Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/580

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

czowski, leży nad potokiem, który wypływa pod wsią Płuchów, o 2 mile na wschód od Chilczyc, i niedaleko od swego źródła obraca kilka młynków wodnych w Płuchowie, tworzy staw w Strutynie, przepływa przez Złoczów, gdzie był dawniej znaczny staw, teraz spuszczony, tworzy stawek w Poczapach, i pod Pietryczami, wsią o 1 milę na zachód od Chilczyc położoną, wpada do Bugu. Chilczyce leżą o 4.8 kil. na zachód od Złoczowa, w urodzajnej okolicy, obfitującej również w tłuste łąki i mającej w niewielkiej bo pół milowej odległości na północ i południe znaczne lasy. Przestrzeń posiadł. więk. roli orn. 325, łąk i ogr. 182, pastw. 172, lasu 86; posiadł. mniejsza roli ornej 689, łąk i ogrodów 289, pastwisk 238 morg. Ludność rzym kat. 53, greck, kat. 358, izrael. 6: razem 417. Należy do rzym. kat. par. w Złoczowie, gr. kat. parafii w Poczapach. W tej wsi jest szkoła filialna. Właścicielka większej posiadłości Ludwika Dzierzkowska. B. R.

Chilice, Chilino, ob. Chylice, Chylino.

Chilimonowskie-siedliszcze, ob. Borszczówka, rz.

Chilino, wś, pow. wieliski, dominium hr. Perowskiej i Bułhakowa, rozl. 5003 dzies.

Chilischeny, ob. Chyliszeny.

Chilshuette (niem.), ob. Chyłowo.

Chimbrycz, osada, powiat nowogradwołyński, gmina miropolska, do dóbr tegoż nazwiska hr. Czapskich należąca; włościan dusz 24, ziemi włośc. 65 dzies. L. R.

Chimki, st. poczt. i st. dr. ż. mikołajewskiej, w pow. moskiewskim.

Chimno, wś niewielka w południowo-wschodniej stronie pow. ihumeńskiego, niedaleko Chołuja (ob.), w gm. pohorelskiej, w 3-im stanie policyjnym, w 1-ym okręgu sądowym.

Chinków, wś, pow. stopnicki, gm. Zborów, par. Ostrowce. W 1827 r. było tu 8 dm. i 48 mk.

Chinocza, wś, pow. łucki, ma kaplicę katol. parafii Włodzimierzec.

Chinów, 1.) stary i nowy, wś rządowa, pow. kozienicki, gm. i par. Świerze Górne. Posiada olejarnię. W 1827 r. było tu 25 dm. i 171 mk., obecnie Ch. liczy 50 dm., 418 mk., 846 morg. ziemi włośc. i 6460 morg. leśnego obszaru rządowego. 2.) Ch., ob. Chynów.

Chinów, Chinowje, Chynowo, wś, pow. lęborski, ziemi pomorskiej.

Chinowo, ob. Chynów.

Chirów, Chirówka, ob. Chyrów, Chyrówka.

Chirzyna, ob. Chyrzyna.

Chiślarze, wś, pow. częstochowski. gm. Wancerzów, par. Mstów.

Chiszowice, ob. Chyszowice.

Chitrowo, ob. Chytrowo.

Chiżawka, Chyżawka, wś, pow. nowogradwołyński, gmina żołobeńska, włościan dusz 116, ziemi włośc. 610 dzies. Niegdyś własność Puławskich, w 1834 r. za długi wzięta przez Johanowych, a od tych nabyta przez Woroniczów; należy do dóbr prawutyńskich Woroniczów. L. R.

Chiźna, Chyżna, wś, pow. humański, nad niewielką rzeczką wpadającą do Tykicza, o 26 w. odległa od Humania. Mieszk. 1480, wyznania prawosławnego. Cerkiew parafialna i szkółka. Należy do Parfiekowa. Duża gorzelnia wyrobu wódki z melasy. Ziemi pierwszorzędnego czarnoziemu 4291 dzies. Zarząd gminny w tejże wsi, policyjny w Humaniu.

Chiżne, węg. Chizsne, wś, w hr. orawskiem (Węg.), w pięknej lecz nieurodzajnej nizinie; kościół katol. parafialny, wielkie pastwiska, kopalnie żelaza, uprawa lnu, płóciennictwo, 1728 mieszk. W tej liczbie 1501 Polaków.

Chiżniki, Chyżniki, wś, pow. nowogradwołyński, gminy rajeckiej, włościan dusz 231; mają 608 dzies. ziemi; gruntu dworskiego 642 dz., własność Łozińskich. L. R.

Chiżowice, Chiżówka, ob. pod Chy.

Chiżyńce, Chyżyńce, 1.) wś, pow. zwinogródzki, nad rz. Chorobrą, wpadającą do Rosi, o 8 w. od m. Łysianki, o 3 w. od wsi Pisarówki. Wioska rozrzucona na górach, obfituje w sady (śliwki węgierki). Mieszk. 1400 wyznania prawosławnego. Cerkiew parafialna i szkółka. Należy do bużańskiego klucza hr. Potockiego. Ziemi 1217 dzies. drugorzędnego czarnoziemu pomiszanego z glinką. Zarząd gminny we wsi Żurzyńcach, policyjny i par. katol. w m. Łysiance. Przez grunta wioski przechodzi droga pocztowa ze Zwinogródki do Taraszczy a także niedaleko ode wsi początek tak zwanego Żmijowego wału, ciągnącego się z przerwami aż do Rosi, niewiadomo przez kogo i kiedy sypanego lecz bardzo starożytnego: znaleziono w nim monety rzymskie. Legenda mówi, że wał ten wyorał żmij czyli smok, niegdyś pustoszący te okolice, podstępem złapany przez kowala i wprzężony do pługa. 2.) Ch., wś, pow. winnicki, dusz męz. 351; należała do starostwa winnickiego, dziś rządowa.

Chlaby, wś niewielka w środku pow. pińskiego, w 3-im okr. policyjnym, gm. Lemieszewicze, w miejscowości otoczonej moczarami i niedostępnemi błotami, o 18 w. od Płotnicy odległa. Własność dawniej Butrymowicza, dziś Czajkowskiego, 73 mk. X. A. M.

Chlapau (niem.), ob. Chłapowo.

Chlastawa, niem. Chlastawe i Klastawe, 1.) wś, pow. międzyrzecki, 26 dm., 164 mk., 154 ew., 10 kat., 18 analf. Stac. poczt. Dąbrówka (Gross-Dammer) o 4 kil., st. kol. żel. Babimost o 10 kil. 2.) Ch., domin., pow. między-