Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/136

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

w. od Wiłkomierza, o 5 w. od Pobojska. Rozl. wraz z folw. Naceliszki 4000 morgów; gleba żytnia; ziemi ornej dworskiej 600 m., lasu 700 m., duże łąki nad Świętą; młyn wodny. Od 1779 własność Grużewskich. 2.) D., dobra, pow. wilkomierski, par. siesicka, majętność Teofila Kozłowskiego; gruntu włók 6 i pół; niegdyś stanowić musiały jednę całość z Siesikami ks. lit. Dowmonta, od niegoż nazwane. 3.) D., folw., pow. wiłkomierski, par. siesicka; własność Rajmunda Kamieńskiego; gruntu włók 13 i pół.

Downarówka, rzeka, płynie w pow. lidzkim, w par. Nowydwór.

Downarowo, dobra, pow. szawelski, par. Janiszki, okr. adm. 3, przy granicy kurlandzkiej, przezwane po niem. (!) Donnerhof, od pocz. 19 wieku własność kurlandzkich baronów Franków. J. Godl.

Downarszczyzna, niewielka wś w płn. stronie pow. mińskiego, nieopodal rz. Wołk, wpadającej do Suły, przy drodze z Borowicz do Tatarszczyzny, w 3 okr. polic., dobra gleba i łąki. Al. Jel.

Downary 1.) zaśc. ze szlacheckiemi osadami, w płd. stronie pow. mińskiego, nieopodal miasteczka Rubieszewicz, w 3 stanie polic. (kojdanowskim), w 5 okr. sądowym, w 3 wojskowym (kojdanowskim). Część tych zaśc. należy do ks. Wittgensteina prawem spadku po Radziwiłłach, część od roku 1856 do Dopkiewicza; gleba miernie urodzajna, jednak dzierżawcy płacą arendy do stu rs. za włókę. 2.) D., przedmieście Goniądzą, gub. grodzieńska, pow. białostocki, nad Goldą, wpadającą do Biebrzy. Przywileje jego potwierdzali Zygmunt III w 1593 r., Władysław IV w 1595, Jan Kazimierz w 1601, Jan III w 1667, August II w 1702, August III w 1755, Stanisław August w 1765. Mk. 200 (1860).

Downary 1) wś, pow. łecki, st. p. Prostki. 2.) D., wś w pow. oleckim.

Downaryszki, okolica szlachecka, nad rz. Wilią, poniżej Bystrzycy, pow. wileński, 4 okr. adm., mk. kat. 52, w 8 domach (1866); od Wilna 42 w.

Downoryszki, folw., pow. wiłkomierski, par. Towjany, Jagiełłowiczów własność, gruntu włók 9.

Dowojniszki, zaśc. pryw. nad jez. Wady, pow. trocki, 2 okr. adm., o 21 w. od Zyżmor, 12 mk. (1866).

Dowołgowicze, wś, pow. kowieński, par. kormiałowska, wprzódy okolica szlachecka, później skupiona częściami przez kupca Gotkiewicza, który spłaciwszy wszystkie schedy w jedno wystawił dwór murowany i zaprowadził gospodarkę postępową; sprowadziwszy niemieckich robotników, założył cegielnię intratną dla blizkości Kowna, oraz wystawił przy szose dwie austerye.

Dowrupie, ob. Szeczuwa.

Dowrzyszcze, zaśc. pryw., nad rz. Rzeszą, pow. wileński, od Wilna w. 10, mk. kat. 25 w 3 domach (1866).

Dowsieły, wś włośc., pow. wileński, 3 okr. adm., w 3 domach 22 mk. kat. (1866).

Dowsin, Dowsis, jez., w dobrach Kroże, przez które rz. Krożęta płynie, właściwie daje początek rz. Krożencie, przyjmuje Kalnicę.

Dowsiniszki, dwór, pow. rossieński, par. Kroże.

Dowsiny, okolica i dwór, pow. rossieński, par. Andrzejów.

Dowsk, mko, gub. mohilewska, pow. rohaczewski, w punkcie przecięcia się traktów z Mohilewa do Homla i z Czerykowa do st. dr. żel. landw.-rom. Żłobin; st. pocztowa.

Dowskurdy, wś, pow. rossieński, parafia Kroże.

Dowspuda, folw., pow. augustowski, gm. Dowspuda, par. Janówka; odl. od Suwałk 15 w., od Augustowa 20 w.; liczy 6 dm., 64 mk. Leży w pobliżu os. Raczki. W 1823 r. Ludwik Pac b. generał wojsk polskich, wzniósł w D. wspaniałą rezydencyą (manoir) na wzór angielskich zamków, w stylu ostrołukowym. Prześliczny był to gmach, zdobny w dzieła rzeźby, freski, galeryą obrazów i t. p. Dziś w ruinie opustoszały. Pac, jako angloman zagorzały, sprowadzał ludzi z Anglii, gospodarstwo na wzór angielski urządzał i nadawał folwarkom miana: Hawelok, Nowa Szkocya. W 1817 r. Pac założył tu bielarnię płótna na sposób angielski. Upadła przecie dla braku materyału do bielenia. (Opis i widok D. podał Tyg. Illustr. z 1865 r. Nr. 276, tudzież Pamiatnaja kniżka suwal. gub. za 1872 r.). Gmina D., pow. augustowski, par. Janówka, liczy lud. 7796, rozległości 25476 m., s. gm. okr. I i st. poczt. w Augustowie o 20 w. W gminie znajduje się browar 1, fabryk świec 2, garbarni 2, młynów 2. W skład gm. wchodzą: Adamowo-bieda, Chodorki, Chomątowo, Dąb, Dowspuda, Grabowo wieś i folw, Iwanówka, Janówka-kordon, J.-poparafialna, J.-prywatna, J.-rządowa, Jankielówka, Jaśki, Jewy, Korytki wieś i kol., Lipówka, Mazurki, M.-nowe, Michaliszki, Mikołajewsk, Moczydły, Newyork, Nowosiele, Nowy-Dworek, Okół, Ostrówek, Otnogi, Planta, Podlipówka, Podmoczydły, Podtopiłówka, Podwitówka, Posielanie, Prawda, Pruska-mała, P.-wielka, Raczki, Rogówek, Rutki-nowe, Rutki-stare, Sołdacka-Słoboda, Suchochodorki, Szkocya, Ślepsk, Topiłówka, Ucinki, Witówka, W.-kolonia, W.-kordon, Wronowo wś i kol., Wysokie, Zajaśki, Zalesie i Załkie. Dobra ziemskie D. z miasteczkiem Raczki, niegdyś w skład ich wchodzącem, w gub. suwal-