Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/912

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

morg. 678, ludn. 515, szk. lud., kaplica katol. par. Racimów. F. S.

Datyniany, wś rządowa, nad rz. Mieżą, pow. święciański, 2 okr. adm., mk. kat. 25, dm. 2 (1866).

Datzen (niem.), dwie wsie w pow. gąbińskim.

Datzkehmen (niem), dwie wsie, jedna w pow. gąbińskim, druga w stołupiańskim.

Dau..., por. Dow...

Daubakiszki, Dowbakiszki, cztery folwarki, pow. szawelski, par. kurtowiańska. Dawniej liczyły się do pow. berżańskiego. Jeden z tych folwarczków, należący do Ignacego Dąbrowskiego, nazywa się Siuciliszkami a należące do pp. Prekierów, Janczewskich, Dowiattów, Daubakiszkami. Leżą one 1 i pół mili od Kurtowian a od drogi prowadzącej z Szawel przez Zanułajcie i Gosztyny do Gilwicz o pół mili.

Daube, ob. Pregla.

Daubienki, wś włośc., pow. lidzki, 4 okr. adm., o 56 w. od Lidy, 10 dm., 103 mk. (1866). O pół wiorsty od wsi folwark, który tegoż roku należał do Olszewskiego i miał 11 mk.

Daubiszki, Dowbiszki, fol., pow. szawelski, na połączeniu dróg z Okmian i Popielan do Wiekszni. Od st. k. żel. lipawsko–romeńskiej o milę, nad brzegiem rzeczki Dobikini, niedaleko ujścia jej do Wenty, w pięknem i miłem położeniu, w par. wiekszniańskiej; folwark ten należał dawniej do majętności Tryszek (ob.), w r. 1811 dekretem exdywizorskim został wydzielony Puttkamerom, którzy go sprzedali adwokatowi Frydemu z Mitawy. Obecnie należy do sukcesorów Frydego. Wś D. ma 235 dzies. na 64 m. rozl.

Daubiszki, niem. Daubischken, wś, pow. darkiański, st. p. Abeliszki.

Daubitz (niem.), ob. Dębice i Dubc.

Dauby, zaśc., pow. trocki.

Daugawa, łotewskie nazwisko Dźwiny.

Daugelischken (niem.), ob. Daugieliszki.

Dauczyszki, ob. Dawczyszki.

Daugi, w języku urzędowym Dawgi, mko, pow. trocki, na płn. brzegu jeziora t. n., pod 54° 22′ szer. i 42° dług. wschod., odległe o 56 w. od Trok, o 80 w. od Wilna, o 22 w. na zach. od st. kol. żel. petersb.–warsz. Olkieniki, a o 12 w. na płn. zach. od st. poczt. Hanuszyszki, w 4 okr. polic., w obr. aleksandrowskiej gm. włość.; należy do 10 sądu pokoju 1 (wileńskiego) okręgu; posiada murowany par. kościół katol., założony jeszcze na schyłku XIV w. przez w. ks. lit. Witolda pod wezwaniem Opieki N. M. P., wymurowany na nowo w 1862 z tytułem Opatrzności Boskiej staraniem proboszcza ks. Mateusza Piotrowskiego ze składek. Parafia kat. D. klasy 3, dek. mereckiego posiada w swym obr. 4 kaplice: na cmentarzu w Daugach, w Kamieniu, w Bobryszkach, w Bychowczyszkach, liczy 6207 wiernych, oprócz 4558 należących do filii tejże par. Orany. Do r. 1864 należała tu także już skasowana filia Przełaje. D., dawna osada litewska, w której w. ks. litewscy mieli swój dwór i myśliwstwo; 24 maja 1380 r. w lasach otaczających tę mieścinę Jagiełło zawarł potajemny traktat ze starszyzną zakonu krzyżackiego, w. komandorem Elnerem i w. szpitalnikiem Ulrychem Ficke, przeciw stryjowi swemu Kiejstutowi, gdzie dla zamaskowania istotnego celu zjazdu urządził łowy i zaprosił na nie Witolda i jego synowca a wnuka Kiejstutowego Iwana syna Potirga. Po unii D. stały się starostwem opłacającem w XVIII w. kwarty 2368 złp. W połowie XVI w. trzymała to starostwo królowa Bona, nadająca dziesięcinę dla kościoła i fundująca przy nim szpital. R. 1712 liczyło starostwo D. 327 dymów hybernianych. Było we władaniu Brzostowskich. Miasteczko ma 833 mk. i jest własnością rządu, który ziemię oddał włościanom na wykup. Obszar rządowy wraz z 5 folw., 29 wsiami i 1 zaśc. zajmował 1850 r. 17924 dzies. rozl. W czerwcu 1639 r. król Władysł. IV i król. Marya Ludwika byli tu ugaszczani przez starostę Albrechta St. Radziwiłła. J. W.

Daugi albo Daugie, jez. w pow. trockim, niedaleko mka t. n., 3 i pół w. dł., 2 w. sz., do 30 saż. głębokie, jedno z głębszych w Europie. Według Strielbickiego ma 10 w. kw. rozl. Por. Mereczanka.

Daugiele, Dawgiele, Dowgiele, 1.) miasteczko w pow. nowoaleksandrowskim, gub. kowieńskiej, prywatne, o 30 w. od m. pow., ma 269 mk. Kościół katol. św. Ducha, z drzewa wzniesiony 1766 przez ks. Radziwiłła, filialny dusiacki. St. poczt. na trakcie bitym z Kowna do Nowoaleksandrowska, między Ucianami a Deguciami, o 15 w. od Deguć. W pobliżu wieś uwłaszczona, do majątku Staczkuniszek, niegdyś do Czyżów a potem do Durnowo należąca. 2.) D., wieś, pow. rossieński, par. Retów.

Daugieliszki 1.) folw., pow, maryampolski, gm. Aleksota, par. Godlewo. Liczą one 5 dm., 30 mk.; odl. od Maryampola 50 w. 2.) D., wieś, pow. władysławowski, gm. Zyple, par. Syntowty. Odl. od Maryampola 21 w., liczą 8 dm. i 84 mk. 3.) D., Dawgieliszki, ob. Dowgieliszki. Br. Ch.

Daugieliszki, Dawgieliszki, Dowgieliszki, mko w pow. święciańskim, nad jez. Wirksztys, leży pod 55° 21′ szer. geogr. i 43° 59′ dł. wschod., o 24 w. na płn. od Swięcian, przy gościńcu łączącym miasto to z Widzami, o 98 w. od Wilna, w 2 urzędzie policyjnym, posiada 370 mk., zarząd gm. włośc., szkółkę wiejską i drew. kośc. par. katol., założony 1526 przez Gasztołda, odnowiony w 1812 r. przez Izabellę hr. Platerową. Par. kat. D. kl. 4 dek. święciańskiego