Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/819

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

nie widać; brzegi piaszczyste, zasypane kamykami. Por. Czarnakowizna. R. W.

Czernianka, także Czornienka zwany, potok w obr. gm. Potoku Czarnego, w pow. nadwórniańskim. Wypływa w płd.-wsch. stronie wsi, na granicy tegoż pow. z pow. kołomyjskim, z pod góry Ostapiuk (584 m.); płynie na płc.-zach. między domostwami Potoku Czarnego i po 5 kil. biegu uchodzi do Osławy czarnej z pr. brzegu. Dolina tego potoku, w której rozsiadła się wieś Potok Czarny, zwartą jest pasmami wzgórz, od płd. Krywulą (644 m.), a od płc. Czerniańskim wierchem (635 m.). Br. G.

Czerniaty, Czernięty, wś i dwór, pow. święciański, okr. adm. 4-ty. W r. 1700 majętność ta. stanowiła całość z Komajami i była własnością Katarzyny z Rudominów ks. Ogińskiej, starościny uświackiej. W r. 1716 nabył ją Sulistrowski Krzysztof, chorąży oszmiański; obecnie należy do Machcewiczów. Ma 62 mk. kat., 9 praw., dm. 6.; do Święcian w. 67.

Czerniatyn, 1.) wś, pow. lityński, ma dusz męz. 294, ziemi włośc. 628 dz. Do majątku tego należą wsie: Tokarówka i Mańkowce; razem ziemi ornej obyw. 4,017 i pół dz.; gorzelnia. Należała do Witoslawskich, dziś Lwowej. Jest tu piękny gotycki pałac i oranżerya; niegdyś cukrownia, dziś nieczynna. Położenie piękne. 2.) Cz., duża wś, pow. lityński, dusz męz. 311. Ziemi włośc. 621 dz., ziemi dwor. 509 dz. Należała do Chołoniewskich, dziś Kiełkiewiczów 248 dz. i Domaniewskiego 261 dz. 3.) Cz., wś, pow. starokonstantynowski, była własnością ks. Sanguszków. Osada dawna, wspomina o niej lustracya zamków wołyńskich z r. 1545, mówiąc, że ma „stan nowy.“ W połowie bież. stulecia Cz. słynął z dobrego piwa. Lud dość zamożny, gospodarstwo rolne prowadzone dobrze. 4.) Cz. wielki, wś, pow. berdyczowski, nad rz. Desną, o 7 w. od m. Samhorodka. Mk. 503 prawosł., 138 kat., 8 żydów, razem 649. Cerkiew par.; ziemi 1,390 dz. wybornego czarnoziemu; należy do Piotrowskiego. Zarząd gminny w Samhorodku i tamże zarząd policyjny. 5.) Cz. mały, wś, pow. berdyczowski, nad rz. Desną, o 1 w. od Cz. wielkiego. Mk. 663 praw., 20 katolików, razem 683. Cerkiew parafialna, szkółka. Ziemi 2,468 dz. Należy do Dąbrowskiego. Zarząd gminny i policyjny w Samhorodku. Dr. M., M. D. i Kl. Przed.

Czerniatyn, wś, pow. horodeński, leży o ¾ mili na pld.-zach. od Horodenki, przy gościńcu rządowym idącym z Kołomyi do Horodenki; ziemia doskonała. Przestrzeń: posiadł. dwor. roli or. 739, łąk i ogr. 8, past. 208; pos. mn. roli or. 3,305, łąk i ogr. 251, past. 94 mórg austr. Ludność: rz.-kat. 14, gr.-kat. 2,260, izrael. 177, razem 2,451. Należy do rz.-kat. par. w Horodence; gr.-kat. par. ma w miejscu, należącą do dekanatu horodeńskiego. Wieś ta ma szkołę etatową o 1 nauczycielu. Właściciel większej posiadłości Kalikst książę Poniński. B. R.

Czerniatyn, strumień, wypływa na gr. gm. Chomczyna i Wierzbowiec w pow. kosowskim, na obszernych błoniach, po wsch. str. wzgórza Malkowej (444 m.). Płynie na wsch., tworząc granicę tych gmin; poczem przechodzi w obr. gminy Rożnowa, między wzgórzami Łupinką (379 m.) i Czerniatynem (382 m.) i wpada do potoku Mielnicy, dopływu Rybnicy. Długość biegu 6 kil. Br. G.

Czerniau (niem.), ob. Czerniewo.

Czerniawa, wś, pow. mościski, leży nad rz. Wisznią, północną stroną dotyka bagnistych brzegów tej rzeczki, trzema innemi stronami leży w urodzajnej glebie; oddaloną jest od Mościsk o 1 milę na płc.-zach. Przestrzeń: posiadł. więk. roli or. 109, łąk i ogr. 157, pastwisk 64, lasu 302; pos. mn. roli ornej 1,325, łąk i ogr. 747, past. 639, lasu 1 morga austr. Ludność: rz.-kat. 1, gr.-kat. 1,209, izrael. 37, razem 1,247; należy do rz.-kat. par. w Mościskach; gr.-kat. par. ma w miejscu, należącą do dek. mościskiego. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu. Właściciel więk. posiadłości Aleksander hr. Cetner. B. R.

Czerniawa, rzeka, powstaje w obr. gminy Korszowa w pow. kołomyjskim, z dwóch strug, jednej opływającej Korszów od płd. str., a drugiej od zach., spływającej z lesistego wzgórza Hwożda. W ten sposób powstały potok płynie ku płc. śród łąk. Przeszedłszy na łąki Michałkowa, zwraca się na wsch., tworzy zrazu granicę gmin Michałkowa i Korszowa, a przyjąwszy silny potok od Korszowa płynący, Warahoj zwany, przepływa obszerne stawisko. Poczem, zabrawszy od pr. brz. potok Żukociński, zwraca się na płc.-wschód, tworząc odtąd na przestrzeni 5 kil. granicę pow. tłumackiego i kołomyjskiego, a dosiągłszy punktu najbardziej na płc. wysuniętego w Waleszczynie, przysiołku Puźników, a 295 npm. wzniesionego, zwraca się na płd., potem na wschód, opływając od zach. i płd. Zuków. Następnie przepływa zachodnią część Obertyna, zwracając się na płd., i w kierunku przeważnie płd. mija gminy: Jakóbówkę, Hańczarów i Drużków, Rosochacz i Pruchniszcze, gdzie przyjmuje potok Gruszkę, następnie gminy Winogród, Czechowę, Ostapkowce, Gwoździec, Chomiakówkę, Kułaczkowce, Balińce, gdzie z pr. brz. przyjmuje potoczek Kniaź; następnie Tryfanówkę, Buczaczki, Kilichów, Lubkowce, Wołczkowce, gdzie, przyjąwszy potok Łukacz z lew. brz., uchodzi do Prutu. Długość biegu 60 kil. Br. G.

Czerniawczyce, Czernawczyce, Czarnawczyce, mko, pow. brzeski, gub. grodzieńska, o 200. w