami, i w Starem Siele, powyżej leśniczówki, łączy się od wschodu z p. Dawidówką. Połączony ten potok, przyjąwszy w Budkowie od zach. potok Tołczówkę, tworzy Krywulę, prawy dopływ Boberki. Długość Czerepinki 5 kil. Br. G.

Czerepito, wieś, pow. połocki, należy do Hłasków; 2,421 dz. rozl.

Czerepkowce, Czerepkoutz (z Berestiem), wś, pow. serecki na Bukowinie, nad Seretem, ma dwa kościoły par.: gr.-kat. i grecki nieunicki. St. dr. żel. lwowsko-czerniowiecko-suczawskiej, między Hliboką a Rudą, o 307 kil. ode Lwowa; zowie się Cz.-Sereth. F. S.

Czerepów, dobra, pow. lepelski, dziedzictwo Reuttów h. Gozdawa.

Czerepowa, wś, pow. płoskirowski, gmina i par. Czarny-Ostrów, 230 dusz męz., 609 dz. ziemi włośc. Należała do Janczewskich, dziś Chylińskich. Ziemi dworskiej wraz z Jachimowcami i Boczulińcami 1,391 dz. R. 1868 miała 83 dm. Dr. M.

Czerepowce, wś, pow. płoskirowski, gm. Czarny Ostrów, 244 dusz męz. włośc. i 16 jednodworców, 712 dz. ziemi włośc. Należy do Przeździeckich. Dr. M.

Czerepowiec, m. powiatowe w gub. nowogrodzkiej, 3,540 mk., 574,5 w. od Petersburga, a 508 od miasta gubernialnego odległe. Bank, st. poczt. i przystań statków parowych.

Czerepówka, wś, pow. płoskirowski, par. Mikołajów. R. 1868 było tu 97 dm.

Czerepy, wś, pow. dzisieński, par. Dzisna, dawne dziedzictwo ks. Świętopełk-Mirskich; ma kaplicę ich fundacyi, dawniej kościół filialny.

Czeresin, Czereszyn, wś w płc.-wsch. stronie powiatu ihumeńskiego, w miejscowości leśnej i błotnistej, gdzie się poczyna ra. Olsa (ob.), niedaleko folw. Jagódki; należy do gm. pohoskiej, do 3 okręgu polic. (berezyńskiego), do 1 okręgu sądowego. Niegdyś należał Cz. do dóbr berezyńskich. Al. Jel.

Czereskie albo Treckie jez. w pow. dzisieńskim, blizko wsi Czeressy, 5 w. długości, pół w. szerokości.

Czeress, Czeressa, mko i obszerne dobra lenne, pow. dzisieński, w 3 okr. adm., o 33 w. od Dzisny, o 276 w. od Wilna. Mko ma 25 mk. Dobra Cz., niegdyś ks. Radziwiłłom nadane, od nich przeszły do hr. Maryi z Radziwiłłów Michałowej Tyszkiewiczowej; dziś własność dzieci Adolfa Jałowieckiego i żony jego ś. p. Jadwigi z Tyszkiewiczów. Jest tu cerkiew św. Mikołaja, fundacyi Radziwiłłów, i zarząd gminny. Gm. Cz., pow. dziśnieński, liczy 386 dm., 4,245 włośc. ob. płci. Gmina składa się z jednego okręgu wiejskiego i liczy 61 wsi. Okrąg wiejski Cz. w gm. Cz. liczy w swym obrębie wsie: Ptyckie, Litowiszki, Zacharnie, Siłowo, Bosinę, Worońki, Suszki, Jakubowszczyzna, Paciejenki, Kowalewszczyzna Wielka, Kozły, Suchoworje, Mniuchy, Popkowa-Łąka, Greczkie, Tatary, Rabieszno, Mal-