Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/632

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

strug, wypływających z lesistych wzgórz Chorosną (407 m.) zwanych, w obr. gm. Siedlisk, w pow. nadworniańskim w Galicyi. Płynie w kierunku płn. zach. przez Siedliska, Mołodyłów, gdzie z lewego brzegu zabiera potok Wibcze, następnie przez Hołosków, gdzie z tegoż samego brzegu przyjmuje Bobrówkę, a w końcu, połączywszy się z potokiem Kozelowem, uchodzi do Holiszanki z lewego brzegu. Długość biegu 9 kil. Lewy dopływ Chorosny, Bobrówka, wytryska z płn. stoków lesistych Chorosny w obrębię gminy Siedlisk w pow. nadwórniańskim. Płynie na płn. równolegle do Chorosny i w Mołodyłowie po 7 kil. biegu łączy się z Chorosną. Br. G.

Chorosna, Chworosna, Forosna, pasmo wzgórz, przedlużenie Karpat lesistych, między Woroną a Prutem.

Chorostek, wś, pow. ostrogski, na wschód od m. pow. Ostroga o 27 wiorst. Od stacyi kolei żelaznej brzesko-kijowskiej o 15 w., nad rzeką Chotyczyn zwaną, z której uformowany staw niewielki. Należała niegdyś do ogromnych dóbr ks. Ostrogskich, później do Jabłonowskich a w 1802 r. kupił ją Ignacy Potocki, po śmierci którego prawem spadku otrzymał siostrzeniec jego Breza. Gleba pszenna.

Chorostków, 1.) mko, pow. husiatyński, nad rz. Tayną, na północny zachód od Husiatyna o 3 i pół mili, od Kopyczyniec na północ o 1 i pół mili. Leży w bardzo urodzajnej okolicy. W kluczu chorostkowskim, do którego liczne wsie okoliczne należą, znajduje się znaczna stadnina koni rasowych. Majątek ten został, za staraniem ojca teraźniejszej właścicicielki ś. p. Kajetana hr. Lewickiego, przemieniony na ordynacyą, która spadła na jedyną córkę rzeczonego hr. Lewickiego: Zofią z hrabiów Lewickich hr. Siemińską, której mąż Wilhelm hr. Siemiński przybrał z tego powodu drugie nazwisko tak że się teraz nazywa: Siemiński-Lewicki. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 2046, łąk i ogr. 136, pastw. 281, lasu 74; posiadłość mniejsza: roli ornej 4111, łąk i ogr. 367, pastw. 72, lasu 6 morg. Ludności rz. kat. 1500, gr. kat. 1890, izrael. 1511: razem 4901; obiedwie parafie ma w miejscu. Rzym. kat. ekspozytura została ustanowioną w Chorostkowie 1851, kapelania 1855 roku, do rzędu systemizowanych parafij została wyniesioną 1875 roku. Fundator: Kajetan hr. Lewicki i konkurencya paraf. Kościół wymurowany w 1859 roku, ładny, w czystym gotyckim stylu, poświęcony w 1872. Jednakże okazuje się z dekretu reformacyjnego, wydanego w 1748 roku przez arcybiskupa Mikołaja Wyżyckiego, że ta parafia już na początku XVII istniała w. Do tej parafii należą miejscowości: Chłopówka, Howiłów wielki, Howiłów mały, Karaszyńce, Kluwińce, Mszaniec, Peremiłów, Uwisła, Wierzchowce. W calej parafii jest 3715 dusz rz. kat. obrządku, a 2000 izraelitów. Parafia ta należy do dek. czortkowskiego. W obrębie parafii chorostkowskiej znajduje się 7 szkół ludowych, a na cmentarzu chorostkowskim kaplica publiczna, w której się czasami odprawia nabożeństwo. Grec. kat. parafia obejmuje także filią w Chłopówce z 582 duszami gr. kat. obrządku i należy do dekanatu husiatyńskiego. W Ch. jest szkoła etatowa 2-klasowa. Ozdobą tego miasteczka są: kościół powyżej wspomniany i wspaniały pałac z obszernym ogrodem. Włałciciel większej posiadłości: Zofia hr. Siemińska-Lewicka. 2.) Ch., z Kotelnią i Wygodą, wś, pow. rohatyński, leży nad rz. Lipą, przy kolei żelaznej lwowsko-czerniowieckiej o ćwierć mili na północ od Halicza, o pół mili na południe od Bołszowca, o 2 i ćwierć mili na południowy wschód od Bursztyna, a o 4 i ćwierć mili na połud. wschód od. Rohatyna. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 240, łąk i ogr. 97, pastw. 3; posiadłość mniejsza: roli ornej 316, łąk i ogr. 198, pastwisk 43 morg. Ludności rzym. kat. 400, gr. kat. 54, izrael. 6: razem 460. Należy do rz. kat. parafii w Bołszowcu, gr. kt. par. w Tustaniu. W tej wsi jest kasa pożyczkowa z funduszem zakładowym 157 złr. B. R.

Chorostów, wieś i dobra ziems. w zachodnio-północnej stronie pow. mozyrskiego, niedaleko rz. Łani, w miejscowości głuchej zapadłego Polesia; należy do 4 stanu policyjnego (biuro w Leninie), w 3 okręgu sądowym (biuro w Turowie). Dobra Ch. są dziedzictwem Zamojskich, mają obszaru przeszło 9460 m.

Chorostyta, Horostyta, wś, pow. włodawski, gm. Krzywowierzba, par. Chorostyta. Cerkiew par. dla ludn. rusińskiej, fundacyi Kopciów. W 1827 r. było tu 54 dm., 265 mk., obecnie zaś 68 dm., 456 mk. i 2873 m. obszaru. Ch. należała niegdyś do dóbr opolskich i zostawała w ręku Kopciów, później Szlubowskich i Sierakowskich. Dotąd przechował się tu starożytny skarbczyk, murowany, piętrowy, z czasów dziedziców Kopciów z początku XVII wieku. Kaj. Kr.

Chorosza, wieś, pow. lipowiecki, nad rz. Pohanką, wpadającą do Sobu, o 9 w. od miasta Lipowca, mieszk. 160 wyznania prawosław.; należą do parafii Skitek. Ziemi 913 dzies. wybornego czarnoziemu. Własność Bartoszewickiego. Zarząd gminny we wsi Rososzy, policyjny w m. Lipowcu. 2.) Ch., wieś w zachodniej stronie pow. borysowskiego, przy drodze z miasteczka Hornej do Pleszczenic wiodącej. Al. Jel.

Choroszcza, Choroszcz, Chworoszcza, mko, pow. białostocki, nad Choroszczanką i Narwią,