czynają. Wszakże po 44 leciech (r. 1821) piękna ta majętność prawem kupna przechodzi do Benisławskich, którzy już w r. 1825 z legacyjnego zapisu Römerów wznoszą tu nowy kościół murowany, w ciągu następnych lat kilkudziesięciu kilkakrotnie z wielkiem staraniem prerabiany, a w połowie wieku bieżącego ozdabiają i rozszerzają znacznie tę swoją ulubioną siedzibę. W r. 1879 Teofil Benisławski majętnością Bykowem i jego folwarkami wyposażył swą córkę księżnę Helenę Radziwiłłową. Dobra Byków mają dostatek lasu i łąk, ziemię gliniastą urodzajną, odznaczającą się tem, że na niej nigdzie nie daje się znaleść kamieni. Te na użytek budowlany w zimie z dóbr sąsiednich bywają tu zwożone. Lud tutejszy czysto łotewski i katolicki. Parafia bykowska należy do dekanatu rzeżycko-nadłubańskiego i liczy 2009 wiernych. Zarząd gminny w samym Bykowie, zarząd policyjny w Rzeżycy. Drogi komunikacyjne i handlowe prowadzą z Birż inflanckich przez Byków i Drycany do m. i stacyi kolei Rzeżycy, a przez Byków i Rykowo do miasteczek Wielony i Warklany w tymże powiecie położonych. Do granic Bykowa przytyka spławna Wiskuła, ustalająca wodną komunikacyą z Rygą. G. M.
Byków, wieś, pow. wieliski, dobra rodziny Bykowskich.
Byków, 1.) wieś, pow. przemyski, leży o 1 i pół mili na południowy wschód od Przemyśla, o 1 milę na północ od Hussakowa, o pół mili na południe od Szehyni, o ¾ mili na południe od stacyi kolei żelaznej Medyki. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 134, łąk i ogrodów 116, pastwisk 10, lasu 233; posiadłość mniejsza: roli ornej 748, łąk i ogr. 229, pastwisk 117, lasu 1 morg. Ludności rz. kat. 6, gr. kat. 554, izraelitów 52: razem 612. Należy do rz. kat. parafii w Hussakowie; gr. kat. parafią ma w miejscu, do której należy wieś Pleszewice z 283 duszami gr. kat. obrządku. Parafia ta należy do dekanatu mościckiego. 2.) B., wś, pow. samborski, o 6 kil. od Łąki. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 3, łąk i ogrodów 1; posiadłość mniejsza: roli ornej 1069, łąk i ogrodów 305, pastwisk 346 m. Ludności rz. kat. 4, gr. kat. 465, izraelitów 27: razem 496. Należy do rzym. kat. parafii w Dublanach; grec. kat. parafią ma w miejscu, do której należą wsie: Ortynice i Glinna z Toszowem; w Glinnie jest kaplica postawiona kosztem Daniła Hryńków, wieśniaka z Glinny. Byków posiada szkołę filialną. B. R.
Byków, ob. Krnow.
Bykowa, niewielka wś, pow. skwirski, o 9 wiorst odległa od m. Chodorkowa, położona śród hrabskiego lasu. Mieszkańców 218 prawosławnych i 17 katolików. Należą do par. Jezior. Ziemi 834 dzies. należy do wielu właścicieli. Zarząd gminny we wsi Sobolówce, policyjny w m. Pawołoczy. Kl. Przed.
Bykowa, rzeka, dopływ Jury z prawej strony.
Bykowce, wieś, pow. sanocki, o 6 kil. od Sanoka, w par. rzym. kat. Sanok, gr. katol. Olchowce.
Bykowizna, wś, pow. nowo-miński, gm. Glinianka, par. Mińsk.
Bykowiec, młyn, pow. brzeziński, gmina i par. Bratoszewice.
Bykowina, niem. Bikowine, wś i folw., pow. bytomski, par. Kochlowice, z hutą cynkową Thurzo, niedaleko Huty Królewskiej.
Bykowiec, ob. Byk.
Bykowlany, ob. Żwingie.
Bykownia, karczma, pow. odolanowski, ob. Pogrzybów.
Bykowo, wś, pow. dorohobuski, gub. smoleńska, st. p.
Bykowska wola, wś, pow. piotrkowski, gm. Szydłów, parafia Srocko.
Bykul, ob. Byk.
Byleco, wś w pow. jańsborskim w Prusiech Wschodnich.
Bylewo, wś i folw., pow. koniński, gm. Gosławice, par. Licheń. R. 1827 r. było tu 40 dm. i 140 mk. Obecnie ma rozl. morg. 174, lud. 215. Obfite pokłady torfu, okolica lesista. Od Konina odl. 20 w.
Bylice, 1.) wś, pow. ciechanowski, gm. Zalesie, par. Krasne. Leży przy dr. żel. nadwiśl., o 4 w. od Gąsocina ku Nasielskowi, na gran. gub. płoc. i łomżyńskiej. 2.) B., wś, pow. pułtuski, gm. Gołębie, par. Klukowo. R. 1827 r. było tu 8 dm. i 60 mk. 3.) B. i Byliczki, dwie wsie, pow. kolski, gm. Czołowo, par. Borysławice. Na lewo ode drogi z Koła do Kłodawy. W 1827 r. B. miały 23 dm. i 313 mk., Byliczki zaś 10 dm. i 70 mk. Br. Ch.
Bylice, Bilice, wś, pow. samborski, leży nad potokiem Błożewką, który prawie na polach tej wsi ma swe źródła; okolica od południa bagnista, od północy leśna; wieś ta oddaloną jest od Sambora o 2 i pół mili na północny zachód, o 2 mile na północny wschód od Starejsoli, o 1 i pół mili na wschód od Nowegomiasta. Przest. pos. więk. roli orn. 611, łąk i ogr. 300, past. 21, lasu 667; pos. mniej. roli orn. 680, łąk i ogr. 265, past. 27 morg. Ludność rz. kat. 13, gr. kat. 1027, izrael. 149: razem 1189. Należy do rzym. kat. par. w Czyżkach; gr. kat. par. ma w miejscu, dekanatu starosolskiego, dusz 1538. W Bylicach znajduje się szkoła filialna. Właściciel większej posiadłości, Ludwik Skrzyński. B. R.
Bylińsk, folw., pow. wiłkomierski, par. uciańska, Łojbów własność.