roku 1599, w którym to czasie dobra te należały do rotmistrza Adama Chotkowskiego (patrz rewizyą dóbr infl. z r. 1599). W końcu zeszłego stulecia wś ta nabytą została przez Tadeusza Weyssenhofa, który już w r. 1806 sprzedaje ją Andrzejowi Szachnie, ten zaś 20 grudnia r. 1808 prawem wieczysto-sprzedażnem ustępuje ją Dominikowi Kibortowi. W r. 1813 Franciszek Kazimierz Kibort wzniósł tu z kamienia nowy paraf. kościół pod wezw. Przemienienia Pańskiego, na miejscu zgorzałego drewnianego. Mają w nim miejsce festa: na Wniebowstąpienie Pańskie, na św. Jana Chrzciciela, na św. Annę, na Przem. Pańskie i na Imię Maryi, a z niemi zawsze połączony jarmark, ściągający włościan i z innych okolic. Kościół brodajski ma kaplice filialne w Rogajszach i Sprykutowie.
Brodau, ob. Brodowo.
Brodawka, potok, wytryska na granicy gm. Wysokiej i Marcyporęby w pow. wadowickim; płynie zrazu na zachód wądołem leśnym między górą Moczurtą (440 m.) a Trawną górą (421 m.), poczem wyszedłszy z lasu zwraca się ku północy, tworząc granicę między Lgotą a Marcyporębą, wreszcie przybiera kierunek północnowschodni, płynie północną granicą Marcyporęby od Tłuczania górnego i dolnego, następnie między Brzeźnicą i Dworami nowymi a przeciąwszy gościniec skawińsko-zatorski uchodzi w obr. gm. Chrząstowic do Wisły z praw. brzegu. Długość biegu 11 kil. Br. G.
Brodda, Brodden, Broddi, ob. Brody.
Brodeckie, 1.) wś, pow. berdyczowski, nad rz. Hnyłopiatą, o 15 w. odległa od Berdyczowa, a o 4 w. od Machnówki. Mieszk. 824 prawosławnych, 86 katolików i 24 izr.: razem 934. Cerkiew parafialna po-unicka, zbudowana w r. 1764 (Wizyty berdyczowskiego dziekanatu za rok 1782). Ziemi pierwszorzędnego czarnoziemu 2762 dz. Należy do Podhorskiego. Zarząd gminny i policyjny w Machnówce. Kl. Przed. 2.) B., wś, pow. zwinigródzki, o 10 w. od miasteczka Kalnibłot, dawniej starostwo, przy ujściu ruczaju Werbowca do Tykicza-gniłego; na przeciwległej stronie ruczaju leży wieś Hulaj-pole (Berebiesy). Mieszk. prawosł. 950, katol. 30. Ziemi 1130 dzies. Kościół parafialny katolicki w Zwinigródce. Zarząd polic. w Kalnibłotach, gminny w Polczysku. Dawniej tu była osada znacznej liczby byłej szlachty. Dr. T. Hr.
Brodek, wś, pow. pińczowski, gm. Wawrowice, par. Wiślica.
Brodek, ob. Bojarka.
Bródek, Bródki, niem. Brodke, pustkowie, pow. wejrowski, par. strzepska, st. p. Smażyno. Por. Łebno.
Brodek, wś i dobra, pow. rybnicki, par. kat. Boguszowice, kopalnie torfu.
Brodek, ob. Burlanka.
Brodek, 1.) strumień, wypływa w obrębie gm. Domamorycza w pow. tarnopolskim, na łąkach, na południe wzgórza Kłaczycha (377 m.); zrazu płynie na południe, poczem zwraca się łąkami na południowy wschód przez Domamorycz, Zabójki, gdzie z prawego brzegu przyjmuje potoczek płynący z pod wzgórza Kasperka (380 m.), przez Poczapińce; tu zasila się z prawego brzegu wodą potoku bezimiennego, nastającego w Chodaczkowie; następnie przez Draganówkę, popod Wielki Las Ostrowski (367 m.) i w obr. gm. Bucniowa wpada do Seretu z pr. brz. Długość biegu 19 kil. W górnym biegu zowią go Rudą. 2.) B., potok górski, wytryska z kilku źródlisk w obr. gm. Poraża, w pow. Lisko, w lesie jodłowym; płynie w kierunku północno-wschodnim i północnym przez Zahutyń i zabrawszy liczne wody, a zwłaszcza spływające z pod góry Zahutynia (509 m.), wpada z lewego brzegu do Sanu. Długość biegu 6 kil. 3.) B., mała struga w obr. wsi Białej w pow. przemyślańskim. Wypływa z pod Grzędowej góry (392 m.) w zachodniej stronie tej gminy. Łączy się z bezimiennym potokiem z prawego brzegu w tejże wsi. Oba razem tworzą potok Białą.
Broden, ob. Brody.
Brodina, rzeka, prawy dopływ Suczawy.
Brodkammer, ob. Nadzieja.
Brodke, Brodtke, ob. Bródek.
Brodki, 1.) wś, pow. siedlecki, gm. i par. Wodynie. Liczy obecnie 17 dm., 115 mk. i 400 morg obszaru. 2.) B., wś, pow. zamojski, gm. i par. Krasnobród. 3.) B., wś, pow. kolski, gm. Drzewce, par. Umień. Br. Ch.
Brodki, wieś, pow. hajsyński, liczy dusz męz. 416, ziemi włośc. 858 dz. Należy do hr. Aleksandry Potockiej; ob. Bubnówka. Dr. M.
Brodki, 1.) (z przysiołkiem Adwokacie), wś, pow. lwowski, o 7 kil. od st. p. Dornfeld, w par. rz. kat. Rakowiec, z parafią gr. kat i szkołą filialną w miejscu. 2.) B., przysiołek Rokitna. 3.) B., Brudki, przysiołek Pustkowa.
Bródki, 1.) folw., pow. bukowski, ob. Brody. 2.) B., wieś, pow. bukowski; 27 dm., 208 mk.; 9 ew., 199 kat., 93 analf., st. poczt. Duszniki o 5 kil.; stacya kol. żelaznej Buk o 16 kilom. M. St.
Bródki, ob. Bródek i Łebno.
Brodki, potok, ob. Brusionka.
Brodła, wś, pow. chrzanowski, o 5 kil. od Alwerni, ma 1633 m. rozl., w tem 497 m. lasu, 192 dm., 1266 mk., par. w Porębie. Szkoła ludowa jednoklasowa; leży w pagórkach, w glebie żytniej. Obszar dworski należy do majoratu krzeszowickiego.
Brodne, folw., pow. gostyński, gm. i par,